Jak dbać o skarpetki dziecięce, aby służyły jak najdłużej?

Autor: nadesłane

Skarpetki towarzyszą nam niemal przez cały dzień — a po drodze czeka na nie wiele wyzwań. Zwłaszcza gdy noszą je nasze pociechy, które nie stronią przecież od zabaw! Jak zatem zadbać o skarpetki dziecięce, by mogły jak najdłużej towarzyszyć dziecku w jego przygodach? Mamy kilka wskazówek!

Jak prać skarpetki…

Pielęgnacja każdego elementu naszej garderoby zaczyna się w pralce! Teoretycznie, nie powinno stanowić to problemu, ale w praktyce? O kilku rzeczach warto pamiętać — zwłaszcza że skarpetki są jedną z bardziej podatnych na uszkodzenia (zarówno te mechaniczne, jak i chemiczne) części codziennego ubioru. Oto nasze rady:

  • zaczynamy od sortowania — oczywiście, kolorami! Od tego zaczynamy każde pranie, a skarpetki dziecięce Coccodrillo nie są tu wyjątkiem! Tym bardziej że dosyć łatwo je zgubić w gąszczu brudnych ubrań. Zasada jest prosta: białych skarpetek NIGDY nie pierzemy razem z kolorowymi (chyba że chcemy, aby zmieniły kolor);
  • przewracamy skarpetki na lewą stronę (!) — okazuje się, że wiele osób o tej zasadzie nie wie! Przewrócone na lewo skarpetki znacznie rzadziej ulegają zmechaceniu w trakcie prania, a do tego — lepiej utrzymują wzór;
  • używamy delikatnych środków chemicznych — włókna, z których szyje się skarpetki są bardzo wrażliwe na działanie mocnych detergentów;
  • ustawiamy pralkę maksymalnie na 40 stopni — znowu, stanowiąca ponad 80% składu większości skarpetek bawełna nie lubi wysokich temperatur i łatwo ulega w nich kurczeniu;
  • w przypadku skarpetek termoaktywnych lub wełnianych stawiamy na pranie ręczne — wiemy, że to męczące rozwiązanie, ale w przypadku tych najbardziej wrażliwych skarpet pranie ręczne może być najlepszym rozwiązaniem. Korzystamy przy tym z delikatnych detergentów (chociażby zwykłego, szarego mydła) i pamiętamy, aby nie pocierać ich zbyt intensywnie!  

… i jak ich nie suszyć?

Po praniu przychodzi czas na suszenie — i tutaj także warto na skarpetki naszej pociechy uważać! Najlepiej pozwolić im wyschnąć samodzielnie — rozwieszając na świeżym powietrzu, chociaż nie bezpośrednio na słońcu. Jesienią i zimą spokojnie możemy zaś suszyć je w domu. Ale znów, radzimy nie trzymać ich zbyt blisko rozgrzanego kaloryfera! A, i praktykowany w wielu domach zwyczaj kładzenia skarpet na grzejniku jest zupełnie nietrafionym pomysłem — skarpetki mogą się po prostu odkształcić i obkurczyć.

Jeżeli już mówimy o tym, jak zły wpływ na „kondycję” skarpet ma wysoka temperatura, musimy wspomnieć o ich prasowaniu. Nawet nie próbujmy zbliżać do nich żelazka! Owszem, pomoże ono „na szybko” dosuszyć skarpetki, ale przy okazji może doprowadzić do uszkodzenia włókien (zwłaszcza tych syntetycznych — większość skarpet jest mieszaniną bawełny i poliamidów). A to poskutkuje zniekształceniem dzianiny i utratą elastyczności.

Czy materiał ma znaczenie?

Odpowiedź jest jasna — tak! Dobre jakościowo skarpetki dla noworodka w sklepie Coccodrillo mają po prostu dobry skład — nie tylko gotowy, aby poradzić sobie ze wszystkimi wyzwaniami, jakim poddadzą je maluchy, ale także zapewniający 100% komfortu!

Podstawą jest oczywiście bawełna — zapewniająca naturalną termoregulację, oddychająca i miła w dotyku. Powinna ona stanowić większość składu skarpetek, ale nie całość; inaczej z łatwością spadałaby z nóg dziecka! Przykładowo, skarpetki chłopięce w ofercie Coccodrillo (nieco więcej o ich ubrankach — stworzonych z myślą o najmłodszych — znajdziesz na https://pl.coccodrillo.eu/) są szyte w 80-85% właśnie z bawełny.

A co oprócz bawełny? Resztę składu najpopularniejszych dziecięcych skarpetek stanowią włókna syntetyczne: poliamid oraz elastan. Pierwszy z nich pomaga zwiększyć trwałość skarpet, wzmacniając tworzące je nici; z kolei elastan (skarpetki dla dziewczynki od Coccodrillo zawierają go niewiele — i to wystarcza!) dodaje skarpetom elastyczności, dzięki czemu gładko przylegają one do stopy dziecka.

Źródło: Materiał zewnętrzny

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.