Już niedługo tylko telewizja cyfrowa

{module do-reklamy-intertekst|none}

 

 

Rząd przyjął projekt ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej. Z końcem lipca 2013 r. do historii przejdzie naziemna telewizja analogowa. Do tego czasu wszyscy odbiorcy będą musieli nabyć nowy odbiornik telewizyjny lub dekoder do posiadanego telewizora.

 

 

 

Dzięki telewizji cyfrowej można odbierać programy telewizji publicznej nadawane w sposób cyfrowy (TVP1, TVP2, programy regionalne i inne np. TVP Kultura) oraz komercyjne (TVN, Polsat, TV Puls, TV4, a także w przyszłości  4 nowe na multipleksie I i 4 nowe na multipleksie II).

 

[[Multipleks telewizyjny]] to, nadawana w pojedynczym kanale telewizyjnym, „cyfrowa paczka” składająca się z programów telewizyjnych i radiofonicznych oraz dodatkowych informacji w postaci cyfrowej (np. elektronicznego przewodnika po programach, tzw. EPG). Nie wszystkie wymienione składowe multipleksu muszą w nim występować jednocześnie.

 

Dzięki zastosowaniu odpowiednio skutecznej kompresji (redukcji ilości danych w pojedynczym sygnale programu cyfrowej telewizji) oraz nowoczesnych technik nadawczych możliwe jest umieszczenie w multipleksie większej liczby programów telewizyjnych. W ofercie naziemnej telewizji cyfrowej są dzisiaj dostępne następujące programy TV:

  • w multipleksie MUX-2: Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV4;
  • w multipleksie MUX-3: TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia.

 

31 lipca 2013 roku – tego dnia mają zostać wyłączone ostatnie nadajniki analogowej telewizji w Polsce, a przynajmniej tak zakłada przyjęty przez rząd harmonogram. Do tego momentu wszyscy obecni nadawcy mają przejść na nadawanie cyfrowe, pojawi się tez miejsce na kanały niedostępne dotąd z nadajników naziemnych.

Według przyjętego przez rząd projektu ustawy w chwili wyłączenia wszystkich znanych nam dotąd analogowych nadajników telewizyjnych sygnał cyfrowy ma docierać do co najmniej 95 procent ludności Polski. Będą oni wówczas mieć bezpłatny dostęp do ok. 20 kanałów telewizyjnych (bezpłatność nie oznacza likwidacji abonamentu telewizyjnego, a gwarancję, że aby odebrać sygnał nie trzeba ponosić dodatkowych opłat)

 

Kiedy zostanie wyłączone nadawanie analogowe na zwolnionych częstotliwościach uruchomiony zostanie [[multipleks telewizyjny]] III, gdzie telewizja publiczna przeniesie swoje programy TVP1, TVP2 i jednego programy regionalne. Ma to nastąpić najpóźniej do 27 kwietnia 2014 r. Wówczas zostanie przeprowadzony konkurs na wolne miejsca po tych programach w multipleksie I.

 

Na multipleksie II będą dostępne programy telewizyjne: Polsat, TVN, TV 4 TV Puls i cztery nowe, wybrane w konkursie przez KRRiT.

Według przyjętego przez rząd projektu sprzedaż odbiorników telewizyjnych i dekoderów cyfrowych, które nie zapewniają cyfrowego odbioru programów telewizyjnych, będzie możliwa jedynie pod warunkiem pisemnego poinformowania o tym fakcie nabywcy. Dodatkowo klient będzie musiał pisemnie potwierdzić ten fakt.

 

W projekcie ustawy zaplanowano również przeprowadzenie szerokiej kampanii edukacyjno-informacyjnej. Oznacza to, że wszystkie stacje telewizyjne (TVP, Polsat, TVN, TV4, TV Puls) będą musiały na własny koszt rozpowszechniać przekazy (audycje, ogłoszenia, komunikaty) dotyczące telewizji cyfrowej. Dzięki temu obywatele otrzymają m.in. szczegółowe informacje o np. terminie wyłączenia nadawania analogowego i sposobach dostosowania odbiornika telewizyjnego do odbioru cyfrowego.

