{module do-reklamy-intertekst|none}
W minioną sobotę 19 maja w Zespole Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Chwaszczynie zorganizowano dzień otwarty. W czasie trzech godzin o 9 do 12 można było spojrzeć na szkołę z innej perspektywy, zajrzeć od środka w szkołę, która dla wielu z nas była i jest ostoją wiedzy, umiejętności, a także źródłem wielu wspomnień z lat dzieciństwa.
Przed szkołą uczniowie klas Va i Vb zdawali egzamin na kartę rowerową, dzieci, które chciały otrzymać dokument uprawniający do jazdy na rowerze było około 50. Pod okiem egzaminatorów nauczyciela techniki Marcina Pudlika oraz przedstawiciela komendy policji w Żukowie st. sierżanta Przemysława Byczkowskiego dzieci zdawały egzamin na kartę rowerową lub motorowerową. Wszystkie dzieci zdały i otrzymały karty rowerowe, natomiast spośród grona około 20 dzieci zdających na kartę motorowerową kilkoro nie zdało.
W międzyczasie na sali sportowej trwał program artystyczny przygotowany przez uczni klas nauczania początkowego. Dzieci wykonywały przedstawienia, śpiewały piosenki oraz recytowały wiersze dla dzieci. Każde z dzieci, które otrzymało miejsce w szkolnym konkursie otrzymywało publicznie nagrodę.
Podczas występów dzieci można było również obejrzeć pokaz dwu tańców kaszubskich w wykonaniu dzieci, które przygotowywała nauczycielka języka kaszubskiego Bogumiła Gołąbek. Pierwszy z nich pokazywał pracę kowala, a drugi nazywał się okręć się w kół.
Postanowiliśmy porozmawiać z wicedyrektor Zespołu Szkół w Chwaszczynie Małgorzatą Lipińską chcąc się dowiedzieć co ma na celu całe to przedsięwzięcie, jakim był dzień otwarty. W rozmowie z nami wicedyrektor wyjaśniła, że:
jest to drugi dzień otwarty szkoły, a ma na celu przede wszystkim pokazanie jak pracuje szkoła. Dzień otwarty służy również promocji szkoły, dzieci mają okazję pokazać swoje prace szerszemu gronu odbiorców, dzień ten ma zachęcać do przyjścia do szkoły. W ubiegłym roku były lekcje pokazowe, w tym dodatkowo odbywają się doświadczenia oraz kolejnym ważnym punktem, który zachęcał do przyjścia do szkoły jest dzień matki z okazji którego dzieci przygotowały program artystyczny – mówiła nam Małgorzata Lipińska.
Roman Gronowski nauczyciel fizyki i chemii prowadził doświadczenia w sali chemiczno-fizycznej dla dzieci. Można było podczas nich poznać tajniki praw fizyki rządzących Światem: elektrostatyki, chemiczne dowiedzieć się co to jest prąd indukcyjny i jak działa śruba Archimedesa.
W jednej z sal odbyło się przedstawienie pt. Historia życia Józefa Wybickiego, autora pieśni Legionów polskich. Autorką przedstawienia teatralnego była Wiktoria Kulas, a wykonywały je dzieci z klasy Vb. Dzieci rzeczowo przygotowały się do spektaklu – starano się stylizować stroje, na ubiory z epoki, dodatkowym akcentem było użycie strojów kaszubskich. Po krótkim, acz niezwykle treściwym przedstawieniu widownia wraz z dziećmi odśpiewała hymn narodowy oraz hymn szkoły.
Na koniec postanowiliśmy zajrzeć do sali w której odbywała się lekcja kaszubskiego. Jak już wcześniej zaznaczyliśmy lekcję kaszubskiego prowadzi Bogumiła Gołąbek. Lekcja ta obywała się w dość luźnej atmosferze, co nie dziwi, zważając, że dzieci należy zachęcić do nauki języka regionalnego na swój własny sposób. Nie chodzi tylko o wykucie alfabetu, czy nauczenie się kilku piosenek, czy wierszyków, ale zaszczepienie bakcyla, który pozwoli na samodzielne dochodzenie dzieciom do pożądanych celów do samodzielnego myślenia i poszukiwania coraz to nowszych wyrazów, zdań i powiedzeń kaszubskich.
Egzamin na kartę rowerową:
Część nagrodzonych dzieci:
Przedstawienie robot Bingo:
Dzieci biorące udział w przedstawieniu robot Bingo:
Kaszubski taniec „praca kowala”:
Nauczyciel fizyki i chemii Roman Gronowski prezentuje praktyczne zastosowania fizyki i chemii:
Przedstawienie teatralne Historia życia Józefa Wybickiego, autora pieśni legionów polskich:
Lekcja kaszubskiego:
{module Autor-Wojciech-Albecki|none}