IV miejsce pod względem dynamiki rozwoju w Polsce. A kanalizacji i dróg wciąż brakuje

Gmina Żukowo ze względu na swoje położenie, budżet, wpływy i przy profesjonalnym oraz menadżerskim zarządzaniu powinna być najlepszą i najszybciej rozwijającą się gminą w Polsce. I jest, ale tylko wg statystyk. Bieżące, podstawowe potrzeby są niezaspokojone. I nie wydaje się, aby gmina miała jakiś perspektywiczny pomysł, jak to rozwiązać.

 

Brak kanalizacji, dróg i wodociągów powoduje zastój inwestycyjny i rozwojowy, a przy obecnym dofinansowaniu i skutecznym wykorzystaniu środków unijnych gmina Żukowo powinna być liderem gmin w Polsce. Obecnie samorządowcy z Żukowa skupiają się na utwardzaniu dróg płytami yombo, zamiast przygotowywać projekty na budowę dróg z asfaltu czy kostki brukowej.

Ranking Samorządów Najdynamiczniej Rozwijających Przedsiębiorczość w latach 2003-2015 w kategorii Gmina Miejsko-Wiejska (artykuł: Żukowo wśród najdynamiczniejszych gmin z Polsce) opierał się na statystykach Głównego Urzędu Statystycznego. Powstał w oparciu o 16 wskaźników, w których zawarty był m.in. odsetek mieszkańców korzystających z kanalizacji. Gmina Żukowo na IV miejscu w klasyfikacji ma 44,81 pkt., a gmina Dziwnów (woj. zachodniopomorskie) w tej samej kategorii na I miejscu aż 94,63 pkt. Przelicznikiem był procent ludności objętej kanalizacją ścieków, gdzie za każdy procent przyznano jeden punkt.

Wójt gminy Stężyca, przy pisaniu projektów na budowę kanalizacji, uwzględnia w nich również budowę dróg, otrzymując jednocześnie dofinansowanie na jedno i drugie. Gmina Żukowo skanalizowana jest w około 30%, co jest ułamkiem w porównaniu z sąsiednimi gminami: Przodkowo, Szemud jak i gminą Stężyca.

dynamika rozwoju

Gmina co prawda złożyła duży wniosek o dofinansowanie na budowę kanalizacji i wodociągów (o uzyskanie dofinansowania ze środków UE na budowę kanalizacji sanitarnej w rejonie ulicy Żeromskiego, Asnyka, Jana Pawła II, budowę sieci wodociągowej w rejonie ulicy Polnej oraz stacji podnoszenia ciśnienia wody na ujęciu wody w Chwaszczynie), jak również budowę kanalizacji w Tuchomiu, Miszewie i Pępowie. Być może będzie to ostatnie rozdanie środków unijnych, dlatego trzymamy kciuki za zdobycie tych środków. W przypadku braku dofinansowania będziemy mieszkać w gminie, gdzie królują „szambiarki i płyty yombo”. Inne gminy rok w rok pozyskują konkretne dofinansowania na budowę kanalizacji i dróg.

Jak podał w grudniowym numerze naszej gazetki Radny Powiatowy Piotr Fikus, w artykule pt. „Jak samorządy pozyskują środki unijne”, w roku 2016 z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach działania 2.3 „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach” środki unijne pozyskały takie samorządy jak np.:
• Gmina Stężyca – kwota 20 731 403,04 zł na budowę sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowościach: Stężyca, Szymbark, Potuły, Kamienica Szlachecka, Borucino,
• Gmina Luzino – kwota 32 333 221,56 zł na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej,
• Gmina Szemud – kwota 8 592 311,00 zł na rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej i systemu wodociągowego w miejscowościach: Dobrzewino, Karczemki, Koleczkowo, Bojano.

plyty yomb chwaszczyno pl 7

Pomorski Urząd Wojewódzki w edycji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 – „Rozwój gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej”, co roku przeznacza na realizację zadań tzw. „schetynówek” dofinansowania projektów budowy dróg, które zdobyły najwięcej punktów. W roku 2016 dofinansowanie otrzymały takie samorządy jak:
• Gmina Przodkowo – kwota 912 928,00 zł na budowę drogi gminnej Kczewo – Bursztynik – Kawle Górne,
• Gmina Sierakowice – kwota 3 000 000,00 zł na budowę drogi gminnej Szklana – Tuchlino, oraz Jelonko – Sierakowska Huta,
• Powiat Kartuski – kwota 2 388 711,00 zł na przebudowę dróg powiatowych Przodkowo – Miszewo oraz Miszewo – Banino.

W roku 2017 dofinansowanie otrzymają:
• Gmina Sierakowice – kwota 1 738 316,00 zł na budowę 3 dróg gminnych: ul. Jeziorna, Ks. Antoniego Peplińskiego, Wita Stwosza,
• Gmina Sulęczyno – kwota 1 171 798,00 zł na budowę drogi gminnej Podjazdy – Widnagóra,
• Gmina Przodkowo – kwota 1 085 952,00 zł na przebudowę drogi gminnej Czeczewo – Warzno,
• Gmina Kartuzy – kwota 1 434 878,00 zł na budowę ul. Chmieleńskiej.

W Chwaszczynie po 5 latach starań udało się w końcu rozpocząć budowę ulicy Mickiewicza, choć i w tym – wydaje się – prostym zadaniu, doszło do uchybień już na samym początku budowy (chodniki będą wyłożone kostką szarą, a nie kolorową, patrz: Szara zamiast żółtej kostki chodnikowej na ulicy Mickiewicza). Zbliża się druga połowa roku, w której gmina Żukowo zaplanowała budowę ulicy Sienkiewicza wraz z wykonaniem kanalizacji deszczowej. Przetarg jeszcze nie został rozpisany, a w budżecie gminy Żukowo są oszczędności z przetargu przeprowadzonego na budowę ulicy Mickiewicza.

Reasumując, gminy takie jak: Stężyca, Przodkowo, Szemud skanalizowane są w prawie 90%, zaś gmina Żukowo, tak jak wspomnieliśmy wcześniej w około 30%. Są nawet rejony w mieście Żukowo, gdzie nie ma kanalizacji. W takich miejscowościach w gminie Żukowo jak: Przyjaźń, Skrzeszewo, Pępowo, Miszewo, Tuchom, Niestępowo, Nowy Świat, Barniewice, Sulmin – NIE MA KANALIZACJI. Sieć kanalizacyjna występuje, ale w części w: Żukowie, Chwaszczynie, Leźnie, Baninie i Borkowie.

– Patrząc, jak dobrze na tym polu wypadają sąsiednie gminy (Przodkowo, Szemud) zaangażowanie naszych radnych i władz samorządowych w tej kwestii wygląda mizernie. – tłumaczy kwestię strategii gminy Żukowo z zaangażowania na rzecz budowy kanalizacji mieszkaniec Chwaszczyna – Tracimy bezpowrotnie szanse na wykorzystanie ostatnich środków unijnych na realizację takich zamierzeń, a temat jest podnoszony tylko przy okazji kolejnych wyborów samorządowych. – dodaje.

 Artykuł pochodzi z najnowszego numeru bezpłatnej gazetki Chwaszczyno.pl

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.