Jak oświetlać, by oszczędzać?

Autor: nadesłane

Połączenie odpowiedniego natężenia światła z oszczędzaniem energii elektrycznej może się wydawać nie lada wyzwaniem. Jednak wymieniając lub planując od podstaw oświetlenie, nie możemy pominąć żadnego z tych aspektów. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom połączenie mocy z oszczędnością jest możliwe.

Oszczędzać? Ale po co?

Oszczędzanie energii elektrycznej to coraz szerzej dyskutowane zagadnienie. W ostatnich latach bardzo zwiększyła się świadomość dotycząca wpływu naszych codziennych nawyków i wyborów konsumenckich na środowisko przyrodnicze. Sposób wykorzystywania prądu ma ogromne znaczenie, zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne.

Wiemy, że obecnie większość globalnych zasobów energii elektrycznej pochodzi ze źródeł nieodnawialnych (węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny). Niestety, spalanie paliw kopalnych wiąże się m.in. z wytwarzaniem gazów cieplarnianych, które z kolei przyczyniają się do niekorzystnych zmian klimatu. Oszczędzanie prądu pomaga ograniczać emisję szkodliwych dla środowiska tlenków węglatlenków siarki czy węglowodorów. W skali jednego gospodarstwa domowego zmiana wydaje się niewielka, jednak drobne działania mają wielką moc.

Oszczędzając energię, zmniejszamy także ubytki w domowym budżecie, co – szczególnie w dobie kryzysu – ma niebagatelne znaczenie.

Pamiętajmy jednak, że oszczędzanie nie może odbijać się negatywnie na naszym codziennym funkcjonowaniu i zdrowiu. Wybierając i montując w pomieszczeniach odpowiednie oprawy oświetleniowe oraz wydajne żarówki możemy oszczędzać energię, zachowując optymalne natężenie światła.

Po pierwsze – żarówki

Oświetlenie energooszczędne to takie, które zapewnia nam odpowiednie do potrzeb natężenie światła przy niskim poborze energii elektrycznej. Podstawowym sposobem na uzyskanie tego efektu jest wybór odpowiednich żarówek:

  • Wymieńmy żarówki tradycyjne na LED. Charakteryzują się one nie tylko bardzo niskim poborem prądu, ale też długą żywotnością, co stanowi dodatkową oszczędność. Warto zwrócić uwagę na różnicę w poborze energii między żarówką tradycyjną a LED. Przyjmuje się, że żarówka LED o mocy 6-7 W odpowiada klasycznej o mocy aż 60 W (przy czym strumień świetlny obydwu ma taką samą moc, około 500-800 lumenów).
  • Zawsze decydujmy się na żarówki renomowanych producentów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie tylko posłużą nam one przez długi czas, ale także zapewnią podaną na opakowaniu moc i wskaźnik oddawania barw. Na zakupie żarówek nie warto oszczędzać, gdyż jest to oszczędność pozorna.
  • Natężenie oświetlenia, czyli ilość emitowanego światła, dobierajmy do konkretnego pomieszczenia lub funkcji, którą ma spełniać. Oświetlenie ma być optymalne, a więc wystarczająco jasne, lecz nie nazbyt intensywne. W salonie, który powinien być dość jasno oświetlony, na metr kwadratowy powinno przypadać 200-400 lumenów. Podobne wartości należy uwzględnić podczas planowania oświetlenia kuchni. W łazience, gdzie chcemy mieć dobrze oświetlone lustra, powinniśmy przewidywać od 300 do nawet 500 lumenów na metr kwadratowy. Z kolei w korytarzach zwykle wystarczy 100-200 lumenów na m2.

Po drugie – oprawa

Wbrew pozorom żarówka to nie jedyny czynnik, który należy uwzględnić, chcąc uzyskać oświetlenie oszczędne, ale o odpowiednim natężeniu. Znaczenie ma także to, w jakiej oprawie owa żarówka zostanie umieszczona.

  • Tam, gdzie jest to możliwe, warto postawić na oświetlenie punktowe. Korzystanie z mniejszych źródeł światła zamiast oświetlenia górnego pomaga obniżyć rachunki za prąd. Przykładowo w sypialni, gdzie zwykle nie potrzeba silnego światła, możemy zainstalować jedynie kinkiety i lampki do czytania.
  • W przypadku korzystania z dużego, wielopunktowego żyrandola dobrym pomysłem jest podłączenie podwójnego włącznika. Dzięki takiemu rozwiązaniu w każdej chwili można wyłączyć część żarówek.
  • Wybierajmy klosze otwarte, przejrzyste, niezakrywające źródła światła. Szczególnie dotyczy to pomieszczeń, w których zależy nam na intensywnym oświetleniu.
  • Instalując oświetlenie, pomyślmy o zainwestowaniu w urządzenia takie jak czasowe wyłączniki czy ściemniacze (pozwalające na regulację natężenia światła w zależności od potrzeb).
  • Nie zawsze o tym pamiętamy, ale regularne czyszczenie lamp również ma wpływ na ich wydajność. Zanieczyszczenia opraw mogą zmniejszać skuteczność oświetlenia nawet o kilkadziesiąt procent!

Podsumowując, przemyślany dobór opraw oświetleniowych, jak i samych żarówek, pozwoli na wyraźną redukcję kosztów energii elektrycznej, nie powodując uszczerbku na efektywności oświetlenia. Dużą ofertę energooszczędnych rozwiązań znajdziesz w sklepie https://lampystudio.pl/

Źródło: Materiał zewnętrzny

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.