Jadalnia – dawka inspiracji

Jadalnia to pomieszczenie, w którym celebrujemy wspólne posiłki w rodzinnym gronie, urządzamy mniej lub bardziej uroczyste obiady lub po prostu spędzamy czas z rodziną. Warto zatroszczyć się o to, żeby była ona miejscem przytulnym i zachęcającym do wspólnego spożywania posiłków. Oto najważniejsze elementy funkcjonalnej jadalni.

Funkcjonalny stół

Sercem jadalni jest oczywiście duży stół, przy którym będzie mogła zgromadzić się cała rodzina, np. podczas uroczystości świątecznych. Oczywiście na co dzień długi stół nie jest zbyt praktyczny – standardowa polska rodzina 2+2 spokojnie zmieści się nawet przy stoliku o niedużych wymiarach. Dlatego najlepiej zainwestować w mebel rozkładany, który okaże się bardzo funkcjonalny i przystosowany na każdą okazję. Ważne są również wygodne krzesła, najlepiej kupione w komplecie ze stołem, wtedy wszystkie elementy wystroju jadalni będą do siebie idealnie pasować. Najwygodniejsze są krzesła z wyściełanymi oparciami i siedziskami, które sprawią, że z przyjemnością zasiądziemy do wspólnego posiłku. Co natomiast położyć na stół? Idealne okażą się lniane obrusy, które świetnie sprawdzają się na co dzień.

 

Pamiętaj o oświetleniu

Innym ważnym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę wyposażając jadalnię jest odpowiednie oświetlenie. Obecnie najmodniejsze są wiszące lampy, umieszczone bezpośrednio nad stołem. Najczęściej występują one w komplecie (np. po 3 lampy) i znakomicie doświetlają pomieszczenie oraz talerze. Nawet jeśli nie możemy pozwolić sobie na oddzielne pomieszczenie stanowiące jadalnię – warto wyodrębnić np. w kuchni miejsce do spożywania posiłków, umieszczając nad stołem wiszące lampy. To rozwiązanie znane z wnętrzarskich katalogów wspaniale spisuje się w wielu polskich domach. Tak zorganizowana przestrzeń jest estetyczna i funkcjonalna. Oświetlenie mogą również stanowić ustawione na stole świece – jednak taki design spisuje się bardziej na uroczystych okazjach, a nie podczas codziennych obiadów czy kolacji.

 

Praktyczne akcesoria

Ostatnim elementem tworzącym klimat jadalni są oczywiście przydatne w każdym domu akcesoria. Ich wygląd zależy w dużej mierze od stylu, w którym zostało urządzone pomieszczenie. Jeśli jesteśmy zwolennikami chłodnego minimalizmu, wybierzmy dodatki wykonane ze stali nierdzewnej (np. pojemnik do chleba, świeczniki lub wazony). Miłośnicy przytulnych i ciepłych wnętrz również znajdą coś dla siebie – wybierając drewniane lub bambusowe akcesoria. Możemy również miksować pozornie nie pasujące do siebie dodatki. Pamiętajmy jednak, żeby wyposażyć jadalnię nie tylko w elementy przydatne podczas posiłków, ważny jest także aspekt wizualny. Zainwestujmy więc w obrazy w ozdobnych ramach, które powiesimy na ścianie. Może stworzymy galerię rodzinnych zdjęć, które będziemy oglądać podczas uroczystych spotkań? Ogranicza nas tylko własna wyobraźnia, więc zaufajmy inwencji twórczej i stwórzmy miejsce przyjazne oraz rodzinne. (źródło: http://www.homesquare.pl/)

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.