 

Ustawa zobowiązuje także ministra infrastruktury do przeprowadzenia kampanii informacyjnej o naziemnej telewizji cyfrowej. Obejmie ona popularyzowanie informacji związanych z odbiorem programu telewizyjnego w sposób cyfrowy. Ustawowym zadaniem ministra jest także zapewnienie bezpłatnej infolinii i strony internetowej, dzięki którym obywatele uzyskają informację o sposobie dostosowania telewizora do odbioru programów cyfrowych. Minister infrastruktury już taką stronę uruchomił pod adresem cyfryzacja.gov.pl.

 


INFORMACJE TECHNICZNE:

 

Co to jest [[DVB-T]] ?

DVB-T to standard telewizji cyfrowej DVB nadawanej z nadajników naziemnych. W Polsce do 2013 roku zastąpi całkowicie telewizję analogową czyli taką jaką możemy odbierać teraz za pomocą zwykłej anteny i telewizora.

DVB-T (z angielskiego Digital Video Broadcasting) jest nowym sposobem nadawania sygnału telewizyjnego. Litera „T” oznacza słowo terrestrial, czyli naziemny. Istnieje wiele sposobów dostarczania sygnału telewizyjnego. Do głównych należy zaliczyć: drogę satelitarną ( [[DVB-S]] ), drogę kablową (telewizje kablowe [[DVB-C]] ) oraz naziemną ( [[DVB-T]] ). [[Sygnał analogowy]] , który obecnie jeszcze można odbierać został standaryzowany w latach 50’ XX wieku. W związku z rozwojem technologii w tym również technik telewizyjnych, powstała potrzeba opracowania takiej technologii, która umożliwi w pełni wykorzystać nowości technologicznych. W odpowiedzi na te potrzeby powstała telewizja cyfrowa. Standard DVB-T został tak opracowany, żeby z jednej strony dostarczyć nowe możliwości związane z nowoczesną telewizją z drugiej strony umożliwia wykorzystanie pasma używanego do tej pory przez telewizję analogową. To powoduje konieczność wyłączenia telewizji analogowej, aby zwolnic miejsce na nową telewizję cyfrową.

 

{module reklama-artykul-n|none}

Jakie są korzyści z DVB-T?

Większa liczba kanałów

Nadajniki dzięki emisi cyfrowej mogą transmitować większą ilość programów telewizyjnych (i radiowych) w obrębie jednego kanału.
Obecnie na jednym kanale możemy oglądać jeden program.
W przypadku emisji cyfrowej na jednym kanale można odbierać jeden tzw. multipleks czy zestaw kilku kanałów telewizyjnych w tym również programy w jakości HD.

Zdecydowanie lepsza jakość obrazu i dźwięku

Emisja cyfrowa zapewnia idealną jakość obrazu i dźwięku. Oglądając cyfrowy obraz nie zobaczymy „śnieżenia” czy „odbić”, które często powodują duży dyskomfort w oglądaniu tradycyjnej telewizji analogowej. W obrazie cyfrowym tego typu zjawiska nie występują.
Dźwięk w DVB-T przesyłany jest również cyfrowo w najwyższej jakości. Dodatkowo możemy odbierać wielokanałowy (przestrzenny) dźwięk Dolby Digital.

Dodatkowe funkcje

Oprócz najwyższej jakości obrazu, dźwięku oraz większej liczby kanałów, DVB-T oferuje funkcję, które zwiększają wygodę
i atrakcyjność oglądania telewizji.

EPG to elektoroniczny przewodnik po programach dzięki któremu na ekranie widzimy program telewizyjny wszystkich kanałów jakie możemy odbierać – kupowanie papierowego programu nie jest już niezbędne.

PVR – Posiadając odpowiedni tuner możemy również nagrywać (z możliwością zaprogramowania) programy telewizyjne, oraz zatrzymać na chwilę program, który jest nadawany.

