Jak wyglądał dzień otwarty chwaszczyńskiej szkoły?

{module do-reklamy-intertekst|none}


W minioną sobotę 19 maja w Zespole Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Chwaszczynie zorganizowano dzień otwarty. W czasie trzech godzin o 9 do 12 można było spojrzeć na szkołę z innej perspektywy, zajrzeć od środka w szkołę, która dla wielu z nas była i jest ostoją wiedzy, umiejętności, a także źródłem wielu wspomnień z lat dzieciństwa.


Przed szkołą uczniowie klas Va i Vb zdawali egzamin na kartę rowerową, dzieci, które chciały otrzymać dokument uprawniający do jazdy na rowerze było około 50. Pod okiem egzaminatorów nauczyciela techniki Marcina Pudlika oraz przedstawiciela komendy policji w Żukowie st. sierżanta Przemysława Byczkowskiego dzieci zdawały egzamin na kartę rowerową lub motorowerową. Wszystkie dzieci zdały i otrzymały karty rowerowe, natomiast spośród grona około 20 dzieci zdających na kartę motorowerową kilkoro nie zdało.


W międzyczasie na sali sportowej trwał program artystyczny przygotowany przez uczni klas nauczania początkowego. Dzieci wykonywały przedstawienia, śpiewały piosenki oraz recytowały wiersze dla dzieci. Każde z dzieci, które otrzymało miejsce w szkolnym konkursie otrzymywało publicznie nagrodę.


Podczas występów dzieci można było również obejrzeć pokaz dwu tańców kaszubskich w wykonaniu dzieci, które przygotowywała nauczycielka języka kaszubskiego Bogumiła Gołąbek. Pierwszy z nich pokazywał pracę kowala, a drugi nazywał się okręć się w kół.

 

Postanowiliśmy porozmawiać z wicedyrektor Zespołu Szkół w Chwaszczynie Małgorzatą Lipińską chcąc się dowiedzieć co ma na celu całe to przedsięwzięcie, jakim był dzień otwarty. W rozmowie z nami wicedyrektor wyjaśniła, że:

jest to drugi dzień otwarty szkoły, a ma na celu przede wszystkim pokazanie jak pracuje szkoła. Dzień otwarty służy również promocji szkoły, dzieci mają okazję pokazać swoje prace szerszemu gronu odbiorców, dzień ten ma zachęcać do przyjścia do szkoły. W ubiegłym roku były lekcje pokazowe, w tym dodatkowo odbywają się doświadczenia oraz kolejnym ważnym punktem, który zachęcał do przyjścia do szkoły jest dzień matki z okazji którego dzieci przygotowały program artystyczny – mówiła nam Małgorzata Lipińska.

 

Roman Gronowski nauczyciel fizyki i chemii prowadził doświadczenia w sali chemiczno-fizycznej dla dzieci. Można było podczas nich poznać tajniki praw fizyki rządzących Światem: elektrostatyki, chemiczne dowiedzieć się co to jest prąd indukcyjny i jak działa śruba Archimedesa.

 

W jednej z sal odbyło się przedstawienie pt. Historia życia Józefa Wybickiego, autora pieśni Legionów polskich. Autorką przedstawienia teatralnego była Wiktoria Kulas, a wykonywały je dzieci z klasy Vb. Dzieci rzeczowo przygotowały się do spektaklu – starano się stylizować stroje, na ubiory z epoki, dodatkowym akcentem było użycie strojów kaszubskich. Po krótkim, acz niezwykle treściwym przedstawieniu widownia wraz z dziećmi odśpiewała hymn narodowy oraz hymn szkoły.

 

Na koniec postanowiliśmy zajrzeć do sali w której odbywała się lekcja kaszubskiego. Jak już wcześniej zaznaczyliśmy lekcję kaszubskiego prowadzi Bogumiła Gołąbek. Lekcja ta obywała się w dość luźnej atmosferze, co nie dziwi, zważając, że dzieci należy zachęcić do nauki języka regionalnego na swój własny sposób. Nie chodzi tylko o wykucie alfabetu, czy nauczenie się kilku piosenek, czy wierszyków, ale zaszczepienie bakcyla, który pozwoli na samodzielne dochodzenie dzieciom do pożądanych celów do samodzielnego myślenia i poszukiwania coraz to nowszych wyrazów, zdań i powiedzeń kaszubskich.


Egzamin na kartę rowerową:

01-dsc02410-dzien-otwarty-szkoly-chwaszczyno


02-dsc02411-dzien-otwarty-szkoly-chwaszczyno


03-dsc02412-dzien-otwarty-szkoly-chwaszczyno04-dsc02413-dzien-otwarty-szkoly-chwaszczyno


Część nagrodzonych dzieci:

05-dsc02414-dzien-otwarty-szkoly-chwaszczyno


Przedstawienie robot Bingo:

06-dsc02418-dzien-otwarty-szkoly-chwaszczyno


Dzieci biorące udział w przedstawieniu robot Bingo:

07-dsc02420-dzien-otwarty-szkoly-chwaszczyno


Kaszubski taniec „praca kowala”: 

08-dsc02422-dzien-otwarty-szkoly-chwaszczyno


09-dsc02424-dzien-otwarty-szkoly-chwaszczynoNauczyciel fizyki i chemii Roman Gronowski prezentuje praktyczne zastosowania fizyki i chemii:

11-dsc02428-dzien-otwarty-szkoly-chwaszczyno


12-dsc02429-dzien-otwarty-szkoly-chwaszczyno

 

10-dsc02427-dzien-otwarty-szkoly-chwaszczyno


Przedstawienie teatralne Historia życia Józefa Wybickiego, autora pieśni legionów polskich:

13-dsc02430-dzien-otwarty-szkoly-chwaszczyno


Lekcja kaszubskiego:

14-dsc02438-dzien-otwarty-szkoly-chwaszczyno


15-dsc02439-dzien-otwarty-szkoly-chwaszczyno{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.