Jutro w piątek poświęcenie organów i koncert po Mszy świętej

W Uroczystość Objawienia Pańskiego, tj. Trzech Króli, w nowym kościele w Chwaszczynie odbędzie się poświęcenie organów. Na Mszy świętej zagra Gedymin Grubba. Po Eucharystii organista zaprezentuje możliwości instrumentu podczas półgodzinnego koncertu.

Piątkowa Eucharystia w nowym kościele w Chwaszczynie będzie miała bardzo uroczysty charakter. Oprócz obchodów Objawienia Pańskiego podczas Mszy świętej o godz. 10:30 ks. Proboszcz Piotr Gruba poświęci organy.

Po Mszy świętej możliwości instrumentu zaprezentuje Gedymin Grubba – organista, improwizator, kompozytor, aranżer, dyrygent, organizator życia kulturalnego. Staraniem Gedymina Grubby organy trafiły do nowego kościoła w Chwaszczynie. Instrument został rozbudowany o 5 głosów.

Gedymin Grubba jest artystą, który w swoim repertuarze posiada pełen wachlarz literatury muzycznej, począwszy od muzyki tabulaturowej po współczesną. Dorobek kompozytorski obejmuje twórczość od utworów solowych po wielkie formy symfoniczne. Jest prezesem Zarządu Fundacji Promocji Sztuki im. Gabriela Fauré oraz dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie – jednej z największych obecnie imprez kulturalnych tego typu w Europie.

Parafia zakupiła instrument w lutym 2016 roku. W okresie od początku listopada do Świąt Bożego Narodzenia instrument był instalowany w nowym kościele. Przed montażem składowany był u parafianina, Pana Józefa Wiśniewskiego.

Nowe organy w nowej chwaszczyńskiej świątyni po raz pierwszy zabrzmiały podczas ubiegłorocznej Pasterki. W piątek w uroczystość Objawienia Pańskiego, tj. Trzech Króli, na Mszy świętej o godz. 10:30 zabrzmią w pełnej krasie. Gedyminowi Grubba podczas koncertu towarzyszyć będzie zaprzyjaźniony trębacz Paweł Gruba.

Więcej o organach i ich specyfikacji pisaliśmy w artykule „Organy do nowego kościoła w Chwaszczynie”.

Zapraszamy na koncert!

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.