Dzieciaki też biegają

Młodzi sportowcy także lubią biegać. Czynność ta nie jest zarezerwowana jedynie dla starszych, a zarazem bardziej wytrzymałych osób. Biegać może każdy i właśnie to czyni ten sport wyjątkowym. Twoje dziecko także może w pełni rozkoszować się przypływem endorfin jaki niewątpliwie czerpać będzie podczas uprawiania tegoż sportu. Mało tego, jest to coraz częściej spotykana forma spędzania wolnego czasu wśród młodych. By w pełni cieszyć się taką formą rozrywki, uprzednio należy odpowiednio do takiej dziecko przygotować.

Jak zacząć?

Pamiętajmy, że młody organizm, który dopiero się rozwija jest szczególnie podatny na różnego rodzaju działanie czynników zewnętrznych, w tym także kontuzje. Podstawowa zasada mówi, iż dziecko nie powinno trenować dłużej jak dwadzieścia godzin w tygodniu. Wliczone są na poczet tego czasu wszystkie dodatkowe szkolne zajęcia sportowe, lekcje WF-u oraz spontaniczne gry i zabawy na podwórku. Jeśli nasz potomek poświęca na sport więcej czasu, można by rzecz, że uprawia sport wyczynowo, wtedy powinien robić to pod opieką specjalisty, w postaci np. profesjonalnego trenera lub lekarza sportowego.

Dlaczego dzieci powinny biegać

Bieganie to stosunkowo prosty sport. Wszyscy potrafią biegać i jest to niejako naturalna czynność każdego człowieka. Wynika z niej bardzo dużo korzyści, szczególnie istotnych podczas rozwoju każdego dziecka. Regularne ćwiczenia wzmacniają układ odpornościowy, dzięki czemu organizm młodego osobnika jest w stanie lepiej radzić sobie z przeziębianiami oraz chorobami. Bieg pozytywnie wpływa na pracę układu somatycznego dziecka, rozwija mięśnie i układ kostny, przyczyniając się tym samym do poprawy koordynacji ruchowej oraz uczenia się innych sportów. Częste ćwiczenia dotleniają organizm, oczyszczają go z toksyn, spalają tłuszcze i poprawiają pracę mózgu. Dodatkowo wysoka sprawność fizyczna dziecka przyczyni się do poprawy jego własnej wartości oraz samooceny.

Podparcie stopy adekwatne do potrzeb

Ważnym elementem w jakie każdy przyszły biegacz winien być wyposażony, to odpowiednio dobrane buty. Powinny być one wykonane z lekkich komponentów. Z uwagi na to, iż dzieci są słabsze od dorosłych, obuwie nie powinno dodawać zbędnego obciążenia, zapewniając tym samym swobodny bieg (źródło: http://www.butydobiegania.pl/). Co ważne, nie kierujmy się zasadą by dziecku kupować buty o rozmiar lub dwa większe. Część rodziców robi tak z obuwiem codziennego użytku, motywując to tym, że potomek i tak za pół roku z niego wyrośnie. O ile w tym przypadku jest to jeszcze akceptowalne, to już przy dobieraniu ich sportowych odpowiedników jest to wielki błąd i jako taki skutkować może pojawieniem się odcisków, bólem stawów lub w najgorszym przypadku urazami mechanicznymi, jak np. skręcenie kostki, czy zwichnięcie stawu. Pamiętajmy, że tylko dobrze dobrany sprzęt zapewni naszej pociesze bezpieczeństwo i komfort podczas ćwiczeń oraz pozytywnie wpłynie na poprawę jego wyników.

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.