Harmonia z Żukowa na kaszubskiej Mszy Świętej. Parafia Chwaszczyno [wideo]

 

 

21 września br. w niedzielę o godz. 15:00 odbyła się kolejna w tym roku Msza Święta Kaszubska. Eucharystię uświetnił swoim śpiewem chór Harmonia z Żukowa. Jest to drugi chór w tym roku, który przyjął zaproszenie chwaszczyńskiego oddziału ZK-P na Mszę Świętą z elementami języka kaszubskiego.

 

Eucharystii przewodniczył ks. proboszcz senior Czesław Jakusz-Gostomski, który wygłosił także homilię. Ewangelię w języku kaszubskim przeczytał ks. proboszcz Piotr Gruba. Liturgię Słowa i modlitwę powszechną przygotowały panie Teresa Kreft i Teresa Makurat z zespołu wokalnego „Kaszubki”.

 

Chór Harmonia z Żukowa pod dyrygenturą Witolda Tredera wykonał na Mszy Świętej kilka pieśni w języku polskim i kaszubskim oraz części stałe (Kyrie – ks. A. Chlondowski; Gloria, Alleluja, Sanctus i Agnus Dei – W. Treder). Po Eucharystii Harmonia zaprezentowała kilka utworów kościelnych i świeckich, także po angielsku. Filmy z koncertu prezentujemy poniżej.

 

Po Mszy Świętej chór Harmonia udał się na poczęstunek na plebanię, który przygotowały panie z zespołu wokalnego „Kaszubki”.

 

Amatorski chór mieszany Harmonia z Żukowa istnieje od listopada 1920r.

 

Założycielem i dyrygentem był ówczesny organista parafii pod wezwaniem Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny w Żukowie Józef Badziąg. Po jego śmierci od 1922r. chór prowadził jego syn, również Józef. Po II wojnie światowej w 1945r. funkcję organisty i dyrygenta Harmonii przejął Efrem Treder, zięć założyciela zespołu, który pracował z chórem 40 lat.

 

Na prośbę ks. Stanisława Człapy proboszcza parafii p.w. W.N.M.P w Żukowie od 30 listopada 1985r. opiekę dyrygencką nad chórem obejmuje wnuk Józefa Badziąga, syn Efrema – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku Witold Treder. Repertuar sakralny, świecki realizowany wg nowych założeń muzycznych doprowadził do poziomu umożliwiającego udziały w koncertach, konkursach, festiwalach w kraju i zagranicą. W repertuarze Harmonii znajdują się w zależności od stopnia trudności utwory renesansu, baroku, klasycyzmu i współczesne utwory.

 

Harmonia z Żukowa od 1991r. należy do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, który w roku 1996 przyznał chórowi Odznaczenie za zasługi dla społecznego Ruchu Muzycznego. Harmonia jest też członkiem Rady Chórów Kaszubskich.

 

 

 

tekst o chórze: www.zukowo.pl

zdjęcie: www.gok.zukowo.pl

 

{module Autor-Karol-Krefta|none}

 

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.