Jak wypełnić PIT 37? Poradnik dla podatników

Autor: nadesłane

Wypełnienie odpowiedniego zeznania podatkowego to obowiązek każdego podatnika. Aktualnie do wyboru jest wiele przeróżnych deklaracji, a do najpopularniejszej zalicza się PIT 37. Kto musi złożyć deklarację PIT 37? Jak wypełnić formularz i gdzie go złożyć? Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym artykule. Już teraz zapraszamy do zapoznania się z jego treścią. 

  1. Kto musi złożyć deklarację PIT 37?
  2. Jak wypełnić formularz PIT 37?
  3. Jak złożyć deklarację PIT 37?

Każdego roku w okresie od lutego do końca kwietnia setki tysięcy Polaków musi złożyć deklaracje podatkowe. Jedną z najpopularniejszych i najważniejszych jest deklaracja PIT 37. Dotyczy ona podatku dochodowego od osób fizycznych. Wypełnienie tej deklaracji nierzadko sprawia pewne problemy, szczególnie tym podatnikom, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w rozliczaniu podatków oraz nie są biegłe w prawniczym języku. Jak wypełnić PIT 37? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule. 

Kto musi złożyć deklarację PIT 37?

Formularz PIT 37 jest deklaracją przeznaczoną dla tych podatników, którzy w danym roku podatkowym osiągnęli dochód z tytułu pracy, renty albo emerytury. Służy ona do ustalenia wysokości podatku dochodowego, który podatnik musi zapłacić. A zatem z formularza PIT 37 skorzysta ta osoba, która uzyskała przychody z tytułu wynagrodzenia ze stosunku pracy lub służbowego, emerytur, rent, zasiłków lub świadczeń emerytalnych.

Deklaracja PIT 37 dotyczy także tych podatników, którzy uzyskują przychody z tytułu stypendiów, zasiłków pieniężnych pochodzących ze społecznego ubezpieczenia, praw majątkowych, praw autorskich oraz z działalności, którą wykonują osobiście. W tym ostatnim przypadku mamy na myśli między innymi umowy zlecenia, kontrakty menadżerskie oraz umowy o dzieło. 

Jak wypełnić formularz PIT 37?

Jak wypełnić formularz PIT 37? Wymaga do przede wszystkim uważności oraz precyzji. Do wypełnienia deklaracji PIT 37 będziesz potrzebować dokumentu PIT 11, który powinieneś otrzymać między innymi od swojego pracodawcy. 

Formularz PIT 37 składa się z kilku sekcji. W części A musisz wpisać swoje dane osobowe, w tym imię, nazwisko, PESEL i miejsce zamieszkania. W sekcji B natomiast należy uzupełnić informacje dotyczące źródła dochodu – na przykład zatrudnienie lub działalność gospodarcza. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, będziesz musiał podać numer NIP.

Sekcja C służy do wpisania informacji związanych z rozliczeniem podatku. Musisz ponad między innymi numer konta bankowego. W części D należy wpisać dane dotyczące wysokości dochodu, który uzyskałeś w danym roku podatkowym oraz koszty uzyskania przychodów. Sekcja E służy do obliczenia należnego podatku. Tam wpisz kwotę odprowadzonego podatku oraz zaliczek, które zostały pobrane w ciągu roku podatkowego, z którego chcesz się rozliczyć. 

Część F to „Informacje dodatkowe”. W tej sekcji wpisuje się informacje dotyczące między innymi wypłacanych świadczeń integracyjnych czy spółdzielczego stosunku do pracy. W części G natomiast podaje się informacje na temat wysokości pobranych zaliczek na dochodowy podatek. H to część służąca do wpisania danych dotyczących z przekazywaniem 1% podatku na wybrane przez nas cele publiczne.  

 

Jak złożyć deklarację PIT 37?

Jak złożyć deklarację PIT 37? Dziś formularz ten można wypełnić i wysłać przez Internet. Jeśli interesuje Cię PIT 37 online, znajdź dogodny dla siebie program PIT, wybierz odpowiednią deklarację, wypełnij ją i prześlij do urzędu skarbowego. E-pity cieszą się ogromną popularnością, gdyż nie wymagają wychodzenia z domu, ponieważ wszystkie podatki i inne tego rodzaju sprawy możemy załatwić przez Internet. Oczywiście poza dostępnymi programami do składania deklaracji podatkowych, można także skorzystać ze specjalnego programu PIT online stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Aby zalogować się na swoim koncie na stronie Ministerstwa Finansów, musisz mieć profil zaufany ePUAP lub certyfikat kwalifikowany. 

Jeśli nie chcesz składać PIT online, w dalszym ciągu możesz to zrobić tradycyjną metodą. Wypełnij formularz ręcznie i złóż go osobiście w odpowiednim dla siebie urzędzie skarbowym.

Chociaż podatek dochodowy może początkowo wydawać się skomplikowany, to niezależnie od tego, czy chodzi o PIT 11, wynagrodzenie uzyskiwane w ramach funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych, czy też ze spółdzielczego stosunku pracy lub z tytułu odbywania praktyk absolwenckich, wszystko można łatwo rozliczyć w deklaracji rocznej składanej z wykorzystaniem wspomnianego programu. Warto oczywiście pamiętać o poniesionych kosztach uzyskania przychodu, aby można było podczas rozliczenia podatkowego w ramach działalności wykonywanej osobiście uwzględnić koszty. Program do PIT jest bardzo intuicyjny i nawet te osoby, które wcześniej zlecały rozliczenie podatku księgowym, mogą łatwo zrobić wszystko samodzielnie, a przygotowany dokument wysłać drogą elektroniczną do urzędu skarbowego właściwego dla podatnika. Całe rozliczenie PIT można załatwić w ciągu zaledwie kilku – kilkunastu minut, a niezbędne do tego narzędzie udostępnione jest całkowicie za darmo.

Źródło: nadesłane

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.