II miejsce „Gwiôzdczi z Chwaszczëna” w Przyjaźni

Jak co roku uczniowie języka kaszubskiego z naszej szkoły w okresie Bożonarodzeniowym kolędowali z „Gwiôzdką”. 10 stycznia 2017 r. tradycyjnie wzięliśmy udział w Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Zespole Szkół w Przyjaźni, gdzie zdobyliśmy II miejsce w kategorii klas gimnazjalnych, a I miejsce należało do gospodarzy. Występowało łącznie 5 zespołów.

Dzieci wcieliły się w tradycyjne postacie kolędnicze wędrujące niegdyś po Kaszubach: zwierzęce (koza, baran, bocian, niedźwiedź), postacie nadprzyrodzone (diabeł, śmierć) oraz ludzkie (baba i dziad, ułan na koniu, kominiarz, policjant tzw. szandara, Cygan i Żyd). Najważniejszą jednak postacią była Gwiôzdka, czyli inaczej Gwiazdor, który starym zwyczajem przepytywał dzieci z umiejętności i rozdawał cukierki. Podczas występu zaprezentowała się każda z postaci. Składaliśmy świąteczne i noworoczne życzenia, śpiewaliśmy kaszubskie kolędy, do których przygrywał nam na akordeonie pan Marek Munch.

gwizdze

Występ był w całości w języku kaszubskim. Scenariusz przedstawienia kolędniczego opracowałam samodzielnie w oparciu o przekazy zawarte w słowniku ks. Bernarda Sychty oraz dramatu „Gwiôzdka ze Gduńska”. Występ zarówno nam jak i naszej publiczności przysporzył wiele radości.

 

Nauczycielka języka kaszubskiego
Bogusława Gołąbek

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.