Jak wybrać łożysko? Rodzaje i zastosowanie łożysk

Autor: nadesłane

Choć zwykle są ukryte głęboko wewnątrz maszyny i nie widzimy ich w czasie pracy, łożyska pełnią bardzo ważną funkcję – umożliwiają nie tylko płynniejszą pracę, ale sprawiają również, że różne urządzenia są bardziej wytrzymałe i mogą działać na wyższych obrotach. Jak wybrać właściwe łożysko?

1. Łożyska toczne, stożkowe, kulkowe – czym właściwie są?

2. Rodzaje łożysk tocznych i nie tylko – najpowszechniejsze warianty

3. Do czego wykorzystuje się łożyska stożkowe?

4. Do czego służą łożyska kulkowe i toczne?

5. Na co zwrócić uwagę wybierając łożyska?

Łożyska toczne, stożkowe, kulkowe – czym właściwie są?

Choć często jest to dość niepozorna i niewielka część maszyny, łożysko pełni bardzo ważną funkcję w jej konstrukcji. Jego najważniejszym zadaniem jest ułatwianie ruchu innym elementom poprzez przeniesienie siły lub samego ruchu – na przykład podtrzymując elementy obracające się względem siebie. Ich obecność pozwala również na zmniejszanie tarcia pomiędzy innymi częściami maszyn, co sprawia, że wymagają one mniejszej ilości uwagi, rzadziej się psują i łatwiej jest utrzymać je w dobrym stanie. Chociaż w przeszłości wykonywaliśmy je ręcznie, obecnie łożyska są bardzo precyzyjnymi i dokładnymi elementami konstrukcji wielu urządzeń. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie Margo.

Rodzaje łożysk tocznych i nie tylko – najpowszechniejsze warianty

Podstawowym podziałem tych części jest rozróżnienie na łożyska wzdłużne oraz poprzeczne. Dodatkowo też możemy wyróżnić kilka kategorii, w których również znajdziemy kilka opcji do wyboru. Zaliczymy do nich między innymi:

  • łożyska kulkowe: łożysko toczne kulkowe jest najczęściej i najpowszechniej wykorzystywaną odmianą. Wykorzystuje się je w wielu różnych maszynach, jak na przykład sprzęt rolniczy, samochody czy rowery. Ich największym atutem jest prosta konstrukcja, która dodaje im wytrzymałości i umożliwia przenoszenie obciążeń zarówno wzdłuż, jak i w poprzek układu;
  • łożyska igiełkowe: jego charakterystyczną cechą są bardzo malutkie elementy toczne – zwykle nie przekraczają średnicy 5 mm. Z tego powodu często nazywa się je właśnie „igiełkami”. Ponieważ wszystkie elementy ruchome łożyska są hartowane, ten rodzaj może przenieść bardzo duże obciążenia. Zwykle znajdują zastosowanie w niewielkich sprzętach, których elementy poruszają się ze znaczną prędkością;
  • łożyska stożkowe: ten rodzaj zawiera stożki zarówno jako element biegowy, jak i jako części pierścienia zewnętrznego. Jego części można bardzo łatwo rozdzielić, przez co możemy spotkać się również z nazwą „łożyska dzielone”. Wykorzystuje się je przede wszystkim tam, gdzie istotna jest cicha praca, niewielkie tarcie i możliwie jak najniższa temperatura całego układu;
  • łożyska baryłkowe: elementy toczne do przenoszenia obciążeń osiowych w tym łożysku mają kształt baryłek. Dodatkowo również wyróżnia je budowa pierścieni oraz fakt, że większość tego typu łożysk ma dwa rzędy elementów tocznych. Ich najważniejszymi cechami jest niewielki hałas i niska temperatura pracy.

Każdy rodzaj łożyska ma nieco inne zastosowanie. Należy również pamiętać, że łożyska toczne ulegają awariom, jeżeli nie zadbamy o ich odpowiednie nasmarowanie, jak i warunki pracy. Z tego powodu wybór odpowiedniego elementu musi być podyktowany rodzajem urządzenia oraz warunkami, jakie musi on znieść. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://margo24.pl/pl/lozyska/slizgowe.html.

Do czego wykorzystuje się łożyska stożkowe?

Łożyska stożkowe do przenoszenia obciążeń promieniowych i poprzecznych stosuje się bardzo często w przemyśle. Dzięki temu, że mają one bardzo dobre parametry względem niskiej emisji hałasu, mogą być stosowane w maszynach wykorzystywanych w najróżniejszych fabrykach – na przykład w przekładniach przemysłowych. Dzięki temu cały układ pracuje ciszej, a obsługujące go osoby nie są wystawione na ciągły hałas, który na dłuższą metę mógłby zagrażać ich słuchowi. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://margo24.pl/pl/lozyska/glowki-ciegiel.html.

Do czego służą łożyska kulkowe i toczne?

Łożyska kulkowe i niektóre inne modele łożysk tocznych to elementy, które znajdziemy nie tylko w wielkich przemysłowych maszynach, ale również w przedmiotach codziennego użytku, jak na przykład rower czy niektóre sprzęty sportowe. Są one wykorzystywane również w branży motoryzacyjnej, przy produkcji samochodów. W użytkowaniu znajdziemy zarówno modele jedno-, jak i dwurzędowe. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://margo24.pl/pl/lozyska/igielkowe.html.

Na co zwrócić uwagę wybierając łożyska?

Wybierając łożyska zwykłe do różnego rodzaju maszyn powinniśmy przede wszystkim uważać na to, gdzie i w jaki sposób mają one pracować. Istotny jest także zakup odpowiedniego smaru, którym musimy pokryć powierzchnię toczną, aby mogła prawidłowo funkcjonować i nie ścierać się zbyt szybko. Jeżeli nie mamy pewności, jakie łożysko będzie odpowiednie dla naszej maszyny lub innego sprzętu, warto odnieść się do instrukcji lub schematu konstrukcji od producenta lub poprosić o pomoc obsługę klienta w sklepie, do którego się udamy.

Źródło: nadesłane

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.