Gmina Żukowo chce dwujęzycznych tablic

{module do-reklamy-intertekst|none}

Z inicjatywy prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Chwaszczynie Tomasza Fopke Urząd Gminy zwrócił się ministerstwa z wnioskiem o dokonanie wpisu w rejestrze gmin dwujęzycznych. Gmina Żukowo znalazła się na liście gmin, których udział osób posługujacych się językiem regionalnym wyniósł ponad 20%.

 

W związku z tym, że w ubiegłorocznym Narodowym Spisie Powszechnym ponad 20% ludności gminy Żukowo zadeklarowało posługiwanie się językiem kaszubskim – język ten może zostać uznany jako oficjalny język pomocniczy i mogą być wprowadzone dodatkowe nazwy miejscowości gminy Żukowo w języku kaszubskim.

 

Koszty związane z wymianą tablic informacyjnych wynikające z ustaleniem dodatkowym nazw miejscowości pokrywa budżet Państwa.

 

Wprowadzenie dodatkowych nazw miejscowości i uznanie języka kaszubksiego jako oficjalny język pomocniczy – to nie tylko ciekawostka geograficzna, ale ważny element w historii kaszubszczyzny w gminie Żukowo. Ten kaszubski akcent na mapie Polski, to żywa lekcja historii dla mieszkańców, ludności napływowej i turystów odwiedzających naszą gminę. To podkreślenie przynależności historycznej do tej ziemi, oryginalnego charakteru kultury regionalnej, a także wyróżnienie podstawowej grupy etnicznej, którą w gminie Żukowo stanowią właśnie Kaszubi.


oprac. zukowo.pl

{module dol-artykulu|none}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.