Wychowujemy naszych uczniów w duchu sportowym. Uczymy ich gry i zachowań “fair play”. W I semestrze zorganizowane były następujące imprezy sportowe na terenie naszej placówki:
-27.09.2015r. – Turniej Młodziczek o Puchar Dyrektora Szkoły w Chwaszczynie,
-25-26.09.2015r. – II Nocny Maraton Siatkarski,
-04.12.2015r. – V Mikołajkowy Turniej Mini Piłki Siatkowej Dziewcząt,
-15.01.2016r. – III Noworoczny Turniej Mini Siatkówki Chłopców o Puchar Dyrektora Szkoły w kategorii trójek i czwórek,
-14.02.2016r. – Turniej Walentynkowy w siatkówce.
Nasi wychowankowie również brali udział w następujących zawodach sportowych:
-19.10.2015r. – Mistrzostwa Gminy Żukowo Szkół Podstawowych w Unihokeju Chłopców,
-26.10.2015r. – Mistrzostwa Gminy Żukowo w Halowej Piłce Nożnej. Nasi chłopcy zdobyli BRĄZOWY MEDAL.
-22.10.2015r. – Gminne Mistrzostwa w Unihokeju Dziewcząt Szkół Gimnazjalnych. Nasze zawodniczki zdobyły DRUGIE MIEJSCE.
-21.01.2016r. – Mistrzostwa Gminy Żukowo w Mini Piłce Ręcznej Dziewcząt,
-10.02.2016r. – Powiatowy Turniej Mini Piłki Siatkowej Chłopców w kat.: szkoły podstawowe. Nasi wychowankowie zdobyli PIERWSZE MIEJSCE.
-09.03.2016r. – Finał XLIV Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Mini Piłce Siatkowej chłopców. Nasi uczniowie zostali WICEMISTRZAMI WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO.
Dzięki inicjatywie naszych nauczycieli, zostały zorganizowane dwa spotkania młodzieży szkolnej ze sławnymi sportowcami. Głównym celem tych spotkań było zachęcenie młodych ludzi do uprawiania sportu. Uczniowie naszej szkoły również mogli uslyszeć historię przedstawiającą ścieżkę kariery obu sportowców. Przekonali się, iż osiągnięcie sukcesu wymaga wysiłku, wytrwałości i wielu poświęceń, ale pozwala spełniać swoje marzenia.
30.11.2015 odbyło się spotkanie z Wicemistrzem Świata w Piłce Ręcznej Arturem Siódmiakiem, byłym reprezentantem Polski, srebrnym medalistą Mistrzostw Świata 2007 i brązowym medalistą Mistrzostw Świata 2009.
17.12.2015r. odbyło się spotkanie z Marcinem Prusem, byłym reprezentantem Polski w Piłce Siatkowej.
28 października już po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Łączy on elementy nauki i zabawy oraz stanowi niezwykłą motywację do działania zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. Tegorocznym tematem przewodnim były święta. Klasy 0-3 przygotowywały zadania w języku kaszubskim. Klasy 4-6 w niezwykle kreatywny i zabawny sposób przedstawiły tradycje związane ze świętami w krajach anglojęzycznych. Klasy gimnazjalne
pracowały w języku niemieckim. Miały do wykonania wiele zadań takich jak gra memo, zestawy słownictwa związanego z wylosowanym świętem, stoisko prezentujące charakterystyczne elementy dla tego dnia, prezentację oraz małe prezenty dla publiczności.
Poprzez organizowanie Dnia Języków Obcych po raz kolejny chcieliśmy pokazać uczniom, iż uczenie się języków innych ludzi pomaga nam się wzajemnie zrozumieć oraz przekroczyć różnice kulturowe.
Nasza placówka wychowuje młodzież w duchu patriotycznym w związku z tym z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości przed dniem 11 listopada,uczniowie zorganizowali pod nadzorem pedagogów uroczysty apel.
Jako “Szkoła Promująca Zdrowie” zostały przeprowadzone liczne akcje pod hasłem “Zdrowie na talerzu” i warsztaty chemiczne podczas których dzieci samodzielnie wyszukiwały witaminę C w różnych produktach żywieniowych jak również miały okazję utrwalić sobie piramidę żywieniową i przypomnieć artykuły spożywcze, które są szczególnie ważne w diecie każdego człowieka.
Zostały również przeprowadzone jak co roku akcje pt.:”Dzień drzewa”, podczas której uczniowie naszej szkoły sadzili drzewka i akcja pt.:“Sprzatanie świata”, która uczy młodzież odpowiedzialności i dbałości o czystość naszego otoczenia.
W naszej placówce odbył się cykl wykładów w których brali udział uczniowie, rodzice jak i nauczyciele pt.: “Stop Cyberprzemocy”. Wykłady, profesjonalnie przygotował i przeprowadził Ośrodek Psychologiczno- Pedagogiczny RAZEM.
Uczniowie uczestniczyli również w wielu różnych zajęciach profilaktycznych dotyczących uzależnień od Internetu takich jak:
– „Nowoczesne technologie przeciw uzależnieniom – końcowe odliczanie, życie traci się raz”,
– „Z miłości do serduszka”,
– „Moje miejsce w świecie”.
W klasach II ag, II bg, III ag odbyły się pogadanki nt. dopalaczy.
W klasach I i II gimnazjum zrealizowany został wszechstronny program profilaktyczny „Archipelag Skarbów”. Program ten uczy zdrowego i mądrego stylu życia.
Podczas zajęć młodzież była zachęcana do wstrzemięźliwości seksualnej oraz do unikania alkoholu, narkotyków, przemocy i pornografii. Program ten podkreśla, jak wielki pozytywny potencjał tkwi w młodych ludziach.
Pedagog i psycholog szkolny przeprowadzili prelekcję dla rodziców SP i Gimnazjum pt: „Bliżej siebie – dalej od używek”.
Zachęcamy naszych uczniów do rozwijania swoich zainteresowań i zdolności poprzez udział w licznych konkursach. Uczniowie brali udział w konkursach takich jak:
1. Konkurs multimedialny dla uczniów gimnazjum „Ocalić od zapomnienia… miejsca pamięci II wojny światowej w Chwaszczynie’’,
2. Konkurs poetycki „Ku pamięci pomordowanym mieszkańcom Gromady Chwaszczyno w czasie II wojny światowej’’,
3. Konkurs plastyczny dla uczniów klas IV – VI SP „Pomaluj historię- pamięci pomordowanym mieszkańcom Gromady Chwaszczyno w czasie II wojny światowej’’,
4. Konkurs kuratoryjny z języka polskiego, Paulina Trepczyk III ag,
5. Konkurs biblijny,
6. Konkurs ortograficzny dla kl. 4-6 SP przygotowany przez klasę 3bg,
7. Konkurs na „Szopkę Bożonarodzeniową”,
8. Konkurs kuratoryjny z geografii – Kamil Kujawski z klasy IIIbg został finalistą na szczeblu wojewódzkim.
9. Konkurs XV Gminny Literacki pt.: „Czy znasz baśnie i legendy kaszubskie?”