Decyzją mieszkańców granicząca z Chwaszczynem miejscowość Karczemki zdobędzie status sołectwa. Do tej pory należała ona do sołectwa Dobrzewino. Rada Gminy podjęła już uchwałę sankcjonującą powstanie nowej struktury administracyjnej. Sołectwo Karczemki będzie 23. w gminie Szemud, a formalnie zacznie funkcjonować pod koniec sierpnia.
Mieszkańcy wsi Karczemki z Sołectwa Dobrzewino wystąpili do Rady Gminy Szemud z wnioskiem o utworzenie Sołectwa Karczemki, ponawiając wniosek z dnia 27 września 2010r. Mieszkańcy w swoim wniosku podkreślali, że wydzielenie z sołectwa Dobrzewino sołectwa Karczemki pozwoliłoby mieszkańcom Karczemek na możliwość samostanowienia oraz podejmowania własnych, niezależnych decyzji ich wsi, która cały czas się rozwija.
Na podstawie uchwały Rady Gminy Nr LVI/548/2010 Rady Gminy Szemud z dnia 21.10.2010r. „w sprawie podjęcia inicjatywy w sprawie rozpatrzenia możliwości utworzenia sołectwa Karczemki” Rada Gminy postanowiła uwzględnić opinię mieszkańców wyrażoną w dotychczasowych kilkukrotnych konsultacjach i przyjąć wyniki tych konsultacji. Propozycja ta została również skonsultowana na zebraniu wiejskim sołectwa Dobrzewino w dniu15 lutego 2011 roku.
O podzielenie sołectwa Dobrzewino, do którego należą Karczemki, wnioskowali mieszkańcy tej wsi – ich zdaniem miejscowość zyskałaby większe możliwości rozwoju. Odbyły się konsultacje społeczne w tej sprawie. W dwóch czerwcowych głosowaniach na łączną liczbę 240 uprawnionych do głosowania mieszkańców Karczemek w głosowaniu wzięły udział 124 osoby, co daje frekwencję na poziomie 51,67%.
Wyniki głosowania:
1. Czy jesteś za utworzeniem sołectwa Karczemki?
głosów nieważnych: 2
głosów ważnych na TAK: 95
głosów ważnych na NIE: 27
2. Czy jesteś za nadaniem statutu sołectwa w sprawie utworzenia Sołectwa Karczemki?
głosów nieważnych: 3
głosów ważnych na TAK: 94
głosów ważnych na NIE: 27
– Wynik głosowania był jednoznaczny, zdecydowana większość była za utworzeniem nowego sołectwa – mówił Radiu Kaszebe wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski.
O granicach sołectwa Karczemki stanowi poniższy rysunek:
Jak widać, konsultacje społeczne i ich wynik mają bezpośredni wpływ na działanie struktur samorządowych. Tak przynajmniej wygląda to w Gminie Szemud, gdzie głos mieszkańców jest instrumentem decydującym. O tym, jak ważny jest głos ludzi, przekonaliśmy się podczas głośnej sprawy żwirowni w Chwaszczynie, kiedy udało się zaniechać określonych działań. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do aktywności społecznej, bo sytuacja sąsiadów pokazała, że jest to środek do pełnego wykorzystania zasad demokracji.
źródło:
– radiokaszebe.pl
– szemud.pl