Metalowa balustrada na balkonie, tarasie czy przy schodach to solidne zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości. Pamiętaj jednak, że stal narażona na działanie deszczu i słońca wymaga regularnej konserwacji specjalną farbą do balustrad metalowych. Jak wykonać renowację barierki i zabezpieczyć ją przed korozją?
Dobór właściwej farby do balustrad metalowych
Zanim rozpoczniesz renowację, dobierz farbę, która zapewni balustradzie najlepszą ochronę. Warto sięgać po produkty przeznaczone do powierzchni metalowych, które wyróżniają się bardzo dobrą przyczepnością i gęstością dopasowaną do specyfiki malowania barierek. W sklepie szukaj puszek z napisami „do metalu”, „do ogrodzeń” lub „farba na rdzę”. Emalie tego typu nie kapią podczas malowania i zabezpieczają podłoże przed korozją, którą może powodować deszcz lub zalegający śnieg. Tworzą szybkoschnące powłoki, które wykazują wysoką odporność na czynniki atmosferyczne. Chronią balustradę także promieniowaniem UV czy uszkodzeniami mechanicznymi.
Jeśli chcesz wybrać odpowiedni produkt, sprawdź ofertę na farby do balustrad, które wyróżniają się bardzo dobrą przyczepnością i tworzą powłokę odporną na zmienne warunki pogodowe. Dobierz stonowany kolor, na przykład klasyczną czerń w wykończeniu matowym, błyszczącym lub młotkowym, w zależności od preferencji.
Przygotowanie balustrady do malowania
Jeśli masz już wybraną farbę, pora na przygotowanie podłoża – ten etap jest bardzo istotny, szczególnie jeśli chcesz zyskać wieloletnią trwałość powłoki. Pierwszym krokiem przygotowań jest dokładne umycie balustrady. Usuń nagromadzony kurz, glony i inne zabrudzenia. Następnie sprawdź stan farby. Jeśli nie łuszczy się, ani nie ma na niej śladów rdzy, wystarczy lekko przeszlifować podłoże drucianą szczotką. Zmatowiona i odpylona powierzchnia będzie gotowa do malowania.
Jeśli podłoże jest w gorszym stanie, trzeba najpierw usunąć skrobakiem resztki starej farby odchodzące od balustrady i zeszlifować całą powłokę, odsłaniając stal. Aby farba schodziła łatwiej, można wykorzystać specjalny preparat do usuwania starych powłok malarskich. W przypadku wystąpienia rdzy, trzeba dokładnie usunąć jej ogniska twardą szczotką lub papierem ściernym.
Malowanie farbą do balustrad metalowych – jak zrobić to prawidłowo?
Po oczyszczeniu podłoża warto dodatkowo zabezpieczyć barierkę antykorozyjnym preparatem gruntującym, a dopiero potem przejść do malowania farbą do balustrad metalowych w wybranym kolorze. Grunt podniesie trwałość emalii i lepiej chroni przed korozją. Po wyschnięciu warstwy podkładowej można przejść do malowania. Wybierz do tego celu pędzel lub wałek, jeśli szczeble balustrady są szerokie i płaskie, bez zakamarków. Bardzo dobre efekty można uzyskać także dzięki metodzie natryskowej.
Malowanie metalu należy wykonywać w jednym kierunku, w taki sposób, by kolejne pasy lekko na siebie nachodziły. Po wyschnięciu pierwszej warstwy wykonuje się szlifowanie międzywarstwowe, by usunąć ewentualne zacieki czy drobinki, które przykleiły się do farby. Następnie można nałożyć kolejną warstwę farby do metalowych balustrad. Pamiętaj, by zawsze stosować się do zaleceń producenta emalii – zwróć uwagę, jaka technika jest polecana i ile czasu trzeba odczekać przed malowaniem kolejnej warstwy.