IX Wojewódzki Konkurs Pieśni im. Jana Trepczyka w Miszewie. Julka Grot z Tuchomia na podium

Wysłuchaliśmy naprawdę pięknie wykonanych piosenek – stwierdzał podczas rozdania nagród Rafał Rompca, znany wokalista i lider zespołu Fucus.

Ta rekomendacja była najlepszym świadectwem dla ponad trzydziestu uczniów szkół podstawowych, którzy wzięli udział w IX Wojewódzkim Konkursie Pieśni im. Jana Trepczyka w Miszewie. Trzeba podkreślić, że pieśni Méstra Jana – choć bardzo miłe dla ucha – nie są zbyt łatwe w wykonaniu, zarówno od warstwy tekstowej, jak i muzycznej. Jednak wciąż są lubiane przez uczniów i nauczycieli.

Każdy solista lub duet musiał wykonać jeden z utworów Jana Trepczyka (patron szkoły podstawowej w Miszewie, która wspólnie z Oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie jest organizatorem imprezy) oraz drugi dowolnych autorów. W tym punkcie większość z wykonawców sięgała po współczesny repertuar, ale pojawiały się też piosenki tradycyjne.

Tegoroczne zmagania wysłuchało jury w składzie: przewodnicząca Tatiana Slowi – dziennikarka i wokalistka, Rafał Rompca oraz Eugeniusz Pryczkowski – dziennikarz i literat. Były to bardzo dobre prezentacje. Trzeba przyznać, że pojawiło się sporo bardzo utalentowanych wykonawców z Kaszub – podkreślała przewodnicząca.

trepczyk konkurs 3

Również zadowolenie wyrażała Zofia Kamińska od lat dyrygent Towarzystwa Śpiewaczego im. Jana Trepczyka z Wejherowa. Wraz z grupą przybyła do Miszewa, by wykonać kilka utworów Méstra Jana ku nieskrywanej uciesze miłośników tej twórczości.

Bardzo mile się słucha tych piosenek. Miejmy nadzieję, że już w przyszłym roku zmagania odbędą się na nowej pięknej sali, której budowa wnet ma się rozpocząć – mówił przewodniczący RM Witold Szmidtke, jednocześnie prezes ZKP w Baninie. Z kolei wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Albin Bychowski, miłośnik kaszubskiej pieśni, wyrażał radość z poziomu tegorocznego konkursu i dobrej jego organizacji. – Należy dbać, by ten konkurs mógł się rozwijać – podkreślał.

Obecna była też wiceburmistrz Gminy Żukowo Sylwia Bobula-Laskowska. W przerwie prezentacji konkursowych swoje artystyczne wdzięki pokazały także dzieci skupione w zespole „Mùlczi” z Miszewa. Konkurs poprowadziły nauczycielki szkoły Elżbieta Pryczkowska i Magdalena Drywa.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, dyplomy i upominki. Wśród nich była nowa książka „Król Kaszubów – Karol Krefft” o wybitnym mieszkańcu gminy Żukowo. Otrzymali ją wszyscy uczestnicy, także chórzyści i nauczyciele. Ponadto piękną statuetkę z kamienia z wizerunkiemk patrona szkoły i konkursu ufundowała firma „Murkam”, natomiast okazały egzemplarz dzieła „Pón Tadeùsz” podarował Sławomir Dudalski z Kanady, członek banińskiego ZKP. Większość nagród zakupiono dzięki dotacji z Urzędu Miejskiego w Żukowie. Konkurs wspomogło także Starostwo Powiatowe w Kartuzach.

trepczyk konkurs 2

WYNIKI:
Kategoria klas „0”- I:
I miejsce – Zofia Jelińska z SP im. J. Trepczyka w Miszewie,
II miejsce – duet: Natasza Warmowska i Nikola Krawczyk z ZPGiSP w Baninie,
III miejsce – ex aequo: Maja Klawikowska z SP w Sierakowicach, Lilianna Komarnicka i Julia Zielińska z SP im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie, Maja Kwidzińska i Zuzanna Słowińska z Przedszkola Niepublicznego „Krasnoludek” w Żukowie.

Kategoria klas II – III:
I miejsce – Daniel Radecki -Mikulicz z SP im. J. Trepczyka w Miszewie,
II miejsce – Kaja Buszman z SP im. Franciszka Tredera w Borzestowie,
III miejsce – Julia Grot z SP w Tuchomiu.
Wyróżnienie – Oliwia Kobiela z Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie.

Kategoria klas IV – VI:
I miejsce – Dominika i Mikołaj Gawin z Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie,
II miejsce – Klaudia Wenta i Michalina Drywa z SP w Jelonku,
III miejsce – ex aequo: Natalia Dembkowska ze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomotrskiego w Baninie i Aleksandra Biłanicz z z ZPGiSP w Baninie.

Wyróżnienia otrzymali: Oliwia Okuniewska z SP w Borzestowie, Rozalia Skorowska i Lilianna Płotka z Brodnicy Górnej, Natalia Mierska z SP w Skrzeszewie, Jakub Czoska z SP w Miszewie.

Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie pod kątem poprawności językowej odebrała Aleksandra Biłanicz z Banina. Za najlepiej wykonany utwór Jana Trepczyka Nagrodę Specjalną otrzymała Oliwia Kobiela – GOK w Sulęczynie.

 

(ep)

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.