Kaszubskie serce nie tylko na święta

„Serce miec” to tytuł najnowszego śpiewnika kaszubskiego autorstwa Eugeniusza Pryczkowskiego – autora tekstów i kompozytora Jerzego Stachurskiego. Jest on owocem 20 lat artystycznej współpracy obu panów.

Jak czytamy we wstępie: Wszystko zaczęło się wokół telewizyjnego programu „Rodnô Zemia”, który – także 20 lat (1990-2010) ukazywał się na antenie Telewizji Gdańsk, a realizowany do 1995 roku przez Izabellę Trojanowską, potem zaś przez E. Pryczkowskiego. Pierwszym wspólnym utworem dwóch autorów była piosenka bożonarodzeniowa „Jadą z kòlãdą„, która na antenie telewizyjnej ukazała się w 1996 roku.

Przy „Rodnej Zemi”, zwłaszcza jej stałym fragmencie zatytułowanym „Gôdómë pò kaszëbskù”, stworzono najwięcej piosenek. Były to lekcje języka kaszubskiego. Bodaj najpiękniejsze owoce przyniosły wówczas, gdy występowały w nich małe dzieci, między innymi Natalia Szroeder i Weronika Pryczkowska – współcześnie coraz bardziej już znane wokalistki z krajowych i zagranicznych scen. W tychże latach (2002-2010) powstało niemal 40 piosenek dla dzieci, a w kolejnych latach powstawały utwory dla młodzieży, w których miłość zajmuje pierwszoplanowe miejsce. Z kolei od 2010 roku powstawały kolejne utwory, emitowane następnie w programie TV Wybrzeże „Spiéwné uczbë„.

Te wszystkie piosenki ukazywały się też na płytach: „Piesnie Rodny Zemi” (zespół „Dzôtczi Rodny Zemi”, 2003), „Më jesmë młodi” i „Le żëcé biegô (zespół „Prôwda” z Lëzëna, 2004 i 2006), „Òd se cos dac” i „Cél daleczi” (zespół „Spiéwné kwiôtczi” z Banina, 2008 i 2010), „Òratorium Swiónowsczé” (soliści i kilka zespołów, 2009), „Wiedno Kaszëbë” (zespół „Młodzëzna” z Banina, 2012) i innych. Jedna z pieśni „Bôtë ju jidą” znalazła się na płycie chóru Akademii Morskiej w Szczecinie zatytułowana „Gra fal” wśród siedemnastu utworów polskich, francuskich i angielskich. Ta pieśń przyniosła chórowi pierwsze miejsce na Międzynarodowym Festiwalu imienia ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi. Swoistą „karierę” zyskała też inna pieśń „Mòdłów zwón”, którą włączył do swego repertuaru polonijny chór „Ludowa nuta” z Kanady. Dzięki temu pieśń za zabrzmiała w wielkich katolickich świątyniach, między innymi w Chicago, Nowym Jorku czy Toronto, a także … na odpuście w Sianowie, gdzie chór z dalekiego Hamilton zaśpiewał ją w 2014 roku. Warto dopowiedzieć, że pieśni dwóch autorów – członków oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie – często emitowane są w radiu Renfrew na ontaryjskich Kaszubach. Nierzadko możemy je również słyszeć w Radiu Kaszëbë i Radiu Gdańsk.

Aktualnie śpiewnik zawierający 87 wspólnych utworów, jest zdaniem autorów adresowany do wszystkich miłośników muzyki kaszubskiej. Może być też sympatycznym prezentem na święta. Pierwsza jego prezentacja odbędzie się w Baninie, 27 grudnia o godz. 18.00. podczas spotkania opłatkowego. Wydawcą dzieła jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Baninie przy finansowym udziale urzędów gmin Żukowo i Przodkowo.

(jd)

 

 

{jwplayer}&file=http://www.chwaszczyno.pl/images/2015/2015-12/boziczk-mix.mp3&type=mp3{/jwplayer}

 

Bòżiczk

Ceszą sã pòmału knôpi i dzéwczãta

Bò ju znôwù przëszłé są gòdowé swiãta.

Dankã wëzdrzec je ju czas

Niech wòni w chëczach las

I wszëtczim niechże smieją sã òczãta.

Ref. Bò nóm sã w dëchù mësli, żebë tak

Dëcht z wszątka dzôtczi czëłë gòdów znak.

Bë kòżdi wiedno jestkù miôł do wòlë

I darënków òb te swiãta dostôł wiele.

Kò na swiece wszãdze niech sã dobrze dzeje

Kòżdé dzeckò dobroc niech wkół se blós czëje.

Tëlkò serce mòje le

Żëczebnëch ùdbów sle

W ten dzéń, czej Bòżiczk zaczął żëcé swòje.

Ref. Bò nóm sã w dëchù mësli…

 

Boże Dziecię

Radują się pomału chłopcy i dziewczęta

Bo już znów nadeszły bożonarodzeniowe święta

Choinkę czas już wypatrzyć

Niechał roznosi się woń lasu

I wszystkim niech śmieją się oczy.

Niechaj się wszędzie na świecie darzy

Każde dziecko niech czuje wokół tylko dobro

Zaledwie tyle moje serce

Śle życzeniowych myśli

W ten dzień, w którym Boże Dziecię zaczęło swe życie.

Bo my w duchu myślimy sobie, by

Wszystkie dzieci odczuwały znaczenie świąt.

By zawsze każdy miał dosyć żywności

A także by otrzymał sporo prezentów.

serce miec pryczkowski okladka

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.