VoD telewizja cyfrowa daje również możliwość skorzystania z usługi „Video na życzenie” czyli wirtualnej wypożyczalni filmów
i programów. Możemy w każdej chwili wybrać film za pomocą pilota i obejrzeć go kiedy będziemy chcieli – tak jak film na płycie DVD (w Polsce ta usługa nie jest jeszcze dostępna).

 

 

Jak wybrać antenę?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez osoby, które chcą odbierać DVB-T jest pytanie o antenę.

W większości przypadków nie trzeba będzie instalować nowej anteny, gdyż sygnał z istniejącej anteny UHF powinien być odpowiedniej jakości. Jak to sprawdzić? Jeżeli będzie źle to wtedy konieczna nowa instalacja.

 

{module reklama-artykul-n|none}

 

Antena pokojowa

Każda antena zamontowana na zewnątrz będzie się spisywać lepiej niż antena pokojowa. Fale z pasma UHF nie przenikają bezstratnie przez ściany – każda przeszkoda na ich drodze do anteny powoduje tłumienie fal. Antena pokojowa jest tylko substytutem normalnej anteny zewnętrznej i biorąc pod uwagę obecny zasięg DVB-T może być stosowana przez osoby mieszkające w niewielkiej odległości od nadajnika lub w dobrej lokalizacji np. mieszkają w bloku na wysokim piętrze, a ich okna „wychodzą” w kierunku nadajnika. Antena pokojowa postawiona wtedy na parapecie powinna poradzić sobie z odbiorem sygnału.

 

Antena zewnętrzna

Antena zewnętrzna spisuje się lepiej niż antena pokojowa i jeżeli mamy taką możliwość lepiej zainstalować właśnie taką.
Większy wpływ na odbiór ma wysokość zamontowania anteny niż sama antena. Nawet najlepsza antena o największym zysku schowana w piwnicy nie odbierze nic. Tak jak my stając na szczycie góry widzimy więcej, tak antena zamontowana wyżej „widzi” dalej. Niekoniecznie polecamy montowanie anteny pod dachem na strychu tym bardziej jeżeli dach pokryty jest blachą (antena w metalowej „puszcze” działać nie będzie. Jeżeli decydujemy się na próbę odbioru sygnału z dużej odległości musimy wyposażyć się w antenę o dużym zysku i chodzi tu o sam zysk anteny, a nie anteny w połączeniu ze wzmacniaczem.

Oprócz samej odległości od nadajnika trzeba wziąć pod uwagę również jego moc oraz naszą lokalizację np. czy między nami, a nadajnikiem nie wznosi się wzgórze lub tuż przed anteną nie stoi wielki blok, fabryka itp. Wszystko co „przysłania widok” na nadajnik może wpływać na sygnał jaki dotrze do naszej anteny.
Można również wykonać test i sprawdzić jak z danego nadajnika odbieramy sygnał analogowy. Jeżeli odbiór jest w miarę przyzwoity, to powinniśmy odebrać również DVB-T (chyba że moc nadajnika cyfrowego jest zdecydowanie słabsza).

 

Jaki sprzęt do odbioru?

Niezbędne wymagania techniczne i eksploatacyjne dla odbiorników cyfrowych służących do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie tych wymagań przygotowane na podstawie upoważnienia zawartego w art. 132 ust. 3 ustawy Prawo telekomunikacyjne. Powyższe rozporządzenie określa podstawowe parametry, jakie powinny spełniać odbiorniki telewizji cyfrowej, aby poprawnie odebrać i zdekodować sygnały wizji i fonii cyfrowego naziemnego sygnału telewizyjnego nadawanego z terytorium RP.

