Dzień Jedności Kaszubów w Chmielnie. Chwaszczynianie na akordeonach

W minioną niedzielę 19 marca w Chmielnie odbył się po raz XIV Dzień Jedności Kaszubów. Z tej okazji organizowane jest bicie rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach. W tym roku zagrało 351 akordeonistów.

Choć do pobicia rekordu zabrakło ponad 20 osób, wydarzenie należy zaliczyć do udanych. Liczne grono oglądających świadczyło o dobrej promocji wydarzenia. Już od 14 lat Paweł A. Nowak z Sulęczyna z okazji pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach organizuje imprezę, której kulminacyjnym punktem jest jednoczesna gra na akordeonach. W ubiegłym roku w Bojanie zagrało 372 akordeonistów.

djk wojtek albecki 6

fot. Próba bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie – Chmielno, 19 marca 2017 r. / Wojtek Albecki

Jeszcze nie wiadomo, gdzie zjazd odbędzie się w przyszłym roku, ale jedno jest pewne – że odbędzie się ona w niedzielę przypadającą w okolicy św. Józefa, czyli około 19 marca. Ta data jest wybrana z tego względu, że po raz pierwszy w dokumencie pisanym pojawia się nazwa Kaszuby. Nazwa ta widnieje w bulli papieża Grzegorza IX, w której to potwierdza nadanie na rzecz zakonu Joannitów ziem przez księcia Kaszub Bogusława I. Bulla datowana jest na 19 marca 1238 roku.

djk wojtek albecki 19

fot. Reprezentanci Chwaszczyna i okolic podczas próby bicia rekordu / Wojtek Albecki

Wojciech Albecki


Mieszkańcy Chwaszczyna uczcili Dzień Jedności Kaszubów, uczestnicząc w biciu rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach. Tym razem do osiągnięcia celu zabrakło 20 akordeonistów. Rekord pozostaje ubiegłoroczny, ale zabawa i satysfakcja z udziału w tak wspaniałym wydarzeniu pozostanie do następnego roku. PSzW FIGHTER reprezentował sensei Jarek z sempai Natalią, Jarkiem i Antkiem z Tatą. Wspierali nas swoją grą Pan Marek i Heniek Munchowie. OSU!

djk jarek niewiadomski 8

fot. Reprezentanci Chwaszczyna i okolic podczas Dnia Jedności Kaszubów wraz z organizatorem wydarzenia Pawłem A. Nowakiem / nadesłane: Jarosław Niewiadomski

Jarosław Niewiadomski
Pomorska Szkoła Walki FIGHTER


Materiał wideo z bicia rekordu, zarejestrowany przez Wojciecha Albeckiego:


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć przygotowanej przez Wojtka Albeckiego i Pana Jarosława Niewiadomskiego.

{gallery}dzien-jednosci-kaszubow-2017-chmielno{/gallery}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.