Przed podjęciem decyzji o wyborze dachu warto wziąć pod uwagę nie tylko funkcjonalność i walory estetyczne, ale także koszty. Dach płaski czy dwuspadowy — który z nich wygeneruje niższe koszty?
Marzysz o własnym domu? A może już projektujesz wymarzoną nieruchomość? Jedną z najważniejszych decyzji, jakie będziesz musiał podjąć, będzie z pewnością ta o rodzaju dachu. Dach płaski, a może dwuspadowy — który z nich okaże się bardziej funkcjonalny, estetyczny i… tańszy?
Dach płaski czy dwuspadowy?
Zanim przejdziemy do kwestii ekonomicznych towarzyszących wykonaniu dachu płaskiego i dwuspadowego, pokrótce omówimy specyfikę każdego z nich. Czym jest dach płaski, a czym dwuspadowy i jakie są ich najważniejsze zalety?
Dach płaski to dach, którego kąt nachylenia (spadek połaci) wynosi od 2° do 15°. Takie konstrukcje są charakterystyczne dla nowoczesnych budynków jedno i wielorodzinnych oraz obiektów przemysłowych — hal i fabryk. Wśród najważniejszych zalet płaskich konstrukcji wymienia się:
- nowoczesną, atrakcyjną dla oka estetykę;
- możliwość zagospodarowania powierzchni dachu i stworzenia na niej tarasu lub zielonego ogrodu;
- oszczędności energii. Dach płaski skuteczniej niż dwuspadowy chroni wnętrza przed utratą ciepła. Straty są więc zminimalizowane, a rachunki za ogrzewanie — niższe.
Dach dwuspadowy to dach o dwóch przeciwległych połaciach połączonych w kalenicy. W zależności od projektu mogą one łączyć się symetrycznie lub nie.
Taka konstrukcja jest charakterystyczna dla budownictwa jednorodzinnego, zwłaszcza dla starszych budynków. Do najważniejszych zalet dachów dwuspadowych należą:
- możliwość dostosowania konstrukcji do własnych preferencji, zarówno pod kątem nachylenia połaci, jak i rodzaju, struktury i barwy pokrycia;
- świetne właściwości odprowadzania opadów atmosferycznych i łatwość utrzymania powierzchni w czystości;
- prosta konstrukcja i stosunkowo łatwe wykonanie;
- możliwość aranżacji dodatkowej przestrzeni w postaci poddasza.
Dach płaski i dach spadzisty — koszty
Na koszt wykonania dachu wpływa nie tylko jego konstrukcja, ale także rodzaj wykorzystanych materiałów i powierzchnia. Duże znaczenie ma także fakt, czy zdecydujesz się wykonać prace samodzielnie (takie rozwiązanie polecamy wyłącznie osobom posiadającym fachową wiedzę i doświadczenie) czy zlecisz to zadanie profesjonalistom. Bez konkretnych informacji i parametrów trudno więc jednoznacznie orzec, która konstrukcja okaże się korzystniejsza dla portfela, także w długofalowej perspektywie.
Źródło: https://www.dohmann.pl