Własny food truck to świetna alternatywa dla lokalu gastronomicznego. To doskonałe rozwiązanie dla kucharzy, którzy cenią sobie nie tylko wolność, ale także zażyłe relacje ze swoimi klientami. Niewątpliwymi zaletami takiego biznesu są stosunkowo niskie koszty początkowe, możliwość podróżowania po całym kraju i brak konieczności zatrudniania personelu. To właśnie dlatego wiele osób, które planują otworzyć restauracje, rozpoczyna od food trucka.
Jak zacząć?
Własny food truck to rozwiązanie dla pasjonatów jedzenia, którzy chcą być wolni i sami decydować o kierunkach rozwoju swojej firmy. Pragną poznawać nowych ludzi oraz dzielić się z nimi swoim zamiłowaniem do kulinariów. Każdy, kto kiedykolwiek odwiedził jakiegoś food trucka z pewnością poczuł tą wyjątkową, niekonwencjonalną atmosferę. Aby w pełni cieszyć się urokami własnej “restauracji na kółkach”, trzeba spełnić wszystkie wymagania. Chodzi tu przede wszystkim o zarejestrowanie własnej działalności gospodarczej, kontakt z sanepidem i lokalne pozwolenia.
Food truck – skąd czerpać inspirację?
Zanim zajmiesz się załatwianiem wszystkich, niezbędnych foodtruckowych pozwoleń, rejestracją firmy i kodem PKD, stwórz swój wyjątkowy biznesplan. Lokale gastronomiczne i food trucki opierają się na dwóch czynnikach. Wyjątkowym, smacznym jedzeniu i pomysłem na siebie. Aby wyróżnić się na tle konkurencji – zajmij się badaniem rynku. Mobilna restauracja, podobnie, jak ta klasyczna, wymaga ustalenia, czego najbardziej chcą klienci. Najlepszym pomysłem będzie odwiedzenie przynajmniej kilku food truckowych zlotów. Dzięki temu bez problemu określisz, do których z nich ustawiają się największe kolejki. Każdy, kto chce otworzyć własny lokal gastronomiczny powinien poznać okoliczną konkurencję. W przypadku food trucków sytuacja jest nieco trudniejsza, ponieważ okolicą takich lokali jest często cała Polska.
Jakie jedzenie serwować w food trucku?
Jak pewnie wiesz, zloty food trucków to najczęściej kilkadziesiąt samochodów, z których każdy ma swoją unikatową tożsamość. Niestety nie ma idealnego przepisu, jak stworzyć tą, która skradnie serca klientów. Na szczęście każdy właściciel może obronić się smacznym jedzeniem. Podczas odwiedzin na zlocie możesz określić, jakie dania są najbardziej popularne i jakie kroki podjąć, aby stać się lepszym niż Twoja konkurencja.
Pozwolenia i rejestracja food trucka
Jeśli już masz wyobrażenia dotyczące swojego food trucka, nadszedł czas, aby zastanowić się, co zrobić, by Twój biznes działał zgodnie z prawem. Pamiętaj, że to miejsce, które generuje dochody. Wiążą się z tym zobowiązania podatkowe, a co za tym idzie, założenie działalności gospodarczej. Najczęściej spotykane rodzaje takich firm to jednoosobowe działalności gospodarcze. Istnieją oczywiście także inne, jednak mniej popularne spółki cywilne lub handlowe. Podczas rejestracji musisz wybrać odpowiedni rodzaj działalności w CEIDG. Najczęściej food trucki mają kod PKD 56.10.B, czyli “ruchome placówki gastronomiczne”. Warto także oddać swoje finanse w ręce wyspecjalizowanego biura rachunkowego, który pomoże w dopełnieniu formalności.
Niezbędne pozwolenie sanepidu
Pamiętaj, że zakłaając food truck, musisz mieć na uwadzę bezpieczeństwo swoich klientów. Food truck to wciąż działalność gastronomiczna, która musi spełniać odpowiednie wymogi sanitarne. Aby funkcjonować zgodnie z prawem, potrzebujesz pozwolenia sanepidu, który oceni czy lokal na kółkach spełnia wszystkie wymogi. Musisz także zadbać o to, aby wszystkie pracujące w nim osoby posiadały aktualne badania sanitarno-epidemiologiczne. Bez niego nie będzie możliwe pracowanie z żywnością. Jeśli potrzebujesz pomocy z uzyskaniem odpowiednich zgód, przygotowaniem biznesplanu lub innych, niezbędnych formalności, koniecznie sprawdź https://horeca-design.pl/projekty-technologiczne-dla-restauracji/
IIe można zarobić na food trucku? Czy to dobry biznes?
Trudniejszym zagadnieniem niż same formalności jest określenie potencjału zarobkowego lokalu. W tej kwestii można przeczytać wiele skrajnych opinii. Jedni twierdzą, że na tym biznesie można zarobić kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie, zaś inni, że te zarobki oscylują w granicach kilkunastu tysięcy rocznie. Można zatem przypuszczać, że jest to silnie związane z rozpoznawalnością marki, miejscem na najlepszych eventach i wyborem baz stacjonarnych. Założenie food trucka może być dochodowym biznesem, jednak wielu właścicieli zaznacza, że obecnie to nie takie proste.