Gmina obniżyła podatek rolny o 6,58 %

 

 

Po trzech latach ciągłych wzrostów podatku rolnego Rada Miejska w Żukowie postanowiła wykonać ukłon w stronę swoich wyborców i go obniżyć.   Jesienią tego roku odbędą się wybory samorządowe. Czy to zbieg okoliczności?

 

Wysokość obniżki liczona jest w stosunku do maksymalnej stawki jaką może przyjąć gmina na podstawie komunikatu GUS. Podatek rolny jest to podatek lokalny, który płacą wszyscy posiadacze gruntów rolnych, czyli nie tylko rolnicy. Stawka podatku od obecnego roku ustalana jest w oparciu o średnią cenę skupu kwintala żyta za 11 kwartałów lat poprzedzających rok kiedy trzeba zapłacić podatek. Jeszcze w ub.r. cena żyta liczona była za 3 kwartały roku poprzedniego.

Stawka podatku jest określana jako równowartości ceny 250 kg żyta od hektara przeliczeniowego lub od pozostałych gruntów cenę 500 kg żyta za hektar fizyczny. Czym się to różni? Hektar fizyczny to powierzchnia 10 000 m2 natomiast przeliczeniowy to umowna wartość określana jako iloczyn klasy bonitacyjnej przyjętej na danej powierzchni mnożonej poprzez przelicznik określony w ustawie o podatku rolnym odrębny dla każdej z 4 stref podatkowych w Polsce. I tak hektar fizyczny mający klasę bonitacyjną np. IIIb do celów obliczenia podatku rolnego będzie miał mnożną 1,25 oznacza to po prostu, że ktoś mający 4 hektary ziemi klasy IIIb zapłaci podatek tak jak by miał 5 hektarów. Osoba mająca 1 hektar ziemi o klasie IVa będzie miała mnożną 1, więc nie zapłaci nic więcej niż za posiadany hektar. Osoba mająca działkę rolną o powierzchni np. 5000 m2 zapłaci niezależnie od klasy tyle co rolnik mający 10 000 m2 IV klasy bonitacyjnej. Dzieje się tak ponieważ osoby mające mniej niż hektar płacą równowartość 500 kg żyta, a nie 250 kg jak osoby mające więcej niż hektar.

W bieżącym roku wpływ do budżetu gminy Żukowo z tytułu podatku rolnego zaplanowano na kwotę około 0,91 mln zł.

Ile może płacić rocznie podatku „typowy” rolnik w gminie Żukowo? To zależy od powierzchni na jakiej gospodaruje i jakie klasy ziemi uprawia. Zakładając, że gospodarz ma 10 ha (9 gruntów ornych i 1 łąk) z czego 4 klasy IVa, 4 ha klasy IIIa, 1 ha II oraz 1 ha IV łąk samego podatku rolnego zapłaci około 2006 zł. Do tego dochodzi kwota od kilkudziesięciu od kilkuset złotych podatku za dom mieszkalny (w zależności od jego powierzchni).

Czy to dużo czy mało?

 

Wojciech Albecki

 

 


Jak kształtowała się wysokość podatku rolnego od hektara na przestrzeni ostatnich lat?

 

 

2010 –   87,25 zł
2011 –   94,10 zł
2012 –   140,00 zł
2013 –   189,65 zł
2014 –   162,50 zł


 

 

{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.