HENRYK STACHURSKI NOWYM PREZESEM ZK-P CHWASZCZYNO! Gdańsk-Osowa przejmuje dowodzenie!

 

 

 {module do-reklamy-intertekst|none}

3 października br. o godz. 18:00 w Dworku „Oleńka” w Tuchomku odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze członków chwaszczyńskiego oddziału ZK-P. Spotkanie przebiegało wg następującego porządku obrad:

 

1. Otwarcie zebrania – prezes oddziału.
2. Wybór prezydium zebrania.
3. Przyjęcie porządku zebrania.
4. Wybór komisji: uchwał i wniosków, mandatowej i skrutacyjnej.
5. Sprawozdanie merytoryczne za okres kadencji – prezes oddziału.
6. Sprawozdanie finansowe za okres kadencji – skarbnik oddziału.
7. Dyskusja nad sprawozdaniami.
8. Uchwała o udzieleniu absolutorium ustępującemu zarządowi – przewodniczący Komisji Rewizyjnej.
9. Uchwała w sprawie wyboru nowego zarządu.
10. Uchwała w sprawie wyboru Komisji Rewizyjnej.
11. Uchwała w sprawie wyboru delegatów na zjazd delegatów ZK-P.
12. Sprawy bieżące.
13. Zakończenie zebrania.

 

Tuż przed rozpoczęciem zebrania była okazja do uregulowania składek członkowskich za rok 2012, które dawały prawo do udziału w głosowaniach.

Po przywitaniu obecnych gości przez prezesa oddziału – Tomasza Fopke – członkowie wybrali prezydium spotkania w składzie: Henryk Stachurski (przewodniczący) oraz Zofia Patelczyk i Alojzy Trella.

 

zdjecie-3

 

Początek spotkania był okazją do przyjęcia pięciu nowych członków do ZK-P Chwaszczyno, którymi zostali: Jerzy Garski, Eugeniusz Raulin, Piotr Dolata, Maria Nowakowska i Janina Rompca.

Następnie dokonano wyboru Komisji Uchwał i Wniosków w składzie: Józef Drywa i Elżbieta Manteuffel, Komisji Skrutacyjnej w składzie: Barbara Myszk-Herrmann i Irena Lidzbarska oraz Komisji Mandatowej w osobie Mariusza Stopowskiego.

Kolejnym punktem spotkania było sprawozdanie za okres trzyletniej kadencji. Opis działań rozpoczęła wiceprezes ZK-P Chwaszczyno – Agnieszka Klawikowska, działająca przy klubie w Tuchomiu, która przedstawiła zakres działań KGW w Tuchomiu i chóru „Strzelenka”.

 

zdjecie-1

 

Organizacje te czynnie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w Dniach Jedności Kaszubów, Zjazdach Kaszubów, Zjazdach Kaszubskich Śpiewaków, odpustach na Kalwarii Wejherowskiej, a szczególnie w Mszach Świętych Kaszubskich w kościele parafialnym w Chwaszczynie i nie tylko.

Następnie głos zabrał drugi wiceprezes ZK-P Chwaszczyno – Henryk Stachurski, działający przy klubie w Gdańsku-Osowej,

 

zdjecie-2

 

który wspomniał m.in. o organizowanych Rekolekcjach Kaszubskich i Kociewskich, wyjazdach integracyjno-historycznych z okazji dnia 11 listopada, spływach kajakowych szlakami papieskimi rzekami: Brdą, Wdą i Słupią oraz Mszach Świętych Kaszubskich w osowskiej parafii pw. św. Polikarpa, które odbywają się już od roku 2001.

 

Wreszcie głos zabrał Tomasz Fopke. Ustępujący prezes ZK-P Chwaszczyno podsumował wypowiedzi przedmówców i przedstawił dokonania oddziału. – Jesteśmy wyjątkową strukturą – do ZKP Chwaszczyno należą bowiem dwa kluby, a mianowicie Tuchom i Gdańsk-Osowa. – mówił prezes chwaszczyńskiego oddziału.

 

zdjecie-4

 

Dodał, że w ciągu trzyletniej kadencji udało się przeprowadzić kilkanaście projektów, m.in.: „Trąbe grają” – opracowanie i wydanie autorskich opracowań melodii kaszubskich na orkiestrę dętą, spływ Radunią, instruktaż muzyczny dla zespołu „Stolem” i „Kaszubek”, gra planszowa „Szlakiem Woja Żuka”, przewodnik kulinarny po gościńcach żukowskich „Żukowskie jadło”, Festyny Kaszubskie w Chwaszczynie, kieszonkowy przewodnik „Zabytki Gminy Żukowo”, zbiór wierszy i skeczy Kazimierza Jastrzębskiego.

zabytki

 

ZK-P w Chwaszczynie był także partnerem w trzech projektach unijnych: stroje dla „Kaszubek”, budowa wielofunkcyjnego boiska przy szkole w Chwaszczynie oraz kurs komputerowy, dzięki któremu dołączyli do zrzeszeńców nowi członkowie. Aktualnie chwaszczyński oddział jest beneficjentem w pozyskiwaniu strojów kaszubskich dla chóru „Strzelenka” z Tuchomia. ZK-P w Chwaszczynie wypromował także dwie płyty: z kaszubskim hip hopem oraz pieśniami i piosenkami pielgrzymkowymi wydanej przez Dziennik Bałtycki pt. „Wanoga do Bòga”. Udało się także wyjść z inicjatywą dwujęzycznych nazw miejscowości w Gminie Żukowo. Tym samym Gmina Żukowo jako przedostatnia w powiecie kartuskim przyjmie kaszubskie nazwy miejscowości.

