Jest przetarg na budowę Obwodnicy Metropolitalnej

 

 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Gdańsku ogłosiła pierwszy etap przetargu na budowę Obwodnicy Metropolitalnej. Daje to szansę, że budowa może rozpocząć się wcześniej niż zakładano. Zamiast w 2018 roku, prace mają ruszyć we wrześniu 2017r. i potrwać do końca 2019r.

 

Od maja trwa przygotowywanie koncepcji programowo-przestrzennej dla tej inwestycji. To bardzo ważny dokument, na podstawie którego firma odpowiedzialna za realizację opracuje projekt budowlany i wykonawczy nowej obwodnicy. Te prace zakończą się w maju 2016.

 

We wrześniu 2016 mają być wybrani wykonawcy, którzy będą mieli rok na opracowanie projektu, a potem rozpocznie się budowa.

Czas na zaprojektowanie drogi, uzyskanie niezbędnych zezwoleń i budowy został określony na 34 do 37 miesięcy od dnia podpisania umowy. Do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych (tj. od 15 grudnia do 15 marca). Natomiast wlicza się je do czasu projektowania. Przy wyborze najkorzystniejszej oferty zamawiający będzie stosować kryteria: cena – 90%, gwarancja jakości – 5%, termin wykonania – 5%. Termin składania wniosków upływa 29.10.2015 r.

 

Trasa została podzielona na dwa odcinki realizacyjne:

 

– Zadanie 1 – od węzła Chwaszczyno (bez węzła-powstanie w ramach budowy Trasy Kaszubskiej) – do Żukowa (bez węzła), długość ok. 15,65 km;

– Zadanie 2 – od Żukowa (z węzłem) – do Gdańsk Południe (z węzłem). Odcinek ma długość ok. 15,1 km, natomiast obwodnica Żukowa posiada ok. 6,66 km długości.

 

Jak podkreśla GDDKiA obwodnica (OMT) zapewni dostępność komunikacyjną terenów leżących wzdłuż obecnych dróg krajowych nr 7 i 20, za pośrednictwem projektowanych węzłów, odblokuje centra Żukowa i Chwaszczyna oraz częściowo odciąży istniejącą drogę ekspresową S6 Obwodnicę Trójmiasta.

 

Projektowana trasa będzie drogą ekspresową dwujezdniową z rezerwą pod trzeci pas ruchu. Rozpocznie się na węźle Chwaszczyno (realizowanego w ramach tzw. Trasy Kaszubskiej), wspólnym z drogą S6 (Lębork – Obwodnica Trójmiasta, prowadząc na wschód od drogi krajowej nr 20, w pobliżu Żukowa i dalej na południe od drogi krajowej nr 7 w kierunku węzła Gdańsk Południe (skrzyżowania S7 Południowej Obwodnicy Gdańska i S6 Obwodnicy Trójmiasta). Integralną częścią tej inwestycji będzie obwodnica Żukowa (o parametrach drogi GP – główna przyspieszona). Na trasie drogi ekspresowej zaplanowano cztery węzły: Miszewo, Żukowo, Lublewo, Gdańsk Południe (węzeł z S6 Obwodnicą Trójmiasta i S7 Południową Obwodnicą Gdańska).

 

 

 omt 1

oprac. gddka.gov.pl

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.