Jak uniknąć spirali zadłużenia?

Instytucje finansowe nieustannie kuszą nas atrakcyjnymi ofertami pożyczek i kredytów, których reklamy pojawiają się w środkach masowego przekazu. Pieniądze na remont, wakacje czy zakup sprzętu elektronicznego – zawsze znajdą się powody, żeby skorzystać z pożyczki. Zbyt wiele zobowiązań może wciągnąć nas w spiralę zadłużenia. Sprawdźmy jak się przed tym bronić.

 

Wystrzegajmy się chwilówek

Pożyczki bez zaświadczeń o dochodach i drobiazgowego weryfikowania zdolności kredytowej są bardzo popularne i korzysta z nich wiele osób. Pamiętajmy jednak, że zazwyczaj są to wysoko oprocentowane oferty, więc nie zawsze opłacalne. Nawet jeśli reklamy głoszą, że pierwsza pożyczka zaciągana jest bez żadnych kosztów, to przeważnie opłaty są dobrze zakamuflowane. Oczywiście skorzystanie z jednej chwilówki nie przyczyni się jeszcze do wpadnięcia w finansową spiralę, jednak problemy mogą się zacząć, gdy pojawią się kolejne potrzeby, a my będziemy zaciągać pożyczkę na spłatę poprzedniego zobowiązania. Zastanówmy się dobrze czy potrzebujemy następnego kredytu, przeanalizujmy nasze dochody, przeliczmy kwotę raty. Może okazać się, że odkładając systematycznie, w ciągu kilku miesięcy uzbieramy potrzebną sumę i pożyczka nie będzie nam potrzebna. Pamiętajmy też o podstawowej zasadzie przy zaciąganiu kredytu – przestaje być opłacalny, kiedy raty przekraczają połowę naszego wynagrodzenia.

 

Edukujmy seniorów

Osoby starsze coraz częściej decydują się na zaciągnięcie szybkiej pożyczki, alarmuje Krajowa Rada Komornicza. Co ciekawe, zazwyczaj seniorzy chcą w ten sposób pomóc członkom rodziny, którzy nie posiadają zdolności kredytowej. Osoby starsze otrzymujące regularnie emerytury są łakomym kąskiem dla różnego rodzaju instytucji finansowych i parabanków. Problemy zaczynają się, gdy raty stają się zbyt wysokie. Brak spłaty zobowiązań skutkuje rozpoczęciem procedury postępowania egzekucyjnego, które może zająć prywatny rachunek bankowy, nieruchomość i mienie ruchome. Dlatego instytucje państwowe organizują akcje społeczne, mające na celu uświadomienie seniorów, że zbyt częste zaciąganie kredytów niesie ze sobą nieprzyjemne konsekwencje, z interwencją komornika włącznie.

 

Czytajmy umowy

Dokładne zapoznanie się z dokumentami stanowiącymi załączniki do umowy kredytowej powinno być podstawowym działaniem, które podejmujemy decydując się na skorzystanie z oferty banku lub innej instytucji finansowej. Tymczasem badania pokazują, że osoby zaciągające szybkie pożyczki zazwyczaj nie czytają umów, tylko ślepo wierzą zapewnieniom doradców, którzy bardzo często nie mówią całej prawdy. Tak jak kilka lat temu towarzystwa ubezpieczeniowe oferowały atrakcyjne z pozoru polisolokaty, celowo zatajając kontrowersyjne zapisy umowne, tak również i teraz wielu doradców finansowych przedstawia oferty w samych superlatywach, milcząc na temat ciemniejszej strony zobowiązania. Pamiętajmy, że doradcy walczą o prowizje, żeby więc nie okazało się, że jesteśmy przywiązani do polisy i nie możemy z niej zrezygnować bez utraty środków, weryfikujmy zapewnienia konsultantów poprzez dokładne zapoznanie się z umową kredytową.

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.