 

Możliwość odbioru cyfrowej telewizji może być realizowana na dwa sposoby:

– Za pomocą zewnętrznego tunera (przystawka [[STB]]), który podłączamy za pomocą przewodu EURO albo HDMI do telewizora

– Za pomocą wbudowanego w telewizor tunera cyfrowego – nie wymaga to zakupu dodatkowego urządzenia, wystarczy wykorzystać złącze antenowe tak samo jak w przypadku telewizji analogowej

Przystawka [[STB]] umożliwia niższym kosztem (200-400zł) dostosować telewizor, który jest wyposażony tylko w tuner analogowy lub tuner DVB-T MPEG-2, do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Natomiast taki zakup nie jest potrzebny w przypadku, gdy państwa telewizor posiada wbudowany tuner cyfrowy DVB-T [[MPEG-4]] HD. Obecnie popularne są tunery hybrydowe, które potrafią odbierać telewizję cyfrową i analogową. To czy Państwa telewizor obsługuje telewizję cyfrową mogą Państwo przeczytać w dołączonej do telewizora instrukcji i specyfikacji technicznej.

 

Parametry wizji i fonii:

  • sygnał wizji – format SDTV i HDTV kodowane w systemie MPEG-4 część 10 (dokładniej H.264/AVC);

  • sygnał fonii – formaty od mono, poprzez stereo i dwa dźwięki aż do dźwięku dookólnego 5.1. kodowane w systemie MPEG-2 Warstwa II oraz AC-3 (Dolby Digital) i E-AC-3 (Dolby Digital Plus).

Na polskim rynku można spotkać się z nieuczciwymi sprzedawcami, którzy sprzedają tunery [[MPEG-2]]. Tunery te nie będą w stanie wyświetlić obrazu nadawanego w Polsce!

 

 

Podsumowując tradycyjne analogowe odbiorniki telewizyjne nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych. Dlatego odbiór emisji cyfrowych wiąże się z koniecznością zastosowania jednego z dwóch rozwiązań:

1) dołączenie do analogowego odbiornika telewizyjnego odpowiedniego urządzenia umożliwiającego odbiór sygnału cyfrowego (tj. urządzenia konsumenckiego służącego do odbioru cyfrowych transmisji telewizyjnych), zwanego set-top-boxem (STB) lub popularnie dekoderem,

2) wymiana analogowego odbiornika na cyfrowy, poprzez np. zakup w pełni zintegrowanego i zamkniętego pod względem funkcjonalnym cyfrowego odbiornika telewizyjnego (iDTV).

Rozwiązanie pierwsze charakteryzuje się niższymi kosztami w stosunku do drugiego.

Odbiorcy nie będą więc zmuszeni do całkowitej wymiany posiadanego sprzętu odbiorczego, gdyż do odbioru telewizji cyfrowej może być wykorzystywany tradycyjny odbiornik telewizyjny wzbogacony o specjalny zewnętrzny dekoder.

Jeżeli obecnie korzystasz z usług operatorów kablowych/satelitarnych i nie jestes zainteresowany odbiorem programów telewizji naziemnej nie będziesz musiał dokonywać wymiany instalacji antenowej, anteny ani odbiornika.

 

Zasięg nadajnika z Chwaszczyna.

Multiplex II (moc nadawania 100 [[kilowat]] , kanał 35, [[polaryzacja]] H [[kompresja]] [[MPEG-4]] ):

nadajnik-chwaszczyno-zasieg-mux2

 

Multiplex III (moc nadawania 15 kilowat, kanał 48, polaryzacja H kompresja MPEG-4):

nadajnik-chwaszczyno-zasieg-mux3

 

Parametry naszego nadajnika RTCN Chwaszczyno

Lokalizacja:

Długość geograficzna: 18°26’00” E

Szerokość geograficzna: 54°27’12” N

Miasto/Osiedle: Chwaszczyno

Ulica/Góra: ul. Rewerenda

Typ obiektu: Maszt

Wysokość posadowienia podpory anteny: 187 m n.p.m.

Wysokość obiektu: 317 m n.p.t.

Wysokość zawieszenia systemów antenowych: Radio: 120, 228, TV: 192, 270, 306 m n.p.t.

Właściciel/Użytkownik obiektu: TP EmiTel

{module do-reklamy-intertekst-2|none}

opracowanie:internet,telewizja-cyfrowa.com,emitel.pl,radiopolska.pl,uke.gov.pl,cyfryzacja.gov.pl,dvbtmap.eu

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.