Jaki dach tańszy płaski czy dwuspadowy?

Autor: nadesłane

Przed podjęciem decyzji o wyborze dachu warto wziąć pod uwagę nie tylko funkcjonalność i walory estetyczne, ale także koszty. Dach płaski czy dwuspadowy — który z nich wygeneruje niższe koszty?

Marzysz o własnym domu? A może już projektujesz wymarzoną nieruchomość? Jedną z najważniejszych decyzji, jakie będziesz musiał podjąć, będzie z pewnością ta o rodzaju dachu. Dach płaski, a może dwuspadowy — który z nich okaże się bardziej funkcjonalny, estetyczny i… tańszy?

Dach płaski czy dwuspadowy?

Zanim przejdziemy do kwestii ekonomicznych towarzyszących wykonaniu dachu płaskiego i dwuspadowego, pokrótce omówimy specyfikę każdego z nich. Czym jest dach płaski, a czym dwuspadowy i jakie są ich najważniejsze zalety?

Dach płaski to dach, którego kąt nachylenia (spadek połaci) wynosi od 2° do 15°. Takie konstrukcje są charakterystyczne dla nowoczesnych budynków jedno i wielorodzinnych oraz obiektów przemysłowych — hal i fabryk. Wśród najważniejszych zalet płaskich konstrukcji wymienia się:

  • nowoczesną, atrakcyjną dla oka estetykę;
  • możliwość zagospodarowania powierzchni dachu i stworzenia na niej tarasu lub zielonego ogrodu;
  • oszczędności energii. Dach płaski skuteczniej niż dwuspadowy chroni wnętrza przed utratą ciepła. Straty są więc zminimalizowane, a rachunki za ogrzewanie — niższe.

Dach dwuspadowy to dach o dwóch przeciwległych połaciach połączonych w kalenicy. W zależności od projektu mogą one łączyć się symetrycznie lub nie.

Taka konstrukcja jest charakterystyczna dla budownictwa jednorodzinnego, zwłaszcza dla starszych budynków. Do najważniejszych zalet dachów dwuspadowych należą:

  • możliwość dostosowania konstrukcji do własnych preferencji, zarówno pod kątem nachylenia połaci, jak i rodzaju, struktury i barwy pokrycia;
  • świetne właściwości odprowadzania opadów atmosferycznych i łatwość utrzymania powierzchni w czystości;
  • prosta konstrukcja i stosunkowo łatwe wykonanie;
  • możliwość aranżacji dodatkowej przestrzeni w postaci poddasza.

Dach płaski i dach spadzisty — koszty

Na koszt wykonania dachu wpływa nie tylko jego konstrukcja, ale także rodzaj wykorzystanych materiałów i powierzchnia. Duże znaczenie ma także fakt, czy zdecydujesz się wykonać prace samodzielnie (takie rozwiązanie polecamy wyłącznie osobom posiadającym fachową wiedzę i doświadczenie) czy zlecisz to zadanie profesjonalistom. Bez konkretnych informacji i parametrów trudno więc jednoznacznie orzec, która konstrukcja okaże się korzystniejsza dla portfela, także w długofalowej perspektywie.

Źródło: https://www.dohmann.pl

 

Źródło: nadesłane

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.