Gmina Żukowo – kaszubska urzędowo

 

{module do-reklamy-intertekst|none}

Dzisiaj, podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Żukowie jednogłośnie podjęte zostały trzy uchwały dotyczące: ustalenia dodatkowych tradycyjnych nazw miejscowości w języku kaszubskim; w sprawie złożenia wniosku o wpisanie gminy Żukowo do rejestru gmin, na których obszarze używane są nazwy w języku mniejszości, a także w sprawie wyrażenia zgody na wprowadzenie w gminie Żukowo języka kaszubskiego jako języka pomocniczego oraz wniosku o wpisanie gminy Żukowo do Urzędowego Rejestru Gmin, w których używany jest język pomocniczy.

 


11 lutego złożyłem w urzędzie gminy pismo z wnioskiem w tej sprawie występując w imieniu oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z terenu gminy: w Chwaszczynie, Żukowie i Baninie, które wcześniej podjęły stosowne uchwały.

Następnie uczestniczyłem w konsultacjach dotyczących poprawnych nazw kaszubskich miejscowości w gminie. (W tym miejscu dziękuję pani sekretarz, Brygidzie Markowskiej za rzetelne i merytoryczne podejście do tematu).

Dzisiaj było mi dane podziękować radnym i burmistrzowi za podjęte działania i wspomniane uchwały, które dają gminie Żukowo szereg ustawowych możliwości, w tym promocji poprzez ekspozycję tablic z polsko- kaszubskimi nazwami miejscowości.

Moje krótkie wystąpienie podczas sesji zakończyłem nawiązując do postaci Karola Krefty – kaszubskiego króla, którego imię nosi jedno z żukowskich rond i cytując nieśmiertelne „Nigdë do zgubë nie przińdą Kaszëbë” Derdowskiego.

Tomasz Fopke

Prezes ZK-P Chwaszczyno

sesja-rm-zukowo-nazwy-kaszubskie

 

 

{module dol-artykulu|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.