Jakie są rodzaje świadczeń pracowniczych?

Zgodnie z prawem, pracodawca zobowiązany jest do spełniania określonych świadczeń na rzecz pracowników. Wśród nich uwzględnia się przede wszystkim świadczenia obowiązkowe, jednak pracodawca może także zaoferować swoim podwładnym dodatkowe świadczenia pozapłacowe. Czego zatem powinniśmy, a czego możemy spodziewać się ze strony zatrudniającego?

Obowiązkowa odzież robocza.

Jedną z powinności pracodawcy, jest zapewnienie swoim pracownikom odzieży ochronnej oraz roboczej. W przypadku, kiedy pracownik używa własnej odzieży, pracodawca zobowiązany jest do wypłacenia tak zwanych ekwiwalentów pieniężnych, zarówno z samego tytułu jej użytkowania, jak i prania czy ewentualnej naprawy.

Napoje i wyżywienie.

Kolejną, również obligatoryjną kwestią, są napoje oraz posiłki. Każdy pracodawca zobowiązany jest zapewnić swoim pracownikom zdatną do picia wodę. Ci, którzy wykonują pracę w warunkach szczególnie uciążliwych, oprócz wody, mogą liczyć także na inne napoje, których rodzaj, jak i temperatura, powinny być dostosowane do warunków pracy oraz potrzeb zatrudnionych. Pracownikom takim przysługuje również ciepły posiłek, który uzyskać mogą we wskazanych przez pracodawcę punktach gastronomicznych bądź, w miarę możliwości, przygotować we własnym zakresie, jednak z produktów zapewnionych przez pracodawcę.

Świadczenia zdrowotne.

Ważne są również zobowiązania w zakresie higieny oraz zdrowia. Pracodawca zobligowany jest do zapewnienia pracownikowi potrzebnych środków czystości bądź też ekwiwalentów za nie. Odpowiada również za sfinansowanie jego badań lekarskich – zarówno wstępnych, jak i okresowych oraz kontrolnych. W razie potrzeby, powinien także pokryć koszty zakupu okularów korygujących.

Dodatkowa opieka medyczna.

Oprócz sfinansowania obligatoryjnych badań lekarskich, pracodawca może także zaproponować pracownikowi dostęp do kompleksowej opieki medycznej, z której często korzystać może nie tylko on sam, ale również jego rodzina. Przeważnie jest to ogólna opieka medyczna z dostępem do badań specjalistycznych. Pracodawca może pokryć jej koszty w całości bądź też dofinansować ją. Pośród dodatkowych świadczeń medycznych mogą znaleźć się także szczepienia ochronne.

Samochód i telefon.

Do dodatkowych udogodnień należy także samochód oraz telefon komórkowy. Oprócz tego, że pracodawca często udostępnia pracownikowi pojazd do celów służbowych, nierzadko ma on również możliwość wykorzystywania go po godzinach pracy, nawet w czasie trwania urlopu. Dodatkowym świadczeniem ze strony pracodawcy może być także zwrot wydatków na dojazd do miejsca pracy bądź też zorganizowanie i zapewnienie pracownikowi dojazdu do firmy.

Zakwaterowanie.

Kolejnym dobrowolnym świadczeniem jest zapewnienie pracownikowi lokalu mieszkalnego, co może być zachęcające i motywujace szczególnie dla tych, których miejsce zamieszkania znajduje się daleko od miejsca pracy (np. w innym mieście). Pracownik ma więc przeważnie możliwość tymczasowego osiedlenia się w kwaterze prywatnej, wynajmowanej na potrzeby zbiorowego zakwaterowania bądź też w hotelu pracowniczym. (źródło: http://kwaterydlafirm.pl/)

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.