Festyn Ewangelizacyjny w Dworku „Oleńka” i pokaz kulturowy

Był meksykański taniec, polski polonez, brazylijska samba i kaszubskie nuty. Festyn Ewangelizacyjny w Dworku „Oleńka” obfitował w liczne pokazy i wspólne śpiewy związane z przyjazdem do Chwaszczyna i okolic młodzieży z Ameryki Południowej na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Niedziela w parafiach dekanatu Kielno przebiegała pod hasłem III Przykazania Bożego: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”. Młodzież przed południem uczestniczyła w Mszach Świętych na terenach parafii, w których mieszkała od środy.

Po południu wszyscy zebrali się na terenie Dworku „Oleńka” w Tuchomku, gdzie odbył się Festyn Ewangelizacyjny. Grupy z Ameryki Południowej i zespoły działające na terenie parafii w Chwaszczynie przedstawiły swoją kulturę i obyczajowość oraz dały krótkie koncerty związane z działalnością.

festyn ewangelizacyjny 9

fot. Dominika Klawikowska

Festyn rozpoczął się hymnem Światowych Dni Młodzieży, który na każdym spotkaniu parafialnym wykonywany był w trzech językach: polskim, portugalskim i hiszpańskim. Całość poprowadził kleryk Adam Dzionk z Gdańskiego Seminarium Duchownego, a towarzyszyli mu tłumacze języków portugalskiego i hiszpańskiego.

Festyn rozpoczęły dzieci ze scholki parafialnej im. Marii Magdaleny, które wykonały radosne, pełne gestykulacji utwory religijne, do których z chęcią włączyli się wszyscy obecni na spotkaniu. Dziewczynki wykonały nawet piosenkę w języku hiszpańskim.

festyn ewangelizacyjny 24

fot. Dominika Klawikowska

Później na scenę wkroczyli reprezentanci Kolumbii. Przedstawili historię swojego kraju i opisali znaczenie kolorów narodowej flagi.

Kolejnym był zespół młodzieży Elishama z repertuarem piosenek religijnych, pełnych ekspresji, brzmień nawet rockandrollowych. Elishama towarzyszyła młodzieży ŚDM podczas czwartkowej adoracji oraz niedzielnej Eucharystii.

festyn ewangelizacyjny 3

fot. Dominika Klawikowska

Na scenie pojawili się także goście z Meksyku, Ekwadoru oraz regionalne zespoły – „Kaszubki” z Chwaszczyna oraz „Strzelenka” z Tuchomia, z rekwizytami kaszubskimi, takimi jak Kaszëbsczé nótë czy diabelskie skrzypce.

Dla pielgrzymów z Brazylii scena była za mała. Dopiero na polanie mogli okazale i w pełni pokazać narodowe tradycje. Nie zabrakło słynnej brazylijskiej samby.

festyn ewangelizacyjny 39

fot. Dominika Klawikowska

Na koniec spotkania młodzież z Ameryki Południowej wraz z parafianami wykonali wspólnie jeden z najstarszych polskich tańców – poloneza. Później dla rozrywki wszystkich zatańczono zdobywającą popularność „belgijkę”.

festyn ewangelizacyjny 36

fot. Dominika Klawikowska

Układy choreograficzne zakończyła popularna piosenka religijna „Barka” w trzech językach, z czego po hiszpańsku śpiewała ją jedna rodzina z Polski, a po kaszubsku jedna z grup hiszpańskich.

festyn ewangelizacyjny 62

fot. Dominika Klawikowska

Wspólna modlitwa „Ojcze nasz” była zwieńczeniem Festynu Ewangelizacyjnego i integracji pielgrzymów z Ameryki Południowej z parafianami dekanatu Kielno.

 

 {gallery}festyn-ewangelizacyjny{/gallery}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.