Firma Alexander z Sucovią w kategorii gospodarka. Gminne nagrody rozdane

W piątek 16 marca odbyła się IX Gala wręczenia Gminnej Nagrody „Sucovia”. W restauracji „Jagoda” w Żukowie spotkali się przedstawiciele władz samorządowych, organizacji działających na terenie Gminy oraz mieszkańcy. Pośród zgłoszonych wniosków wyłoniono trzynaścioro nominowanych w ośmiu kategoriach.

Gminna Nagroda Sucovia wręczana jest w Gminie Żukowo od 2010 roku. Dwie pierwsze edycje nagradzały wyłącznie twórców kultury. Od pięciu lat zmienił się jej charakter i wręczana jest za promocję Gminy Żukowo oraz wkład w jej rozwój.

Złożone wnioski rozpatruje powołana przez Burmistrza Gminy Żukowo Kapituła składająca się z przedstawicieli różnych dziedzin. W tym roku Kapitułę tworzyli: Aleksandra Rogalewska, Alicja Pyszka, Andrzej Karczewski, Tyberiusz Treder, Albin Bychowski, Jan Żółtowski, Józef Belgrau.

KULTURA

nominacje w kategorii kultura otrzymali:

Kółko Rolnicze Koło Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie – to już 60-letnia organizacja zrzeszająca stale kilkadziesiąt pań. Koło wyróżnia wielopokoleniowość. Na przestrzeni lat wyodrębniły się podgrupy wchodzące w skład Koła: kółko haftu kaszubskiego, zespół wokalny „Kaszubki”, grupa kabaretowa, a także grupa taneczna „Rosa”.

Edmund Szymikowski – hafciarz, niestrudzony popularyzator żukowskiej szkoły haftu kaszubskiego. Animator kultury regionalnej, inicjator konkursu haftu kaszubskiego, który zyskał patronat honorowy prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Autor licznych publikacji z zakresu haftu kaszubskiego, twórca autorskiej teki haftu inspirowanej szkołą żukowską wydanej w 2017 r.

Robert Redlicki – Angażuje się w życie kulturalne Gminy Żukowo, poprzez prowadzenie grupy teatralnej „Czeremuchy” oraz imprez kulturalnych. Aktywizuje młodzież gimnazjalną, licealną przez wdrażanie w świat teatru i sztuki teatralnej. W minionym roku był pomysłodawcą scenariusza i reżyserem spektaklu w ramach projektu „Teatr bez barier” w którym wzięła udział młodzież zarówno szkoły ponadgimnazjalnej, jak i młodzież ze szkoły specjalnej w Żukowie.

Nagrodę w kategorii kultura otrzymał: Edmund Szymikowski

SPORT

W tej kategorii nie przyznano nominacji, natomiast nagrodę otrzymała grupa żukowskich biegaczy, która przez cały rok plasowała się nieustannie na podium szczebla wojewódzkiego, ogólnopolskiego. W zeszłym roku zawodnicy klubu zdobyli 5 medali Mistrzostw Polski, 5 Medali na Mistrzostwach Polski Krajowego Zrzeszenia LZS w Pile, 4 medale na Ogólnopolskich Igrzyskach LZS w Spale, złoty medal na halowych mistrzostwach Polski juniorów młodszych, złoty medal na ogólnopolskiej olimpiadzie młodzieży w Warszawie, awans do przełajowych Mistrzostw Europy juniorki Julii Dias, 7 miejsce wśród klubów lekkoatletycznych w woj. Pomorskim w klasyfikacji sportu dzieci i młodzieży. Drużyna od lat zajmuje wysokie miejsce w czołówce polskich biegaczy i jest kuźnią młodych talentów sportowych.

Nagrodę w kategorii sport otrzymał GKS Żukowo sekcja lekkoatletyczna, nagrodę odebrał kierownik sekcji, Krzysztof Król

INICJATYWY SPOŁECZNE

nominacje w kategorii inicjatywy społeczne otrzymali:

Projekt Szlachetna Paczka – ogólnopolski projekt oparty na pracy z darczyńcami i wolontariuszami, którzy pomagają rodzinom w potrzebie, swoim zasięgiem obejmuje w dużym stopniu gminę Żukowo. W latach 2014 – 2017 rejonowi Kartuzy udało się dotrzeć do 189 rodzin w potrzebie, z czego 50 z Gminy Żukowo. Liderem projektu od czterech lat w rejonie Kartuz jest Pan Piotr Chistowski.

Ks. Krzysztof Sagan – Proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żukowie, wcześniej proboszcz parafii w Leźnie. Łączy lokalnych mieszkańców poprzez wiele inicjatyw społecznych i kulturalnych, takich jak Misterium Męki Pańskiej, Jarmark Bożonarodzeniowy, spotkania z młodzieżą. Przy parafii działa również parafialne koło Caritas, a także kółka zainteresowań.

