KGW Chwaszczyno w pełnej odsłonie na VII Lubocheńskim Festiwalu Masła

 

W ubiegły weekend 21-22 czerwca 2014 roku mieszkańcy sołectwa Chwaszczyno mieli okazję wziąć udział w VII Lubocheńskim Festiwalu Masła. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie, które było organizatorem wyjazdu. Była to już druga wizyta i udział w tym wydarzeniu.

 

W ramach Festiwalu przeprowadzony został Powiatowy Konkurs Ubijania Masła, w którym udział wzięły również panie z Chwaszczyna. Naszymi reprezentkankami były Bernadeta Bruna, Ludwika Mateja i Urszula Krauza. Uroczystość uświetnił koncert Zespołu Wokalnego KASZUBKI, który wykonał utwory kaszubskie przy akompaniamencie akordeonu i burczybasów oraz przedstawił „Kaszëbsci Nòte”.

 

Kolejną atrakcją przywieziona z Chwaszczyna był występ zespołu tanecznego, który zaprezentował kaszubski taniec ludowy – polkę Mareszka. Dotację na organizację warsztatów tanecznych panie z KGW Chwaszczyno pozyskały w ramach zadania publicznego „Rozwój kultury i sztuki w gminie Żukowo w 2014 r.”

 

Ponadto zostało przygotowane stoisko z pracami zdobionymi haftem kaszubskim szkoły żukowskiej, richelieu i techniką szydełkową wykonanymi przez panie z kółka hafciarskiego. Panie przywiozły również ciekawe pamiątki związane z Kaszubami i gminą Żukowo.

 

W imieniu Włodarza Gminy Żukowo uroczyście wręczyłyśmy przygotowane pamiątki z Kaszub gospodarzom wydarzenia panu Piotrowi Kagankiewiczowi – Staroście Powiatu Tomaszowskiego oraz panu Tadeuszowi Józwikowi – Wójtowi Gminy Lubochnia.

 

Z racji naszej odmienności kulturowej oraz prezentacji uczestników wyjazdu w pięknych tradycyjnych strojach kaszubskich byliśmy atrakcją odbywającego się Festiwalu, a przygotowane stoisko przyciągało dużą ilość zainteresowanych osób. Dzięki gościnności mieszkańców sołectwa Dębniak i Tarnowska Wola oraz pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Tarnowskiej Woli pobyt mógł zostać przedłużony o jeden dzień. Skorzystaliśmy z zaproszenia, a pozostały czas spędziliśmy na zwiedzaniu tarnowskiej ziemi oraz wymianie kulturowej. Wyjazd miał na celu promocję kultury i sztuki kaszubskiej oraz gminy Żukowo.

 

Lubocheński Festiwal Masła – celem organizowania konkursu ubijania jest ocalenie od zapomnienia produktu związanego z gminą Lubochnia, czyli masła. Organizatorami imprezy są: Urząd Gminy Lubochnii, Gminny Ośrodek kultury w Lubochnii i Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Lubochnia.

 

 Zapraszamy do galerii zdjęć na stronie KGW Chwaszczyno

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.