Hala produkcyjna w okolicy domków jednorodzinnych przy ul. Złotej i Szafirowej.

Na początku maja tego roku rozpoczęto budowę pierwszej w okolicy hali przemysłowej. Na tablicy informacyjnej, na miejscu budowy, można przeczytać, że powstaje „Hala magazynowa z częścią socjalną i infrastrukturą”. Z usuniętych informacji na stronie internetowej inwestora, można było dowiedzieć się, że właściciel zajmuje się „produkcją wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa”.

27.10.2017 r. inwestor otrzymał pozwolenie na budowę hali produkcyjnej, co przeczy zapisom na tablicy informacyjnej. Cała inwestycja zamyka się w obszarze 9199 m2 (8 działek budowlanych i 2 drogowe). Sama hala produkcyjna z częścią socjalną będzie zajmować powierzchnię 3017 m2, 2 hale magazynowe o łącznej powierzchni  940 m2, silos na biomasę z kotłownią, zbiornik p. poż, 2 zbiorniki na ścieki sanitarne, 2 zbiorniki na deszczówkę, trafostacja, mur oporowy.

W hali prowadzona będzie produkcja listew przypodłogowych, wykonywanych głównie z płyt MDF i sklejki. Następnie będą one lakierowane, malowane farbami. Pył z cięcia, szlifowania i inne odpady stolarskie mają być gromadzone w silosie na biomasę (którą wg inwestora mają stanowić odpady produkcyjne), następnie spalane w temp. ok. 850 st C, podobnie jak odpady niebezpieczne.  

Dlaczego my, mieszkańcy, powinniśmy czuć się zagrożeni powstającą inwestycją?

Uważamy, że fabryka może być uciążliwa dla nas wszystkich z powodu zanieczyszczeń powietrza, hałasu, wzmożonego ruchu ciężkiego transportu.
Inwestycja nie posiada badań środowiskowych na mocy postanowienia Burmistrza Gminy Żukowo z dnia 06.06.2017 stanowiące o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowych, jako przedsięwzięcie nie kwalifikujące się do przedsięwzięć mogących oddziaływać na środowisko.

W naszej ocenie spalanie odpadów stolarskich w tym z płyt MDF, lakierowanych, może negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Według niektórych autorytetów naukowych pył z płyt MDF zaliczany jest do odpadów niebezpiecznych.
Kolejną uciążliwością może być hałas. Według projektu nie powinien przekraczać 40-50 dB. Nie ma w projekcie wyliczeń odnośnie tego zagadnienia. Do oceny czytelników pozostawiamy wyobrażenie sobie hałasu spowodowanego zastosowanymi podczas produkcji urządzeniami stolarskimi typu piły, szlifierki oraz obsługujące halę produkcyjną: wentylatory, sprężarki, cyklony, wysokociśnieniową instalację transportową, ruch TIRów, samochodów dostawczych i innych.
Ponadto mamy widok na zaprojektowane obiekty i urządzenia na terenie zakładu m.in. wysoki na 16 metrów silos oraz komin na wysokość 21 metrów (to tyle co sześć pięter.) z którego 24h/d będą wydobywać się spaliny.  
Opisana inwestycja nie posiada wykonanego dostępu do drogi publicznej i prace są realizowane przez ul. Szafirową, która nie jest przystosowana do transportu pojazdów ciężarowych, prywatną ul. Złotą oraz drogą polną Radarową z ulicy Oliwskiej. Niszczona jest z tego powodu kostka brukowa stanowiąca ścieżkę rowerową oraz pobocze jezdni.

Podsumowując, inwestycja wzbudza szereg wątpliwości prawnych i obaw o zdrowie mieszkańców Chwaszczyna.

 

Zaniepokojeni Mieszkańcy Chwaszczyna.

 

 

IMG 20180527 210022

IMG 20180527 210022

IMG 20180527 210022

 

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.