Gdzie kupić dobrą oliwę z oliwek?

Autor: nadesłane

Oliwa z oliwek to niesamowity sprzymierzeniec wielu potraw, w tym sałatek, dressingów i mięs. Jest ponadto doceniana ze względu na swoje właściwości smakowe. Aby jednak w pełni wykorzystać jej kulinarny i prozdrowotny potencjał, należy sięgać po dobrej jakości produkty. Gdzie je kupić? Sprawdź!

Dobra oliwa z oliwek – czyli co trzeba wiedzieć o oliwie extra virgin?

Oliwa z oliwek extra virgin to festiwal smaków, aromatów i dobrodziejstw dla naszego organizmu. To niewątpliwie ona jest królową. To znakomita oliwa dla dzieci i dla osób dorosłych, w tym również seniorów. Wywodzi się z kuchni śródziemnomorskich. Jest niefiltrowana i co najważniejsze – tłoczona na zimno najpóźniej do 24 godzin po zakończeniu zbiorów.

Mieszkańcy niektórych krajów, w tym m.in. Grecji do tego stopnia kochają oliwę z oliwek, że na próżno w ich spiżarniach szukać masła. Zdecydowanie bardziej wolą zanurzyć w niej chleb. To z pozoru prosta, ale jakże sycąca i aromatyczna potrawa, więc nic dziwnego, że kradnie serca zarówno lokalnych mieszkańców, ale także turystów.

Oliwa z oliwek obok swoich walorów smakowych, stanowi cenne źródło witamin, w tym m.in. E i K. Do tego dochodzą kwasy tłuszczowe, które istotnie wpływają na regulację poziomu cholesterolu, a tym samym poprawę funkcjonowania układu krążenia. Do tego dochodzi profilaktyka wielu chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworowa. Ponadto oliwa istotnie przyczynia się do poczucia sytości, stąd jest zalecana dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Dodatkowo jest cennym elementem diety osób zmagających się cukrzycą, ponieważ istotnie wpływa na obniżenie się poziomu cukru we krwi.

Wybór oliwy z oliwek jest ogromny. Można sięgać po produkty prosto z Hiszpanii, Francji, Grecji, Chorwacji czy też Włoch. Niezależnie od tego, czy w grę wchodzi oliwa chorwacka czy też z innego kraju – każdą z nich wyróżnia inny bukiet smakowy, jak również aromat. Od lekko goryczkowych, po słodkie, czy też nawet delikatnie pikantne. To, na którą się zdecydujemy, jest uzależnione od naszych preferencji, jak również potrawy, którą chcemy przygotować. Sęk w tym, aby sięgać po produkty od sprawdzonych producentów, w których na próżno szukać wzmacniaczy smaku i szkodliwych dla zdrowia substancji. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że wprowadzimy do kuchni produkt, który rzeczywiście podkreśli smak potrawy i jednocześnie korzystnie wpłynie na nasze zdrowie. 

 

Gdzie kupić dobrą oliwę z oliwek?

Dobrej jakości oliwa extra virgin to nie tylko wyjątkowy smak i aromat, ale przede wszystkim moc właściwości prozdrowotnych. Jak jednak w gąszczu produktów dostępnych na rynku znaleźć ten, który spełni nasze oczekiwania? Gdzie go szukać?

Oliwa z oliwek hiszpańska, włoska, grecka i chorwacka to najczęściej wybierane tego typu oleje roślinne. Powód? Pochodzą z krajów, które nie bez powodu słyną z uprawy owoców drzew oliwnych. W południowych rejonach Europy, a zwłaszcza w basenie Morza Śródziemnego, panuje idealny ku temu klimat. Optymalna ilość promieni słonecznych w połączeniu z wysokimi temperaturami to prosty przepis na wysokiej jakości oliwki pełne wyrazistego smaku.

Warto pamiętać o tym, że nie tylko warunki uprawy mają znaczenie. Równie istotna jest technologia produkcji, sprawdzone receptury, jak również postawienie tylko i wyłącznie na naturalne składniki. W dobrych oliwach z oliwek extra virgin na próżno szukać substancji chemicznych czy rozpuszczalników. 100 procent mechanicznie wyciskanego soku z dojrzałych, starannie wyselekcjonowanych oliwek to klucz do sukcesu.

Gdzie kupić oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia? Najlepiej stawiać na produkty pochodzące z małych, rodzinnych olejarni, które ogromną wagę przywiązują do ich jakości. Jest ona wynikiem nie tylko współpracy z zaprzyjaźnionymi sadownikami, ale także odpowiednich metod produkcji. Świeża oliwa z oliwek powstaje poprzez ich tłoczenie maksymalnie do 24 godzin po zbiorze.

Sposób przechowywania oliwy z oliwek ma znaczenie!

Należy pamiętać o tym, że nawet najlepsza oliwa z oliwek, która pochodzi od sprawdzonych dostawców może stracić swoje cenne właściwości, jeśli nie zadbamy o jej prawidłowe przechowywanie. Warto mieć na uwadze to, że im świeższa oliwa, tym większym bogactwem smaku i aromatu możemy się cieszyć. Nie bez znaczenia jest także większa zawartość składników odżywczych, w tym m.in. nienasyconych kwasów tłuszczowych czy antyoksydantów, których z czasem może ubywać.

Data przydatności do spożycia ma tutaj niebagatelne znaczenie. Producenci umieszczają ją na etykiecie. Jeśli chodzi o jej spożycie po otwarciu – najlepiej zużyć ją w przeciągu kilku miesięcy.

Jak przechowywać oliwę z oliwek po otwarciu?

To, jak będziemy przechowywać oliwę z oliwek po otwarciu mocno wpłynie na jej walory smakowe, jak również właściwości zdrowotne. Przede wszystkim należy postawić ją z dala od światła. W przeciwnym razie narażamy ją na przyspieszenie procesu utleniania, a co za tym idzie – psucia oleju. Warto więc sięgać po produkty, które zamknięte są w czarnym szkle. Dalej należy pamiętać, aby oliwa nie stała blisko źródła ciepła. W praktyce oznacza, że nie może sąsiadować m.in. z kuchenką, lodówką czy też oknem. Należy zapewnić jej temperaturę pokojową. Optymalna utrzymuje się na poziomie między 15 a 20 st. C. 

Prawidłowe przechowywanie oliwy z oliwek istotnie przyczynia się do zachowania jej niesamowitego zapachu i unikalnego smaku. 

Źródło: Materiał zewnętrzny

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.