Gmina Żukowo wspiera oświatę na Ukrainie

W ostatni weekend października w Kijowie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Zarządzanie Oświatą na Szczeblu Lokalnym, która adresowana była do ukraińskich samorządowców sprawujących pieczę nad placówkami oświatowymi i dyrektorów szkół, którzy chcieliby wprowadzić nowe rozwiązania w systemie zarządzania oświatą.

Konferencja zorganizowana była w ramach  unijnego program U-LEAD z Europą we współpracy z działającą przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP Fundacją Solidarności  Międzynarodowej, która od kilku lat wspiera reformy na Ukrainie.  Jednym z jej elementów jest decentralizacja oświaty, wzmocnienie ukraińskich gmin, które przejmują zadania oświatowe, wzorując się na polskim modelu. Dla wsparcia tych działań, na prośbę strony ukraińskiej, zaproszono  czworo polskich konsultantów. Byli nimi: główna specjalistka ds. oświaty w UM Puck, pani Gabriela Albertin, dyrektorka Europejskiego Centrum Edukacji Montessori z Torunia pani Małgorzata Wyżykowska, dyrektorka Gminnego Zespołu Placówek Oświatowych w Zbrosławicach pani Magdalena Cieślar oraz dyrektor Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Chwaszczynie Robert Zochniak. W wydarzeniu  uczestniczył  Wiceminister Oświaty Ukrainy. W czasie konferencji dyskutowano o wielu trudnościach, które napotykają osoby i instytucje zajmujące się oświatą u naszych wschodnich sąsiadów.

Ukraińscy uczestnicy spotkania  interesowali się polskim modelem oświaty i rozwiązaniami, które zostały wprowadzone w naszym kraju w tym zakresie, zarówno z punktu widzenia organu prowadzącego, jak też samej szkoły. Konferencja była świetną okazją do promocji Gminy Żukowo. W czasie swojego wystąpienia dyrektor chwaszczyńskiej szkoły – Robert Zochniak  zaprezentował naszą gminę i opowiedział o jej walorach. W szczególności omówił  rozwiązania w zakresie oświaty na przykładzie Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza  w Chwaszczynie.  W czasie swojej prelekcji  Robert Zochniak zapoznał z osiągnięciami szkoły, innowacyjnymi rozwiązaniami, które wyróżniają placówkę wśród innych  oraz odpowiadał na wiele pytań uczestników konferencji.

Warto wspomnieć, iż udział dyrektora Roberta Zochniaka w Konferencji był kontynuacją nawiązania współpracy ze stroną ukraińską podczas zeszłorocznej wizyty w naszej placówce  samorządowców, dyrektorów szkół oraz organizacji wspierających oświatę na Ukrainie. W tymże spotkaniu uczestniczył również Burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski.

 

gmina zukowo wpiera oswiate na ukrainie 08gmina zukowo wpiera oswiate na ukrainie 08gmina zukowo wpiera oswiate na ukrainie 08gmina zukowo wpiera oswiate na ukrainie 08gmina zukowo wpiera oswiate na ukrainie 08gmina zukowo wpiera oswiate na ukrainie 08gmina zukowo wpiera oswiate na ukrainie 08gmina zukowo wpiera oswiate na ukrainie 08

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.