Lidia Cendrowska – sołtys Sulmina, w swojej drugiej kadencji wykazała dużą determinacje w działaniach dotyczących budowy drogi łączącej Otomin z Sulminem. Działań swoich nie zakończyła z chwilą zakończenia budowy drogi, ale w celu podniesienia komfortu życia mieszkańców wsi Sulmin i Niestępowo podjęła działania w celu skomunikowania obu wsi z miastem Gdańsk linią autobusową.

Nagrodę w kategorii inicjatywa społeczna otrzymał: Projekt Szlachetna Paczka, nagrodę odebrał Lider Regionu pan Piotr Chistowski.

EDUKACJA

W tej kategorii nie przyznano nominacji, natomiast nagrodę otrzymał nauczyciel, który od ponad czterech lat pracuje w Szkole Podstawowej nr 1 im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie. Od 3 lat pełni funkcję opiekuna Samorządu Uczniowskiego, z którym podejmuje różne działania na rzecz społeczności szkolnej, jest również nauczycielem języka kaszubskiego.

Nagrodę w kategorii edukacja otrzymała: Hanna Gruba

GOSPODARKA

nominacje w kategorii gospodarka otrzymali:

Restauracja Mulk – W 2017 otwarto nową część restauracji – salę bankietową. Zainaugurowała ona swoją działalność Festiwal Filmów Kaszubskich, także rozstrzygnięcie konkursu „Kaszebscze Karaoke”. Restauracja znakomicie dba o rozwój kultury kaszubskiej.

Ecofarma Kaszubska – Funkcjonowanie gospodarstwa od ponad 25 lat opiera się na uprawie i sprzedaży ekologicznych produktów. Ecofarma promuje swą działalność poprzez udział w targach ekologicznych w kraju i zagranicą. Na terenie Ecofarmy Kaszubskiej znajduje się także przedszkole i żłobek – Ekoludek. Dzięki temu dzieci uczęszczające do przedszkola od najmłodszych lat uczą się ekologii i zdrowego żywienia.

Zakład Produkcyjny „Alexander” – rodzinna polska firma istniejąca od 1976 r. Zajmuje się produkcją gier i zabawek edukacyjnych. Od początku istnienia ma swoją siedzibę w Chwaszczynie. Ponad 260 osobowa załoga produkuje zabawki, które eksportowane są do 15 krajów. Firma dynamicznie się rozwija, systematycznie zwiększa asortyment produkcji, zatrudnienie i powierzchnie produkcyjne. Firma udziela pomocy rzeczowej dla szkół w Gminie Żukowo, straży pożarnej, sportowcom.

Nagrodę w kategorii gospodarka otrzymał: Zakład Produkcyjny Alexander. Nagrodę odebrał przedstawiciel firmy, pan Dariusz Ciechomski.

NAGRODA HONOROWA – MECENAS

Nagrodę honorową za mecenat i działalność wspierającą rozwój Gminy Żukowo oraz jej promocję, kapituła postanowiła przyznać firmie, która wspiera zespół dziecięco – folklorystyczny „Mulczi” z Miszewa, pomaga przy Festiwalu Filmów Kaszubskich i Finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W tej kategorii nagrodę otrzymała Restauracja MULK. Statuetkę odebrali Pani Natalia Labudda i Pan Michał Woszczyna.

Nagroda Burmistrza

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Żukowie w sprawie przyznawania Nagrody Gminnej Sucovia, Burmistrz spośród zgłoszonych kandydatur może przyznać nagrodę specjalną. Nagroda Burmistrza trafiła do rąk pedagoga z wieloletnim doświadczeniem. Już od jedenastu lat aktywnie uczestniczy wraz z dziećmi w zbiórce funduszy w ramach „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” angażując nie tylko uczniów, ale także absolwentów szkoły – corocznie kwestuje wraz z grupą liczącą około 60 wolontariuszy. W ostatnich latach otrzymywała nagrody Dyrektora, była nominowana do nagrody Pomorskiego Kuratora. Jest nauczycielem Szkoły Podstawowej w Baninie.

Nagroda Burmistrza przyznana została Pani Małgorzacie Lewińskiej.

Po wręczeniu statuetek zebrani zostali zaproszeni na koncert Siergieja Kriuczkowa & Riverboat Ramblers. Na zakończenie głos zabierał Burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski. Prowadząca zaprosiła gości Gali na poczęstunek, gdzie czekał tort zasponsorowany przez pana Romana Wenzel z Cukierni Markiza. Na dolnej sali obecni mogli podziwiać wystawę grafik Jacka Piątka. Wystawa ukazuje zabytki, miejsca oraz historię gminy Żukowo.

Galę poprowadziła Bożena Olechnowicz.

oprac. na podstawie:
zukowo.pl

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.