Dzień Seniora w parafii w Chwaszczynie. [FOTO]


 

Tradycyjnie już 6 stycznia po Mszy Świętej o godz. 15:00 odbył się Parafialny Dzień Seniora w Chwaszczynie. Goście dzielili się opłatkiem, wspólnie kolędowali, a nawet biesiadowali. Nie zabrakło występów, wspólnych tematów do rozmów i miłej atmosfery.

 

Dzień Seniora wzorem ubiegłych lat rozpoczął się od Mszy Świętej o godz. 15:00 w kościele w Chwaszczynie w Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną Trzech Króli. Po niej zaproszeni goście udali się do salek na plebani, gdzie został przygotowany dla nich poczęstunek.

 

Na styczniową uroczystość przybyło ok. 60 osób. Spotkanie rozpoczął ks. proboszcz Piotr Gruba, który przeczytał Ewangelię o Narodzeniu Pańskim i złożył wszystkim seniorom życzenia. Później zaproszeni goście podzielili się opłatkiem i usiedli do stołów na poczęstunek. Jako, że w liturgii Kościoła trwa okres Bożego Narodzenia, seniorzy zaczęli wspólne kolędowanie. Śpiewom na pianinie akompaniował pan Gabriel Jażdżewski wraz z córką, która grała na gitarze.

 

Po około godzinie do seniorów przybył chór „Strzelenka” z Tuchomia, który przy akompaniamencie akordeonu i przygrywkom klarnetu zaprezentował kilka kolęd kaszubskich, głównie rodzimych autorów i popularną podhalańską pastorałkę „Oj Maluśki, Maluśki”. Po gromkich oklaskach za występ seniorzy zapragnęli usłyszeć „coś na bis” w wykonaniu chóru. „Strzelenka” zaśpiewała na koniec „Żegnôj swiat całi” autorstwa E. Pryczkowskiego z muzyką T. Fopke i popularną piosenkę „Que sera sera” z repertuaru D. Day z polskim refrenem.

 

Chwilę po tym do seniorów przybył św. Mikołaj, biskup i kaszubski Gwiazdor w jednym, który obdarował gości przygotowanymi podarunkami. Po dalszym śpiewie kolęd seniorzy chwaszczyńskiej parafii udali się do domów.

 

Spotkania, na których seniorzy parafii w Chwaszczynie spotykają się na łamaniu opłatkiem i kolędowaniu, mają swoją kilkudziesięcioletnią tradycję. Pierwszy zjazd odbył się na plebani na początku lat 90-tych ubiegłego wieku. Później ze względu na dużą liczbę zaproszonych gości seniorzy przez kilka lat spotykali się w szkole w Chwaszczynie. W jednym roku na Dzień Seniora przybyło ponad 100 zaproszonych gości.

 

Obecnie seniorzy spotykają się na salkach na plebani w Chwaszczynie. Co roku na zaproszenie ks. proboszcza odpowiada kilkadziesiąt osób. Część z nich nie może uczestniczyć w zjazdach ze względu na stan zdrowia. Nad przygotowaniem spotkań czuwa kilkanaście osób, zarówno tych starszych i młodszych, które przygotowują poczęstunek i służą obsługą podczas trwania zjazdu. Całość koordynuje pani Marta Jażdżewska i pani Teresa Naczk. Część z osób, która kiedyś pomagała w przygotowaniach Dnia Seniora, dziś zasiada w gronie zaproszonych gości.

 

Co roku dla seniorów oprócz poczęstunku i przygotowania prezentów organizowane są różne atrakcje. W ubiegłych latach goście oglądali m.in. Jasełka Bożonarodzeniowe, Gwiżdże Kaszubskie, słuchali kolęd w wykonaniu Zespołu Wokalno-Instrumentalnego „Stolem”, „Kaszubek” z Chwaszczyna, czy w tym roku chóru „Strzelenka” z Tuchomia. Przez długi czas seniorom podczas śpiewu kolęd akompaniował pan Marian Jażdżewski z Gdańska-Osowej. W tym roku zastąpił go syn i wnuczka pana Mariana.

 

Te spotkania mają swoją tradycję i pewną ciągłość. Dobrze, że parafia Chwaszczyno od kilkudziesięciu już lat dba o seniorów, którzy choć raz w roku mogą się spotkać w takim gronie i porozmawiać, powspominać to, co minęło. Jak mówi stare, trochę sparafrazowane porzekadło – tak młodo jak 6 stycznia 2015r. już nigdy się nie spotkają.

 

{gallery}2015/2015-01/Dzien-Seniora-2015-Parafia-Chwaszczyno{/gallery}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.