„KASZUBKI” gościem „41 Międzynarodowego Jarmarku Folkloru” w Węgorzewie

Zespół „KASZUBKI” podczas występu – 05.08.2018 r.

W dniach 04 – 05 sierpnia 2018 r. miał miejsce wyjazd Zespołu Wokalnego KGW Chwaszczyno „KASZUBKI” do Węgorzewa  (woj. warmińsko – mazurskie).

Celem naszego wyjazdu była promocja regionu Kaszub i Gminy Żukowo podczas „41 Międzynarodowego Jarmarku Folkloru” – imprezy będącej największym świętem folkloru regionu Warmii i Mazur, odbywającej się z udziałem twórców i zespołów ludowych z różnych regionów Polski i krajów ościennych (Białorusi, Litwy, Rosji i Ukrainy).

Zespół zaprezentował się na scenie jarmarku w obszernym, 40 minutowym bloku programowym. Swój występ rozpoczęliśmy od słownej mini prezentacji regionu Kaszub i gminy Żukowo, na treść której złożyły się ogólne informacje o regionie, o naszych kaszubskich wartościach, o języku, kulturze i sztuce ludowej, barwach regionu ukazanych w hafcie kaszubskim, a także legenda o powstaniu Kaszub – przeplatanej wykonaniem  pieśni „Kaszëbsczé  Nótë” oraz skocznej polki. Następnie wykonaliśmy blok złożony z 10-ciu kaszubskich utworów wokalnych.

Udział „KASZUBEK” w Jarmarku miał miejsce na zaproszenie głównego organizatora wydarzenia –  Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

 

2018 Węgorzewo m O udziale w wydarzeniu przypominać nam będzie pamiątkowy dyplom

 

Wyjazd na Mazury był też dla zespołu okazją do tego, by zwiedzić jeden z najcenniejszych gotyckich zabytków w Polsce – wzniesiony w drugiej połowie XIV w. zamek w Lidzbarku Warmińskim –  ze względu na wielkość i wspaniałą architekturę nazywany Wawelem Północy.

 

Zamek w Lidzbarku Warmińskim 04.08.2018Zamek w Lidzbarku Warmińskim – 04.08.2018 r.

 

Podążając w kierunku Węgorzewa na dłuższą chwilę zatrzymaliśmy się też w Sanktuarium Maryjnym w Świętej Lipce, zwanym Częstochową Północy. Początki kultu Matki Boskiej  sięgają tu XIV w. Według ustnie przekazywanej informacji więziony w lochach kętrzyńskiego kościoła skazaniec dzięki interwencji Matki Bożej wyrzeźbił w drewnie Jej figurkę z Dzieciątkiem. Po wykonaniu rzeźby został uwolniony, a figurkę zawiesił na lipie przy drodze z Kętrzyna do Reszla. Rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem zasłynęła licznymi cudami. Świętolipska bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem jest jednym z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce. Zwiedzanie sanktuarium połączyliśmy z wysłuchaniem koncertu, który wykonywany jest na XVIII-wiecznych organach, odznaczających się wspaniałym brzmieniem oraz bogatą rzeźbiarską dekoracją.

 

Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce 04.08.2018 Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce – 04.08.2018 r.

 

Lidzbark, Święta Lipka, wspólnie spędzony sobotni wieczór, ale przede wszystkim barwny „41 Międzynarodowy Jarmark Folkloru” – ten wyjazd i wydarzenie z pewnością zapiszemy jako jedno z ważniejszych w życiorysie zespołu.

 

Wyjazd zespołu do Węgorzewa

 

Wyjazd zespołu do Węgorzewa odbył się dzięki wsparciu finansowemu, którego udzielił nam Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie.

 

Tekst: D. Jastrzębska /Zespół „KASZUBKI”/
Zdjęcia: A. Kozakowska /OKiS Żukowo/

 

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.