Był meksykański taniec, polski polonez, brazylijska samba i kaszubskie nuty. Festyn Ewangelizacyjny w Dworku „Oleńka” obfitował w liczne pokazy i wspólne śpiewy związane z przyjazdem do Chwaszczyna i okolic młodzieży z Ameryki Południowej na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.
Niedziela w parafiach dekanatu Kielno przebiegała pod hasłem III Przykazania Bożego: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”. Młodzież przed południem uczestniczyła w Mszach Świętych na terenach parafii, w których mieszkała od środy.
Po południu wszyscy zebrali się na terenie Dworku „Oleńka” w Tuchomku, gdzie odbył się Festyn Ewangelizacyjny. Grupy z Ameryki Południowej i zespoły działające na terenie parafii w Chwaszczynie przedstawiły swoją kulturę i obyczajowość oraz dały krótkie koncerty związane z działalnością.
fot. Dominika Klawikowska
Festyn rozpoczął się hymnem Światowych Dni Młodzieży, który na każdym spotkaniu parafialnym wykonywany był w trzech językach: polskim, portugalskim i hiszpańskim. Całość poprowadził kleryk Adam Dzionk z Gdańskiego Seminarium Duchownego, a towarzyszyli mu tłumacze języków portugalskiego i hiszpańskiego.
Festyn rozpoczęły dzieci ze scholki parafialnej im. Marii Magdaleny, które wykonały radosne, pełne gestykulacji utwory religijne, do których z chęcią włączyli się wszyscy obecni na spotkaniu. Dziewczynki wykonały nawet piosenkę w języku hiszpańskim.
fot. Dominika Klawikowska
Później na scenę wkroczyli reprezentanci Kolumbii. Przedstawili historię swojego kraju i opisali znaczenie kolorów narodowej flagi.
Kolejnym był zespół młodzieży Elishama z repertuarem piosenek religijnych, pełnych ekspresji, brzmień nawet rockandrollowych. Elishama towarzyszyła młodzieży ŚDM podczas czwartkowej adoracji oraz niedzielnej Eucharystii.
fot. Dominika Klawikowska
Na scenie pojawili się także goście z Meksyku, Ekwadoru oraz regionalne zespoły – „Kaszubki” z Chwaszczyna oraz „Strzelenka” z Tuchomia, z rekwizytami kaszubskimi, takimi jak Kaszëbsczé nótë czy diabelskie skrzypce.
Dla pielgrzymów z Brazylii scena była za mała. Dopiero na polanie mogli okazale i w pełni pokazać narodowe tradycje. Nie zabrakło słynnej brazylijskiej samby.
fot. Dominika Klawikowska
Na koniec spotkania młodzież z Ameryki Południowej wraz z parafianami wykonali wspólnie jeden z najstarszych polskich tańców – poloneza. Później dla rozrywki wszystkich zatańczono zdobywającą popularność „belgijkę”.
fot. Dominika Klawikowska
Układy choreograficzne zakończyła popularna piosenka religijna „Barka” w trzech językach, z czego po hiszpańsku śpiewała ją jedna rodzina z Polski, a po kaszubsku jedna z grup hiszpańskich.
fot. Dominika Klawikowska
Wspólna modlitwa „Ojcze nasz” była zwieńczeniem Festynu Ewangelizacyjnego i integracji pielgrzymów z Ameryki Południowej z parafianami dekanatu Kielno.
{gallery}festyn-ewangelizacyjny{/gallery}