Kaszubi mogą przyznać się do narodowości

Kaszub będzie mógł wpisać narodowość: kaszubska podczas spisu powszechnego, który rozpocznie się za kilkanaście tygodni. Dzięki temu uzyskamy pełen obraz naszej społeczności – deklaruje Łukasz Grzędzicki, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

 

 

Podczas poprzedniego spisu było to niemożliwe. Dziewięć lat temu wielu Kaszubów określało swoją narodowość jako kaszubską lub śląską. Wtedy jednak rachmistrzowie nie pozwalali na taki dopisek. 14 narodowości określonych w ustawie o mniejszościach narodowych nie przewidywało bowiem kaszubskiej.

– Żałuję, że w kwestionariuszu nie ma rubryki, która odpowiadałaby rzeczywistości. Chodzi mi o możliwość podania narodowości polskiej oraz przynależności do kaszubskiej grupy etnicznej. Mam nadzieję, że przy następnym spisie taka możliwość już będzie – mówił dziewięć lat temu Brunon Synak, ówczesny prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Teraz będzie inaczej. W kwestionariuszu pojawią się dwa pytania dotyczące kwestii etnicznej. Dzięki nim nie trzeba będzie wybierać między narodowością polską i kaszubską. Respondenci wciąż będą mogli wybrać spośród 14 narodowości wskazanych w ustawie. Ale jeśli nie wskażą żadnej, rachmistrz w pozycji numer 15 będzie musiał wpisać to, co respondent mu zadeklaruje, np. narodowość kaszubską. Oprócz tego padnie dodatkowe pytanie: „Czy odczuwa Pan(i) przynależność etniczną do innego narodu lub wspólnoty etnicznej?”.

– Właśnie o taki kształt pytań w spisie powszechnym zabiegaliśmy. Spis próbny nie dawał takiej możliwości. Można było wybrać albo narodowość polską albo kaszubską. Jeśli wydawane są tak duże sumy na całą procedurę i rachmistrzów to ważne, żeby wyniki były wiarygodne, a obraz rzeczywistości pełny. Sam zadeklaruje narodowość polską i dodam, że odczuwam przynależność do Kaszubów – komentuje Łukasz Grzędzicki.

GUS uprzedza jednak, że przez narodowość należy rozumieć przynależność narodową lub etniczną i nie należy jej mylić z obywatelstwem. Spis powszechny rozpocznie się 1 kwietnia.

źródło: naszemiasto.pl

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.