Jak wygodnie rozliczyć PIT37?

Autor: nadesłane

Mimo że do rocznego rozliczenia jest jeszcze trochę czasu, warto już o nim pomyśleć. Dziś trochę informacji o PIT-37. Co to za formularz? Kto może z niego korzystać? W jaki sposób najłatwiej rozliczyć się z fiskusem.?

Do czego służy formularz PIT-37 2023?

PIT-37 jest najczęściej wybieranym formularzem rozliczeniowym. Jest przeznaczony dla osób, które osiągają przychody ze stosunku pracy, emerytury, zasiłków przedemerytalnych, umów o dzieło, umów zlecenie, należności za członkostwo w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych lub spółdzielniach zajmujących się produkcją rolną, świadczeń z Funduszu Pracy lub Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Według szacunków z formularza PIT-37 korzysta ponad 80% podatników. PIT 37 należy wypełnić na podstawie:

  • PIT-11 – wskazuje dochody z umowy o pracę, umowy o dzieło, umowy zlecenie itp.
  • PIT-40A/11A – wskazuje dochody z emerytur, rent i zasiłków pieniężnych
  • PIT-R – wskazuje dochody z tytułu pełnienia obowiązków obywatelskich i społecznych.

Druk PIT37 można składać indywidualne, razem z małżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dziecko. Osoby, które chcą założyć PIT 37, nie mogą prowadzić pozarolniczej działalności gospodarczej. Druk nie jest również przeznaczony dla podatników doliczających dochody małoletnich dzieci oraz tych, którzy obniżają wysokość dochodów o straty z lat poprzednich. PIT 37 nie może być rozliczony również wtedy, gdy podatnik odlicza minimalny podatek dochodowy. Warto pamiętać, że uzupełniając PIT 37 formularz za 2022 rok, można skorzystać z możliwości wsparcia organizacji pozarządowej. Od 2023 OPP można obdarować 1,5% podatku.

Jaki załączniki można dołączyć do PIT 37?

W 2023 roku do PIT 37 można dołączyć PIT-D, który służy do wykazania ulg mieszkaniowych oraz PIT-O, w którym wykazuje się ulgi inne niż mieszkaniowe. Główne ulgi, które można rozliczyć w PIT-O to:

  • ulga prorodzinna, czyli ulga na dzieci,
  • ulga internetowa,
  • ulga rehabilitacyjna,
  • ulga z tytułu darowizn na cele pożytku publicznego,
  • ulga z tytułu kultu religijnego,
  • ulga z tytułu oddania krwi,
  • ulga na IKZE,
  • ulga zagraniczna,
  • ulga na leki itd.

Jak wygodnie rozliczyć PIT 37?

Jest kilka możliwości rozliczania się z fiskusem. Nadal istnieje możliwość ręcznego wypełnienia druku i zaniesienia go do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Rozliczenie można również wysłać Pocztą Polską, ale trzeba pamiętać, aby data wysyłki nie była późniejsza niż ostateczny termin złożenia rozliczenia. Dużo wygodniejszą formą rozliczenia jest skorzystanie z funkcjonalności internetu i złożenie zeznania PIT-37 online. Ten sposób pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale również daje większą pewność, że zeznanie wypełnione jest prawidłowo i zawiera wszystkie potrzebne załączniki. Dobrym sposobem rozliczania online jest skorzystanie z programu PITax, który jest zintegrowany z Urzędem Skarbowym. Wystarczy założyć konto, wypełnić niezbędne dane, a program automatycznie doda potrzebne załączniki, obliczy ulgi, kwotę wolną od podatku i koszty uzyskania przychodu. Rozliczenie można wysłać online, potwierdzeniem jest UPO, czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. Jest przysyłane na podany adres mailowy, dostępne jest również na koncie użytkownika na stronie PITax. Można również wybrać PIT37 do druku, a także zapisać PIT37 pdf. i otworzyć w razie potrzeby. Program PITax działa intuicyjnie, nie wymaga znajomości przepisów podatkowych oraz fachowego słownictwa. Całe wypełnienie zeznania zajmuje kilkanaście minut. Program działa w wersji na Windows, Mac i Linux. Aplikacje do rozliczania PIT-37 można ściągnąć m.in. ze sklepu Google Play 

Kiedy należy złożyć PIT 37 online?

PIT 37, podobnie jak inne rozliczenia składa się do końca kwietnia następującego po roku podatkowym, do którego się odnoszą. W związku, że dzień ten wypada w dzień wolny, ostateczny termin został przedłużony do 2 maja 2023 roku.

PIT37 online to bardzo wygodna i bezpieczna forma złożenia rocznego zeznania podatkowego. Warto wybrać tę formę, a ryzyko pomyłki będzie zanikowe. Plusem jest również to, że nadpłata podatku jest zwracana szybciej niż w przypadku złożenia druku PIT37 w wersji papierowej, w Urzędzie Skarbowym. 

Źródło: nadesłane

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.