Jakie problemy mają mieszkańcy okolicy ulic Polna – Rewerenda? – „MOJA ULICA, MOJE CHWASZCZYNO!”

 

W czwartek (18.06.2015r.) w siedzibie firmy Malwa odbyło się drugie spotkanie z cyklu „MOJA ULICA, MOJE CHWASZCZYNO!”. Tym razem okazję wypowiedzieć się mieli mieszkańcy ul. Polnej, Wiczlińskiej, Dąbrówki, Rewerendy i innych okolicznych ulic.

 

Spotkanie przebiegło spokojnie i merytorycznie. „Wczorajsza wizyta w okolicy masztu telewizyjnego bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Grupa ludzi, którzy tworzą zintegrowaną społeczność lokalną. Problemy pewnie takie same jak wszędzie ale podejście zdecydowanie odmienne – zgodnie z zasadą wspólnie zrobimy więcej. Nikt nie tupie, nikt nie krzyczy. Podejmowane są przez społeczność lokalną samodzielne próby rozwiązania swoich problemów. I są efekty tej współpracy. Gratuluję liderom i mieszkańcom!” – powiedziała po spotkaniu sołtys Chwaszczyna Jolatna Wiercińska.

Podobnie jak na poprzednim spotkaniu z mieszkańcami, spotkanie było podzielone na część dotyczącą spraw lokalnych i ogólnych (dotyczących całego Chwaszczyna).

 

Zgłoszone problemy i propozycje:

 

SPRAWY LOKALNE:

– Woda i kanalizacja.
– Stan dróg.
– Bezpieczeństwo na drogach – chodniki,- spowalniacze,- oznakowanie, – wprowadzenie ograniczeń dotyczących zakazu poruszania się pojazdów ciężarowych.
– Szybko jeżdżące pojazdy (quad jednego z mieszkańców).
– Ustawienie znaków ograniczających prędkość, wprowadzenie strefy zamieszkania.
– Możliwość ustawienia alternatywnych ograniczeń prędkości (przykład dzielnicy Osowa – kręgi, wysepki).
– Ustawienie lamp w bliskiej odległości od drogi. (Nie było innej możliwości ze względu na przebiegające w ziemi media.)
– Konieczność budowy chodnika przy ulicy Gdyńskiej w kierunku Gdyni i Chwaszczyna.
– Autobus szkolny – ogólnodostępność, możliwość zwiększenia częstotliwości, przystanek przy skrzyżowaniu Polna – Rewerendy.
– Wniosek o rotacyjne ustalenie godzin rozkładu jazdy autobusu, np. w systemie półrocznym, naprzemiennie z Kaszubską Drogą. Możliwość wprowadzenia dwóch autobusów obsługujących dowóz dzieci do szkoły. (Ze względów ekonomicznych nie ma obecnie możliwości obsługiwania trasy przez dwa autobusy.)
– Przestrzeganie uchwały Rady Gminy o zakazie mycia samochodów na swoich posesjach.
– Palenie śmieci pozostających po pracach budowlanych oraz wyrzucanie śmieci na terenach leśnych.
– Możliwość wydłużenia trasy autobusów Chwaszczyno – Kacze Buki w porozumieniu z ZKM Gdynia.
– Autobus nr 191 z możliwością przejazdu przez ulicę Rewerendy.
– Plac zabaw pozwalający na integracje dzieci, wspólne spotkania.

Mimo zgłaszanych wielu potrzeb, także zauważono zmiany na lepsze, m.in w poprawie kultury jazdy i przestrzeganiu dopuszczalnej prędkości także przez mieszkańców.

 

SPRAWY OGÓLNE:

– Odgrodzenie funkcjonującej siłowni od drogi głównej (pergole, osłony). Obecnie brak komfortu podczas korzystania z urządzeń.
– Budowa basenu.
– Budowa obiektów rekreacyjnych dla młodzieży.
– Uwzględnienie podczas budowy chodników możliwości jazdy na rolkach ( rodzaj nawierzchni).
– Ograniczenie transportu ciężarowego niszczącego drogi, wniosek o usunięcie nawiezionego gruzu i kruszywa.
– Ustawienia istniejącego lustra przy wyjeździe z ulicy Rewerendy na Gdyńską.

 

Mieszkańcy na spotkaniu ustalili następujące priorytety, w które chcą się sami zaangażować:

1. Plac zabaw
2. Oświetlenie
3. Płyty

 

W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie mieszkańców rejonów Kaszubskiej Drogi i okolic. Zapraszamy wszystkich, którzy również chcieliby wspólnie zmienić swoją małą Ojczyznę. Wkrótce szczegółowe informacje.

{gallery}2015/2015-06/Moje-Chwaszczyno-18-06-2015{/gallery}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.