 

Po sprawozdaniu prezesa ZK-P Chwaszczyno członkowie tuchomskiego klubu złożyli Tomaszowi Fopke podziękowanie za trud i wysiłek, jaki włożył w przewodniczenie tej organizacji oraz za wkład i pieczę nad powstaniem chóru „Strzelenka”.

 

zdjecie-5

 

Następnie głos zabrał Alojzy Trella, członek zarządu i były dyrektor SP w Chwaszczynie. – Zgoda buduje, niezgoda rujnuje. – zaczął Trella. – Skupię się na pierwszej części tego przysłowia. ZK-P Chwaszczyno to trzy ogniwa, które doskonale ze sobą współpracują. – kontynuował dyrektor. Wspomniał, że wszelkie spotkania odbywały się regularnie w trzech miejscach: w Chwaszczynie, Tuchomiu i Gdańsku-Osowej, co jest dowodem owocnej integracji.

 

zdjecie-6

 

Wszystkie kluby wspierały i promowały lokalne zespoły oraz współpracowały z organizacjami społecznymi, z sołtysami i radą sołecką. Zaznaczył, że zarząd spotykał się dwanaście razy. Przewodniczący prezydium spotkania nazwał dotychczasowe poczynania ZK-P spoiwem jedności kaszubskiej.

Kolejnym punktem było sprawozdanie skarbnika Mariusza Stopowskiego, które przyjęto bez zarzutu.

 

zdjecie-7

 

Następnie komisja rewizyjna, która była obecna na każdym spotkaniu zarządu odczytała wniosek, na podstawie którego udzieliła absolutorium ustępującej władzy. W tym momencie na żart pozwolił sobie Henryk Stachurski, który zapytał obecnych członków, kto aktualnie jest prezesem ZK-P Chwaszczyno. Nikt nie potrafił odpowiedzieć na to pytanie, lecz po chwili wiceprezes rozwiał wątpliwości i stwierdził, że wedle statutu prezesem ZK-P w trakcie wyborów jest przewodniczący prezydium.

 

Po chwili rozpoczęto wybór nowego zarządu. Uchwalono, że będzie on liczył 9 członków. Do głosowania zostało zgłoszonych 10 osób, dlatego dokonano tajnego głosowania, w którym każdy miał dokonać wyboru kandydatów. Liczenia głosów dokonywała Komisja Skrutacyjna, dlatego przez głosowanie dokonano zmiany jej składu, ponieważ Irena Lidzbarska została zgłoszona jako kandydatka do zarządu. Jej miejsce zajęła Barbara Klawikowska.

 

zdjecie-8

 

Dopiero drugie głosowanie pozwoliło wyłonić właściwą dziewiątkę, która przedstawia się następująco: Józef Drywa, Tomasz Fopke, Ludmiła Gołąbek, Kazimierz Jastrzębski, Agnieszka Klawikowska, Karol Krefta, Irena Lidzbarska, Stefania Orzichowska, Henryk Stachurski.

 

zdjecie-9

 

Potem wybrano kandydatów do trzyosobowej Komisji Rewizyjnej.

 

zdjecie-10

 

W tajnym głosowaniu jednogłośnie wybrano Alojzego Trella, Mariusza Stopowskiego i Marię Rompczyk. Następnie członkowie zarządu i Komisji Rewizyjnej udali się każdy w osobne, oddzielne miejsce, gdzie między sobą wybierali przewodniczących struktur. Po kilkuminowej debacie ustalono, że nowym prezesem ZK-P Chwaszczyno zostaje Henryk Stachurski z Gdańska-Osowej, który zajął miejsce ustępującego Tomasza Fopke, piastującego tę funkcję dwie kadencje.

 

zdjecie-11

 

Statut nie zezwala dłuższe przewodniczenie strukturom ZKP. Tym samym Henryk Stachurski na dłużej zostanie prezesem ZK-P, nie tylko na czas Walnego Zebrania przy prawach przewodniczącego prezydium. Wiceprezesami zostali Agnieszka Klawikowska z Tuchomia i Ludmiła Gołąbek z Chwaszczyna.

 

zdjecie-12 zdjecie-13

 

Sekretarzem jest Stefania Orzichowska z Gdańska-Osowej, a skarbnikiem Irena Lidzbarska z Tuchomia.

 

zdjecie-14 zdjecie-15

 

Komisją Rewizyjną będzie przewodził Alojzy Trella.

 

zdjecie-16

 

Na końcu trwającego blisko 2,5 godziny spotkania wybrano delegatów na zjazd delegatów ZK-P, którymi zostali: T. Fopke, H. Stachurski, A. Trella, B. Myszk-Herrmann i L. Gołąbek. Przepisy wskazują, że każde ZK-P może wybrać jednego delegata na rozpoczętą ósemkę obecnych członków na Walnym Zebraniu.

 

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Chwaszczynie liczy 108 członków.

 

Nowe władze ZK-P w Chwaszczynie:
Prezes – Henryk Stachurski
Wiceprezes – Agnieszka Klawikowska
Wiceprezes – Ludmiła Gołąbek
Sekretarz – Stefania Orzichowska
Skarbnik – Irena Lidzbarska
Członek – Józef Drywa
Członek – Tomasz Fopke
Członek – Kazimierz Jastrzębski
Członek – Karol Krefta

 

Skład Komisji Rewizyjnej:
Przewodniczący – Alojzy Trella
Członek – Mariusz Stopowski
Członek – Maria Rompczyk

 

 {gallery}2013/2013-10/wybory-zkp-chwaszczyno{/gallery}

 

autor:{module Autor-Karol-Krefta|none}

{module dol-artykulu|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.