Karta EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne – co wybrać?

Wybierając się w zagraniczną podróż warto zadbać o zabezpieczenie swojego zdrowia i życia. Bardziej konkretnie rzecz ujmując, należy zadbać o środki na sfinansowanie ewentualnego leczenia, które będzie trzeba podjąć w czasie pobytu poza granicami swojego kraju. Są na to dwa główne sposoby. Jednym z nich jest karta EKUZ, drugim indywidualne ubezpieczenie turystyczne. Które rozwiązanie jest lepsze? Które wybrać? Warto się nad tym nieco zastanowić.

Leczenie za granicą

 

Zasadniczo, w czasie pobytu za granicą, turyście nie przysługuje darmowe, państwowe leczenie. Taka opieka zdrowotna przysługuje wyłącznie tym, którzy na zasadach określonych przez dane państwo, opłacają obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Każde państwo w inny sposób reguluje tę kwestię, więc przed wyjazdem warto się zapoznać, na jakich zasadach funkcjonuje tam opieka zdrowotna.

Mając tę wiedzę można znacznie lepiej i skuteczniej zabezpieczyć swoje finanse w czasie wyjazdu. W niektórych krajach opieka, dla opłacających ubezpieczenie jest w pełni darmowa – tak jest na przykład w Polsce. W innych krajach funkcjonuje system partycypacyjny – np. w Czechach – czyli ubezpieczony i tak dopłaca za leczenie z własnych środków.

Jeżeli osoba, która nie jest objęta państwowym ubezpieczeniem, będzie potrzebowała opieki medycznej w danym kraju, będzie musiała za tę opiekę zapłacić. W związku z tym, warto również poznać średnie koszty leczenia w miejscu, do którego planowana jest podróż.

Po uzyskaniu tych informacji, można zdecydować, który system zabezpieczenia finansów będzie korzystniejszy dla wyjeżdżającego.

Karta EKUZ

 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przysługuje wszystkim obywatelom, którzy mieszkają w krajach, które są w programie EKUZ. Nie wszystkie kraje europejskie się na to zdecydowały, co również warto wcześniej zweryfikować.

Jeżeli Polak ma w Polsce ubezpieczenie zdrowotne – niezależnie od tego, na jakich zasadach mu ono przysługuje – może bezpłatnie wyrobić sobie okresową kartę EKUZ i za jej pomocą opłacić ewentualne leczenie za granicą.

Prawo do państwowego ubezpieczenia zdrowotnego mają wszystkie zgłoszone do ubezpieczenia dzieci, osoby dorosłe studiujące, osoby dorosłe zatrudnione na umowę o pracę lub umowę zlecenie, bezrobotni małżonkowie osób zatrudnionych, zgłoszeni do ubezpieczenia przy mężu lub żonie, bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy, emeryci, renciści.

Zależnie od podstawy ubezpieczenia, karta jest ważna na różnorodne okresy. Przy jej otrzymywaniu, ubezpieczony jest poinformowany, jak długo może z niej korzystać.

Podczas pobytu za granicą, gdy trzeba podjąć leczenie, a szpital chce wystawić za to leczenie rachunek, należy pokazać swoją kartę EKUZ. Rachunek zostanie wówczas wystawiony na Narodowy Fundusz Zdrowia, oczywiście z zaznaczeniem za jakiego pacjenta jest to rachunek i za jakie procedury medyczne. Narodowy Fundusz Zdrowia zwraca szpitalowi pieniądze za leczenie osoby ubezpieczonej w Polsce, ale z drobnym zastrzeżeniem. Finansowanie odbywa się zgodnie z kosztami, jakie obowiązują w Polsce. Jeżeli w danym kraju leczenie jest tańsze, NFZ przeleje dokładnie tyle pieniędzy, ile to leczenie kosztowało. Jeżeli jednak leczenie w danym kraju jest droższe niż w Polsce, NFZ przeleje wyłącznie tyle, ile zapłaciłby za te same procedury medyczne w kraju. Różnicę w kosztach pacjent musi pokryć samodzielnie, z własnych pieniędzy.

Druga kwestia, to wspomniana wcześniej partycypacja. Jeżeli ubezpieczony w NFZ wyjeżdża do kraju, w którym opieka zdrowotna jest zorganizowana w systemie partycypacyjnym, to NFZ płaci wyłącznie za tę część leczenia, którą pokrywa dane państwo. Część, którą zawsze opłaca sam pacjent, także przyjezdny musi wówczas opłacić samodzielnie. Może to oznaczać, że za pobyt w szpitalu, NFZ zwróci część pieniędzy służbie zdrowia w danym kraju, a resztę pacjent musi pokryć z własnych środków.

Karta ekuz Kraków (www.polisaturystyczna.pl) wyrabiana jest w NFZ w Krakowie, podobnie jak karty z innych oddziałów NFZ, można wyrobić w jednostkach terenowych.

Ubezpieczenie turystyczne

 

Drugą opcją jest ubezpieczenie turystyczne. Jest to polisa, za którą ubezpieczony musi zapłacić – w przeciwieństwie do EKUZ – ale nie ma tutaj żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o finansowanie leczenia w kraju docelowym.

Po wykupieniu polisy i dopasowaniu odpowiednich sum ubezpieczenia, ubezpieczony może liczyć na pełne finansowanie wszystkich zabiegów. Nawet, jeżeli koszty leczenia w Polsce byłyby niższe, odszkodowanie pokryje całość poniesionych wydatków.

Organizacja systemu opieki zdrowotnej też nie ma wpływu na funkcjonowanie ubezpieczenia. Jeżeli nawet w kraju docelowym obowiązuje system partycypacyjny, to i tak ubezpieczony może z odszkodowania opłacić całość podjętego w danym miejscu leczenia. Dzieje się tak dlatego, że pieniądze z odszkodowania wypłacane są na konto ubezpieczonego i to on opłaca wystawione przez szpital rachunki.

Co więcej, jeżeli polisa jest dobrze dopasowana, to sumy ubezpieczenia powinny być na tyle wysokie, by w stu procentach pokryć roszczenia jednostek udzielających pomocy medycznej.

Dobre ubezpieczenie turystyczne znajdziesz na www.polisaturystyczna.pl. Tam też można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące wyboru właściwej polisy, sum ubezpieczenia i umów dodatkowych.

Podsumowując, najlepiej skorzystać z obydwu form zabezpieczenia finansowego. To, co zostanie pokryte z EKUZ, to pokryje NFZ, a te koszty, które będą ponadto, można opłacić z indywidualnego ubezpieczenia. Co więcej, wybranie tych dwóch form ochrony to również oszczędność. Karta EKUZ jest darmowa, a przy niej polisa ubezpieczeniowa może być nieco mniejsza, ponieważ stanowi wyłącznie uzupełnienie. Im mniejsza polisa ubezpieczeniowa, tym mniejsza składka, więc są to spore oszczędności.

 {jcomments off}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.