Jubileusz 5-lecia istnienia chóru „Strzelenka” z Tuchomia!

 

 

DOBRI BÒŻE NASZ,

PRZËPÒMÒŻË TAK,

COBË STRZÉLENKA

PŁËNA STRZÓD NAS!

19 stycznia 2014r.

Chwaszczyno-Tuchom

 

Chór „Strzelenka” z Tuchomia (gm.Żukowo) pragnie zaprosić wszystkich członków ZK-P Chwaszczyno, parafian, mieszkańców Chwaszczyna, Tuchomia, gm. Żukowo i okolic na Jubileusz 5-lecia swojego istnienia, który odbędzie się w niedzielę 19 stycznia 2014r. Uroczystość rozpocznie się Mszą Świętą Kaszubską w kościele parafialnym pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie. Oprawę muzyczną i liturgiczną przygotują członkowie chóru. Po Eucharystii chór „Strzelenka” przedstawi koncert kolęd w języku polskim i kaszubskim.

 

Rąbek historii powstania.

 

Chór „Strzelenka” z Tuchomia (gm. Żukowo) został zawiązany w styczniu 2009 roku. Inicjatorem powstania takiego zespołu był ówczesny prezes ZK-P Chwaszczyno, pan Tomasz Fopke. Dwa lata wcześniej powstała żeńska grupa chóru, która działała przy miejscowym Kole Gospodyń Wiejskich w Tuchomiu. Na akordeonach towarzyszyli wówczas Tomasz Groth i Karol Krefta. Z czasem panie zaprosiły do współpracy również swoich mężów, a oni innych sąsiadów. Tak uformowała się około dwudziestopięcioosobowa grupa, która wyodrębniła się z KGW w Tuchomiu i przybrała status chóru. Dyrygentem został Karol Krefta.

 

strzelenka1.zdjecie fopke.pl

 

Śpiewacy stanęli przed dokonaniem wyboru nazwy zespołu. Chórzyści zaproponowali, aby „imię” chóru było kojarzone z geografią ich miejscowości. Obierając takie kryterium, przyjęli nazwę „Strzelenka”. Nazwa chóru pochodzi od rzeki, która przepływa przez miejscowość Tuchom i wpada do Raduni. Tym samym rzeka stała się inspiracją w projektowaniu strojów dla chóru. Chórzyści zadecydowali, że panie będą nosiły błękitne żakiety i niebieskie chusty, a panowie błękitne koszule i niebieskie krawaty.

Tak dla chóru „Strzelenka” rozpoczęła się przygoda z promocją regionu i kultywowaniem kultury kaszubskiej…

 

Działalność na niwie kaszubsko-religijnej.

 

Chór „Strzelenka” bardzo aktywnie włącza się w działalność kulturową i religijną naszego regionu i parafii w Chwaszczynie. Chórzyści regularnie, każdego roku bardzo starannie przygotowują oprawę Mszy Świętych Kaszubskich w kościele pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie. Wiąże się to z przygotowaniem pieśni na każdą część Eucharystii, czytań mszalnych, psalmu responsoryjnego oraz modlitwy powszechnej. Chórzyści mają bogaty repertuar pieśni religijnych w języku kaszubskim, który pozwala im przygotować oprawę Mszy Świętej Kaszubskiej w każdym okresie liturgicznym. Od trzech lat „Strzelenka” raz w roku w okresie wielkopostnym prowadzi Drogę Krzyżową z języku kaszubskim, a w miesiącu maryjnym nabożeństwo majowe, gdzie śpiewa w języku kaszubskim Litanię Loretańską.

 

strzelenka2.zdjecie chwaszczyno.pl

 

Chórzyści często korzystają z zaproszeń innych parafii. „Strzelenka” raz w roku śpiewa na Mszy Świętej z elementami języka kaszubskiego w parafii pw. św. Polikarpa w Gdańsku-Osowej. Gościnnie śpiewali także w Gdańsku-Osowej w parafii pw. Chrystusa Zbawiciela (2009), w Baninie w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (2011), w Żukowie w kościele pw. WNMP (2011), w Tuchlinie w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej na Jubileuszu 25-lecia kapłaństwa o. Ignacego Koszałka SVD (2012), w Pomieczynie w kościele pw. św. Józefa (2013) czy w Gdyni-Fikakowie w kościele pw. św. Karola Boromeusza, gdzie dali również koncert kolęd (2014). Chór śpiewał także na Drodze Krzyżowej w języku kaszubskim w Sianowie w Sanktuarium Królowej Kaszub (2011) i podczas Mszy Świętej Polowej poprzedzającej Misterium Męki Pańskiej w Sanktuarium Maryjnym w Górce Klasztornej (2012).

 

Chór „Strzelenka”, którego członkowie od 2010 roku należą do ZK-P Chwaszczyno, czynnie włącza się w organizację corocznej pielgrzymki kaszubskiej z Chwaszczyna do Sianowa. Śpiewacy przygotowują śpiew, chusty, prowadzą pątników i zapewniają transport. Chórzyści zawsze pozytywnie odpowiadają na zaproszenie ks. Proboszcza z Chwaszczyna do uświetniania parafialnych uroczystości poprzez śpiew i udział w liturgii.

 

strzelenka3.zdjecie k. krefta

 

 

„Strzelenka” od 2009 roku należy do Rady Chórów Kaszubskich (do niedawna najmłodszy chór w radzie), która zrzesza zespoły wokalne i regionalne z Kaszub. Chórzyści rok w rok uczestniczą w organizowanych przez nią dwóch odpustach na Górach Kalwaryjskich w Wejherowie, gdzie swoim śpiewem ubogacają liturgię Mszy Świętych.

