Karczemki nowym sołectwem w gminie Szemud.

 

Decyzją mieszkańców granicząca z Chwaszczynem miejscowość Karczemki zdobędzie status sołectwa. Do tej pory należała ona do sołectwa Dobrzewino. Rada Gminy podjęła już uchwałę sankcjonującą powstanie nowej struktury administracyjnej. Sołectwo Karczemki będzie 23. w gminie Szemud, a formalnie zacznie funkcjonować pod koniec sierpnia.

 

Mieszkańcy wsi Karczemki z Sołectwa Dobrzewino wystąpili do Rady Gminy Szemud z wnioskiem o utworzenie Sołectwa Karczemki, ponawiając wniosek z dnia 27 września 2010r. Mieszkańcy w swoim wniosku podkreślali, że wydzielenie z sołectwa Dobrzewino sołectwa Karczemki pozwoliłoby mieszkańcom Karczemek na możliwość samostanowienia oraz podejmowania własnych, niezależnych decyzji ich wsi, która cały czas się rozwija.

 

Na podstawie uchwały Rady Gminy Nr LVI/548/2010 Rady Gminy Szemud z dnia 21.10.2010r. „w sprawie podjęcia inicjatywy w sprawie rozpatrzenia możliwości utworzenia sołectwa Karczemki” Rada Gminy postanowiła uwzględnić opinię mieszkańców wyrażoną w dotychczasowych kilkukrotnych konsultacjach i przyjąć wyniki tych konsultacji. Propozycja ta została również skonsultowana na zebraniu wiejskim sołectwa Dobrzewino w dniu15 lutego 2011 roku.

 

O podzielenie sołectwa Dobrzewino, do którego należą Karczemki, wnioskowali mieszkańcy tej wsi – ich zdaniem miejscowość zyskałaby większe możliwości rozwoju. Odbyły się konsultacje społeczne w tej sprawie. W dwóch czerwcowych głosowaniach na łączną liczbę 240 uprawnionych do głosowania mieszkańców Karczemek w głosowaniu wzięły udział 124 osoby, co daje frekwencję na poziomie 51,67%.

 

Wyniki głosowania:

 

1. Czy jesteś za utworzeniem sołectwa Karczemki?

głosów nieważnych: 2

głosów ważnych na TAK: 95

głosów ważnych na NIE: 27

 

2. Czy jesteś za nadaniem statutu sołectwa w sprawie utworzenia Sołectwa Karczemki?

 

głosów nieważnych: 3

głosów ważnych na TAK: 94

głosów ważnych na NIE: 27

 

Wynik głosowania był jednoznaczny, zdecydowana większość była za utworzeniem nowego sołectwa – mówił Radiu Kaszebe wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski.

 

O granicach sołectwa Karczemki stanowi poniższy rysunek:

 

granice solectwa karczemki

 

Jak widać, konsultacje społeczne i ich wynik mają bezpośredni wpływ na działanie struktur samorządowych. Tak przynajmniej wygląda to w Gminie Szemud, gdzie głos mieszkańców jest instrumentem decydującym. O tym, jak ważny jest głos ludzi, przekonaliśmy się podczas głośnej sprawy żwirowni w Chwaszczynie, kiedy udało się zaniechać określonych działań. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do aktywności społecznej, bo sytuacja sąsiadów pokazała, że jest to środek do pełnego wykorzystania zasad demokracji.

 

 

źródło:

– radiokaszebe.pl

– szemud.pl

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.