Już nie zaskoczy cię brak prądu.

Któż z nas nie denerwował się ilekroć po burzy wyłączono prąd. A my w ciemnościach przeklinaliśmy przeczesując po omacku szafki w poszukiwaniu latarki bądź świeczki. Właściciele domków lub działek rekreacyjnych powinni być przygotowani w razie całkowitego braku zasilania. Generator prądu może wtedy stanowić element instalacji awaryjnego zasilania domu. W przypadku dłuższej przerwy w dostawie prądu ma ogromne znaczenie. Niestety współcześnie brak energii elektrycznej wiąże się z brakiem ogrzewania i wody w kranie. Jednak tak naprawdę agregat prądotwórczy może się okazać przydatny każdemu.

Co warto wiedzieć?

Przed kupnem generatora prądu powinniśmy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania:

  1. Czy ma być jednofazowy czy trójfazowy? Oczywiście wszystko zależy od tego jakie urządzenie będziemy zasilać jedno czy trójfazowe.

  2. Rodzaj odbieranej mocy? Odbiorniki prądu dzielą się według rodzaju odbieranej mocy na: odbiorniki rezystancyjne: sprzęt AGD i RTV, oświetlenie czy ogrzewanie elektryczne, odbiorniki indukcyjne: silniki elektryczne jedno i trójfazowe, elektronarzędzia, transformatory oraz odbiorniki nieliniowe: zasilacze UPS, falowniki, sprzęt komputerowy.

  3. Jaką moc potrzebujemy? Najprościej obliczyć ją na podstawie sumy mocy wszystkich odbiorników prądu, jakie mamy zamiar zasilać z agregatu prądotwórczego. Trzeba jednak pamiętać, aby moc agregatu była większa od mocy pobieranej przez odbiorniki prądu.

  4. Czy chcemy, żeby pełnił funkcję awaryjnego źródła zasilania? Jeśli tak, to powinien uruchomić się samoczynnie w momencie zaniku napięcia w sieci. Niestety, najtańsze agregaty prądotwórcze nie posiadają takiej funkcji, dlatego są wyposażone w ręczne rozruszniki (z linką rozruchową). Nie rozwiązują one problemu podtrzymywania zasilania urządzeń, które muszą pracować bez przerwy, czyli: pomp, instalacji alarmowych, komputerów czy urządzeń telekomunikacyjnych. Jednak koszt w pełni zautomatyzowanego agregatu z elektrycznym rozrusznikiem połączony na stałe z domową instalacją elektryczną jest znacznie większy i zaczyna się od kilkunastu tysięcy złotych.

Bądź przezorny.

Nikt z nas nie lubi być zaskakiwany brakiem prądu. Niestety najczęściej zdarza się to w najmniej oczekiwanych momentach. Kiedy właśnie jesteśmy w trakcie pisania ważnego referatu bądź szykujemy się do wyjścia. Warto przemyśleć zakup takiego urządzenia lub wcześniej skonsultować się z ekspertami. Doradcy z pewnością pomogą wybrać odpowiedni sprzęt, który spełni twoje oczekiwania. (źródło:http://www.kumibex.pl/)

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.