 

Promocja regionu Kaszub.

 

Od początku istnienia chór „Strzelenka” z Tuchomia jednoczy się z wszystkimi Kaszubami podczas corocznych Dni Jedności Kaszubów. Chórzyści wraz ze swoimi rodzinami licznie biorą udział w Światowych Zjazdach Kaszubów. Podczas XIV ŚZK w Sopocie „Strzelenka” wystąpiła z kaszubskim repertuarem biesiadnym w sopockiej muszli koncertowej na Placu Zdrojowym (2012).

 

            Zespoły należące do RCHK co roku losują tzw. „wędrowną lutnię”, wyznaczającą członka rady, który zorganizuje Zjazd Śpiewaków Kaszubskich. Chór „Strzelenka” przygotował taki zjazd 20 czerwca 2010r. Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią w kościele w Chwaszczynie, następnie każdy chór zaprezentował trzy wybrane utwory. Na końcu „Strzelenka” zaprosiła wszystkich gości na imprezę integracyjną do dworku „Oleńka” w Tuchomiu.

„Strzelenka” z chęcią występuje na wszelakich festynach i zabawach. Każdego roku chórzyści uczestniczą na Festynie Kaszubskim w Chwaszczynie, na festynie rodzinnym przy chwaszczyńskiej i tuchomskiej szkole. Śpiewacy gościnnie śpiewali także na Kaszubskim Festynie Rodzinnym w Żukowie (2011), na Festynie Kultury Kaszubskiej i Religijnej w Gościcinie (2012), czy Krancbalu dożynkowym w Nadolu (2010).

Na zaproszenie autorki obrazów p. Sabiny Szlahs „Strzelenka” uświetniła swoim występem wystawę pt. „Niezapomniane Wiejskie Klimaty”, która miała miejsce w Chmielnie (2011). Chórzyści śpiewali także na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego podczas zeszłorocznej promocji pierwszego tomu Wielkiego Słownika polsko-kaszubskiego autorstwa Eugeniusza Gołąbka (2013).

 

strzelenka4.zdjecie zbior p. klawikowskich

 

Końcówka roku 2011 dostarczyła wiele radości, gdyż „Strzelenka” zajęła drugie miejsce na VI Festiwalu Kolęd Kaszubskich w Pierwoszynie. Śpiewacy „zauroczyli” komisję aranżacją i wykonaniem kaszubskiej kolędy „Spiéwta ptôszczi” (sł.: L. Roppel, muz.: W. Frankowska). Jest to największe osiągnięcie „Strzelenki” w 5-letniej historii działalności.


Tuchomska rodzina.

 

Chór „Strzelenka” to nie tylko regularne próby i przygotowywanie się do występów. To także wspólna integracja i przyjacielska atmosfera. Próby częstokroć wydłużają się o wspólne dyskusje, miłe rozmowy, wymiany doświadczeń. Praktycznie każdy wyjazd chóru kończy się wspólnym poczęstunkiem oraz kawą i herbatą. Razem organizujemy imprezy karnawałowe, wyjazdy integracyjne, wigilię chóru, czy przyjęcia urodzinowe lub jubileuszowe.

Ta rodzinna atmosfera jest ogromnym motorem napędowym we wzajemnej pracy i w podejmowaniu ważnych decyzji. Praca „Strzelenki” jest bezinteresowna, a mimo to na każdej próbie są prawie wszyscy członkowie. Jest to silny atut, który uczy nas pokory i szacunku do drugiej osoby.

 

Notka o „Strzelence”.

 

Chór „Strzelenka” z Tuchomia istnieje 5 lat. Chór powstał z zamiłowania mieszkańców Tuchomia do śpiewu i muzyki. Jak sami mówią: śpiewają, bo jest to ich pasja. Jest to chór mieszany, amatorski. Chórzyści mają bardzo szeroki repertuar, który zawiera pieśni i piosenki zarówno polskie i kaszubskie, biesiadne i religijne. Członkowie chóru w zdecydowanej większości pochodzą z Tuchomia, ale są też chórzyści z pobliskich miejscowości.

 

Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy mają zamiłowanie do śpiewu, tych, którzy chcą się oderwać od zajęć codziennych i wypełnić swój czas, tych, którzy chcą się pośmiać i poznać naprawdę dobrze zgraną grupę, do wstąpienia w szeregi chóru „Strzelenka”. Nieznajomość języka kaszubskiego nie jest żadną przeszkodą, wszyscy się go uczymy nawzajem i na bieżąco. Próby co tydzień w czwartek o godz. 19:00 w domku przy boisku w Tuchomiu. Serdecznie zapraszamy!

 

Zarząd chóru „Strzelenka” z Tuchomia:

 

Prezes: Barbara Klawikowska

Zastępca prezesa: Jarosław Grot

Skarbnik: Irena Lidzbarska

 

Poniżej film nagrany przez pana Tomasza Fopke podczas Jubileuszowego X Zjazdu Śpiewaków Kaszubskich w Baninie w 2012. Chór „Strzelenka” wykonuje piosenkę autorstwa T. Fopke pt. „Hewò Bóg dôł nóm…”

 

 

 

 

Dyrygent chóru „Strzelenka” z Tuchomia

Karol Krefta

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.