KGW Chwaszczyno na IX Ogólnopolskim Zjeździe Kół Gospodyń w Licheniu

W weekend, 14-15 września 2019 r., KGW Chwaszczyno miało przyjemność uczestniczyć w IX Ogólnopolskim Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich w Licheniu – wydarzeniu niewątpliwie wyjątkowym, odbywającym się z udziałem tysięcy kobiet z różnych zakątków Polski i już chyba na stałe wpisanym w krajobraz kultury polskiej wsi.

Wzorem poprzednich edycji pierwszy dzień zjazdu wypełnił Jarmark Kulturowy, podczas którego każdy uczestnik wydarzenia miał możliwość zaprezentowania całego bogactwa kulturowego swojej Małej Ojczyzny. W jego ramach odbył się też przegląd zespołów folklorystycznych i liczne konkursy, m. in. twórczości artystycznej, kulinarny i modowy.

Nasze koło uczestniczyło we wszystkich wymienionych, zasługując w ocenie jury poszczególnych konkursów na:

· I miejsce w przeglądzie zespołów folklorystycznych kół gospodyń wiejskich /Zespół „KASZUBKI”/;

· I miejsce w konkursie rękodzieła /kółko hafciarskie KGW Chwaszczyno/;

· III miejsce w konkursie na potrawę z dynią /Aleksandra Nosel za kluski kładzione z dynią/;

· IV miejsce w konkursie ciast /Anna Tesmer za sernik z dynią/;

· IV miejsce w konkursie kreacji modowej – temat: „W zgodzie z naturą”.

KGW w Chwaszczynie otrzymało też wyróżnienie od patrona medialnego wydarzenia – Portalu KalendarzRolnikow.pl. – za doskonałą oprawę artystyczną i pomysłowe występy na scenie /formacja taneczna koła „ROSA” – wykonanie 4 układów/.

 

kaszubki IMG 2589

Występ Zespołu „KASZUBKI” w ramach przeglądu

 

kaszubki received 2368903099992696

Konkursowa ekspozycja prac kółka hafciarskiego

 

kaszubki received 2454788874736231

 

Reprezentantki KGW Chwaszczyno w konkurencjach kulinarnych – /od lewej/ Aleksandra Nosel i Anna Tesmer

 

kaszubki IMG 2621

Konkurs kreacji modowej „W zgodzie z naturą” – z reprezentantką KGW Chwaszczyno Agnieszką Myszk /w centralnym punkcie zdjęcia/

 

kaszubki IMG 2641

Występ formacji tanecznej KGW Chwaszczyno „ROSA”

 

Jednak najważniejszy kaszubski akcent pierwszego dnia zjazdu miał miejsce na zakończenie Jarmarku – był to godzinny koncert Zespołu „KASZUBKI”, który na zaproszenie organizatora zaprezentował się na scenie jako gość specjalny tegorocznej edycji.

 

kaszubki IMG 2771

„KASZUBKI” podczas wieczornego koncertu

 

Po występie „KASZUBEK”, uczestnicy wydarzenia udali się do licheńskiej bazyliki by zakończyć dzień wspólną modlitwą – Apelem Maryjnym połączonym z modlitwą różańcową /prowadzenie modlitwy – odmówienie jednej „dziesiątki” różańca – organizator powierzył członkini zespołu „KASZUBKI” -Teresie Makurat/ i procesją ze światłami. Nabożeństwo odbyło się było pod hasłem „Gospodynie pod Krzyżem”.

Drugi dzień zjazdu, niedziela 15 września, był dniem, którego wydarzenia miały już wyłącznie wymiar duchowy. Tego dnia członkinie naszego koła uczestniczyły w różańcowym spacerku do miejsca objawień maryjnych w lesie grąblińskim oraz w barwnym korowodzie stworzonym przez uczestniczki zjazdu, który prowadzony uliczkami Lichenia i alejkami sanktuarium podążał ku bazylice, gdzie miały miejsce najważniejsze uroczystości zjazdowe – uroczysta Msza Św. sprawowana pod przewodnictwem ks. Janusza Kumali, kustosza licheńskiego sanktuarium.

Nasze koło, tak jak i większość biorących udział w zjeździe, włączyło się w procesję z darami ołtarza, ofiarowując dorodny bochen chleba.

 

kaszubki received 1338970156271667

Reprezentantki KGW Chwaszczyno w procesji z darami ołtarza

 

Wspaniałym kaszubskim akcentem była wykonana przez zespół „KASZUBKI” kaszubska oprawa muzyczna Mszy Św. (pieśni: „Tatku naj”, „Pòdzãka”, „Kaszëbskô Królewô”) oraz krótki koncert wykonany bezpośrednio po Mszy („Ave Maria – z Kaszëb”, „Ò, lubòtny Jezë”, „Bòżé Słowò”). Wybór akurat tych pieśni nie był przypadkowy, bowiem częściowo są one dziełem chwaszczynian – Kazimierza Jastrzębskiego (słowa 3 utworów) i Tomasza Fopke (muzyka do 2 utworów).

 

kaszubki KASZUBKI bazylika

Koncert zespołu „KASZUBKI” w licheńskiej bazylice

Zjazd zakończył się wspólnym odśpiewaniem „Barki” – ulubionej pieśni św. Jana Pawła II, a i zapewne każdego z nas.

Były to wspaniałe dwa dni, pełne wrażeń, emocji i przeżyć duchowych.

Warto wspomnieć, że przedstawicielki chwaszczyńskiego koła gościły na licheńskim zjeździe już w latach poprzednich /”KASZUBKI” – 4 krotnie; kołko hafciarskie – 3 krotnie/. Jednak w tak szerokim zakresie nasze koło zaprezentowało się w Licheniu po raz pierwszy.

Organizatorem IX Ogólnopolskiego Zjazdu Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich w Licheniu było Stowarzyszenie Polska Gospodyni /prezes p. Wanda Waleriańczyk/. Wydarzenie honorowym patronatem objęła Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej p. Agata Kornhauser-Duda.

Za sprawą organizatora wydarzenia w tym roku w Licheniu dotknięto też bardzo ważnego i bolesnego tematu, a mianowicie przez oba zjazdowe dni prowadzona była kampania wspierająca repatriację Polaków z Kazachstanu.

Wyjazd KGW Chwaszczyno odbył się przy wsparciu finansowym z budżetu Gminy Żukowo w ramach programu „Lokalne Partnerstwo” /otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych/.

 

Tekst: Danuta Jastrzębska

Zdjęcia: archiwum KGW Chwaszczyno

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.