Jak często biegać?

Autor: nadesłane

W celu utrzymania kondycji i formy, wiele osób decyduje się na regularne bieganie. Jednak aby osiągnąć widoczne efekty, warto trzymać się założonego z góry planu treningowego. Jak często biegać? odpowiedź na to pytanie dla każdego jest inna.

  1. Jak często biegać?
  2. Jak podejść do ułożenia planu treningowego?

Aby trening przynosił jakiekolwiek efekty, powinien być dopasowany do formy, możliwości i celów biegacza. Biegacze sprawni fizycznie mogą biegać codziennie, jednak w przypadku osób rozpoczynających przygodę z bieganiem, częstotliwość treningów powinna być nieco mniejsza.

Jak często biegać?

To, ile razy w tygodniu powinniśmy biegać, aby czerpać z tego przyjemność, a jednocześnie nie szkodzić organizmowi, zależy od trybu życia, stopnia zaawansowania i stanu zdrowia. Dla początkujących biegaczy odpowiednia częstotliwość treningów to 3 razy w tygodniu. Trzeba przy tym pamiętać, żeby nie kumulować dni treningowych i dać sobie czas na odpoczynek. Biegając jednego dnia, następnego treningu warto podjąć się po co najmniej jednym dniu przerwy. Zakładając, że biegacz chce trenować trzy razy w tygodniu, lepiej zaplanować treningi, np. na wtorek, czwartek i sobotę, niż na poniedziałek, wtorek i środę. Codzienne bieganie jest dobre dla osób zaawansowanych, które biegają już od kilku miesięcy lub przygotowują się do zawodów na długie dystanse. Każdy biegacz powinien przy tym stosować się do podstawowej zasady – słuchaj własnego organizmu. Jeśli uprawiasz sport zespołowy, zrezygnuj z częstego biegania, które mogłoby doprowadzić do zbytniego przemęczania organizmu. Lepiej znosić trudy meczowe w sportach zespołowych, niż odczuwać dolegliwości z przetrenowania, np. w postaci zakwasów lub urazów kończyn. Jeśli chcesz poznać zalecenia specjalistów na ten temat, wejdź na https://alenergy.eu/JAK-CZESTO-BIEGAC-blog-pol-1621259193.html.

Jak podejść do ułożenia planu treningowego?

Nie ma jednoznacznych wytycznych, jak powinien wyglądać spersonalizowany plan treningowy. Wszystko zależy od celów, jakie założy sobie biegacz, jego możliwości fizycznych i czasowych. Zastanawiając się, ile razy w tygodniu biegać, warto wziąć pod uwagę to, czy chce się schudnąć, po prostu zadbać o kondycję, czy wziąć udział w zawodach biegowych. Warto trzymać się planów treningowych rozpisywanych przez profesjonalnych trenerów lub doświadczonych zawodników, i dostosować je do własnych możliwości. Intensywność i ilość treningów zawsze powinna być dopasowana do biegacza, ponieważ to co jest dobre dla jednego, dla drugiego może okazać się wyzwaniem niemożliwym do spełnienia.

Źródło: nadesłane

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.