Filmowe spojrzenie Serbów na Kaszuby

Rzęsisty deszcz nie zwiastował wysokiej frekwencji, tymczasem, gdy tylko zbliżała się godzina rozpoczęcia seansu, liczni goście przybywali do restauracji „Mùlk” w Miszewku, by obejrzeć film o prof. Gerardzie Labudzie, wybitnym uczonym Kaszubie, urodzonym w Nowej Hucie koło Mirachowa oraz drugi zatytułowany „Kaszubi – polscy Chazarowie”. Oba przyniosły widzom mnóstwo satysfakcji i refleksji.

Jesienią odbędzie się odsłonięcie obelisku w Nowej Hucie, w miejscu urodzenia Profesora. Już dziś zapraszam na tę uroczystość – dzieliła się informacją Danuta Kobiela, prezes Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Sianowie.

Podkreślono także, że zgłoszono już propozycję nadania imienia G. Labudy rondu w Baninie, powstaje też pomnik Profesora w Luzinie, wsi, w której się wychował i spoczął na wieki. Autorem pomnika jest Tomasz Sobisz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, również Kaszuba z lęborskimi korzeniami.

festiwal filmow kaszubskich serbia 2

fot. nadesłane

Ogromne zainteresowanie wzbudziło też spojrzenie Serbów na Kaszuby. Ten półgodzinny film powstał w tym roku. Wyemitowany był przed kilkoma miesiącami w jednym z najbardziej popularnych cyklicznych programów publicznej telewizji serbskiej. Dodatkową ciekawostką był oryginalny język, w którym film oglądano. Dostrzeżono mnóstwo językowych cech wspólnych z kaszubszczyzną. Jednak trudno byłoby o pełną percepcję bez obecności głównego gościa wieczoru, prof. Uniwersytetu Gdańskiego Duszana Paździerskiego, rodowitego Serba, który mieszka na Kaszubach i w pracy naukowej poświęca się tej ziemi. To on zachęcił redaktorów serbskich, by zrealizowali ten film.

Mieliśmy dużo szczęścia podczas realizacji. Towarzyszyła nam świetna pogoda, rozmówcy, natrafialiśmy na cenne obiekty, które udanie ubogaciły narrację. Serbskich redaktorów bardzo zainteresował wątek książęcej przeszłości Kaszub, morskie tradycje regionu, w tym bursztyniarstwo. Ponadto szukali oni podobieństw z Serbią. Znaleźli ich sporo, nawet w nazwach miejscowości – wyjaśniał prof. Paździerski.

Oba filmy udanie wiązała narracja. W serbskim obrazie było kilka odniesień do prof. Gerarda Labudy, dzięki któremu możemy się bezpiecznie poruszać po historycznych otchłaniach średniowiecza Kaszub. Z kolei w filmie o Labudzie podkreślono, że wśród wielu języków znał on także serbski. Dodatkowym elementem wiążącym było miejsce pokazów, którego gospodarzem jest Dariusz Labudda – członek Zarządu O/ZKP w Baninie.

festiwal filmow kaszubskich serbia 3

fot. nadesłane

Przemiłe spotkanie ubogacone było kaszubską muzyką pod kierunkiem Jerzego Zblewskiego z Ostrzyc i kuchnią regionalną w wykonaniu pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Pępowa.

 

(jd)

 

vi kaszubski festiwal filmowy plakat

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.