Dziś ostatni dzień na PIT

{module do-reklamy-intertekst|none}
Tylko do dziś – poniedziałku, 30 kwietnia 2012 r. można składać zeznania roczne za 2011 r. Aby ułatwić rozliczenie się, Urząd Skarbowy w Kartuzach pracuje do godziny 18.00.

Pomimo licznych akcji namawiających do wcześniejszego rozliczenia się z fiskusem wielu Polaków nadal tradycyjnie odkłada złożenie zeznania na ostatnie dni.

 

Do północy można wysłać PIT do urzędu skarbowego pocztą lub przez internet.

 

Urząd Skarbowy zachęca także do rozliczania się przez internet, co jest prostym, szybkim i bezpiecznym sposobem na złożenie PIT-a.

 

Kto zabierze się do obliczania podatku w ostatniej chwili, w razie problemów może zadzwonić na ogólnopolską infolinię podatkową:

Z tel. stac.: 801 055 055

Z tel. kom.: (22) 330 0330

 

Na podatników czeka również serwis pod adresem www.szybkipit.pl zawierający wiele informacji i poradników związanych z wypełnianiem dokumentów podatkowych.

Bezpośrednio wpisując pytanie.szybkipit.pl można przeglądać wcześniej zadane pytania dotyczące wypełniania pitów.

 

szybki-pit-pytania

 

Wszyscy, którzy nie przyślą deklaracji w wyznaczonym terminie, będą musieli wytłumaczyć spóźnienie. Jeśli podatnik poda przekonujący powód, pracownik US może odstąpić od skierowania sprawy do referatu karnego. W przeciwnym razie grozi kara nawet do kilku tysięcy złotych.

 

Dlaczego warto złożyć zeznanie drogą elektroniczną?


Dostępność usług przez Internet jest dziś standardem. Już po raz czwarty mamy możliwość złożenia zeznania podatkowego przez Internet.

Pozwala to nie tylko ograniczyć formalności do minimum. Ta forma rozliczenia gwarantuje oszczędność czasu oraz kosztów związanych z opłatami pocztowymi, czy z dotarciem do urzędu skarbowego. Wszystko za pomocą jednego narzędzia – komputera z dostępem do Internetu.

Do wysłania najpopularniejszych formularzy nie jest też potrzebny kwalifikowany podpis elektroniczny, bez niego złożymy PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16A oraz PIT-19A za 2011 r. i wniosek PIT-16 w 2012 r.

 

Możliwe jest też złożenie zeznania podatkowego wspólnie z małżonkiem bez dodatkowych formalności jakimi w przeszłości był wymóg składania pełnomocnictwa. Również w formie elektronicznej można złożyć korektę deklaracji czy zeznania.

 

System stworzony został w taki sposób, by podatnik mógł z niego korzystać praktycznie bez żadnego wysiłku. Jest intuicyjny, przyjazny dla użytkownika, prowadzi przez kolejne kroki wymagane przy wypełnianiu, a potem wysłaniu deklaracji. Zaletą systemu jest przejrzystość oraz to, że ma wiele przydatnych rozwiązań technicznych, m.in. rozwijane listy pól, obowiązkowe pola są oznaczone ramką i dodatkowo opisane. Ponadto program na bieżąco sprawdza poprawność wprowadzanych danych. Bezpieczeństwo przesyłanych danych zagwarantowane jest dzięki wymogowi autoryzacji deklaracji (kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub co najprostsze i bezkosztowe kwotą przychodu wykazaną w poprzednim zeznaniu rocznym).W ten sposób wyeliminowana zostaje możliwość podszycia się pod podatnika.

 

Nie ma też powodu martwić się, czy złożony w ten sposób formularz dotarł do urzędu – program wydaje potwierdzenie w sytuacji poprawnego przebiegu całej operacji albo wyświetli odpowiedni komunikat. Złożone poprawnie zeznanie pozwala na wygenerowanie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). To potwierdzenie traktowane jest na równi z dowodem nadania listu poleconego czy złożeniem zeznania bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

 

Do wysłania deklaracji podatkowych i wniosku PIT-16 musisz:

• posiadać dostęp do Internetu,

• przygotować dane takie jak:

-PESEL,

-NIP (jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą albo jesteś zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług albo płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne za zatrudnionego pracownika),

-imię i nazwisko,

-datę urodzenia,

-kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu rocznym za 2010 r.

zabezpieczają one autentyczność składanej deklaracji.

 

Swoje roczne zeznanie podatkowe możesz złożyć na dwa sposoby:

Korzystając z aplikacji desktopowej e-Deklaracje lub korzystając z interaktywnego formularza dostępnego na stronie www.e-deklaracje.gov.pl.

 

PIT przez formularz interaktywny – cz. 1

Zobacz krok po kroku jak złożyć PIT on line za pomocą formularza interaktywnego: gdzie go znaleźć, jak wprowadzać dane, jak otrzymać potwierdzenie złożenia deklaracji.

 

PIT przez Aplikację Desktop – cz. 2

PIT on-line możesz też złożyć za pomocą Aplikacji e-Deklaracje Desktop. Dowiedz się gdzie ją znaleźć, jakie ma funkcje. Sprawdź jakie to proste. Wysyłając deklarację za pomocą aplikacji po wyborze właściwej deklaracji postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku omówionymi w cz.1

 

oprac. szybkipit.pl, youtube.com, US Kartuzy

{module dol-artykulu|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.