Dzéń Kaszëbsczi w naszi szkòle

W czwartek 23 listopada obchodziliśmy w naszej szkole w klasach 1-3 Dzień Kaszubski. W tym roku odwiedzili nas goście, którzy razem z nauczycielami włączyli się w przeprowadzenie zajęć.

Klasy pierwsze wysłuchały kaszubskich baśni i legend, które opowiedziały panie Elżbieta Stanilewicz i Groszek Stanilewicz ze stowarzyszenia Łowcy Słów z Gdańska, a następnie razem z paniami wykonały kaszubskie rozety.

Klasy drugie wraz z paniami z Zespołu „Kaszubki” działającymi przy KGW, podczas zajęć kulinarnych z kaszubskiej kuchni ugotowały owocową zupkę z suszonych owoców z kluskami. Nad całością przebiegu zajęć czuwała przewodnicząca pani Danuta Jastrzębska. Panie przyszły do nas w tradycyjnych kaszubskich strojach.

DSC 0190 1024x683

Dzień Kaszubski w szkole w Chwaszczynie / fot. nadesłane

Klasy trzecie odwiedziły panie z Koła Hafciarskiego wraz z przewodnicząca panią Salomeą Rzeszewicz, które zaprezentowały dzieciom haft kaszubski. Dzieci zapoznały się z legendą prezentującą siedem podstawowych kolorów, mogły również obserwować w jaki sposób panie haftują. Warto nadmienić, że w tym roku ukazała się po raz pierwszy teczka ze wzorami haftu szkoły chwaszczyńskiej, która jest owocem pracy Koła Hafciarskiego.

Ciekawym zajęciem okazały się również warsztaty z malarstwa na szkle, będące przykładem typowego rękodzieła kaszubskiego i dawnej sztuki ludowej, które przeprowadziła nauczycielka naszej szkoły pani Iwona Nocoń z uczniami klas trzecich.

W zajęcia licznie zaangażowali się również rodzice, zwłaszcza uczniów klasy 3a, państwo Sławomira i Jarosław Niewiadomscy, pani Magdalena Makurat, pani Maria Lidzbarska, oraz pani Małgorzata Drawc, nauczycielka świetlicy. Rodzice przedstawili dzieciom tradycyjne kaszubskie instrumenty oraz wspólnie podczas podsumowania wystąpili śpiewając i grając na instrumentach.

DSC 0189 1024x683

Dzień Kaszubski w szkole w Chwaszczynie / fot. nadesłane

Niewątpliwie ciekawym wydarzeniem był występ Zespołu „Mùlczi” z Miszewa wraz z prowadzącą panią Elżbietą Pryczkowską oraz przygrywającym na akordeonie panem Markiem Munch z Chwaszczyna. Zespół zaprezentował tradycyjne tańce kaszubskie, a nawet zaprosił nasze dzieci do udziału w pracy zespołu. 
 
Wielu uczniów zostało w tym dniu nagrodzonych za swoją wiedzę o Kaszubach, o czym świadczą wyniki konkursu przeprowadzonego w klasach drugich i trzecich. Dzieci mogły wykazać się wiedzą, jak również pochwalić się dyplomem i odebrać drobną nagrodę. Wymienimy tu uczniów którzy uzyskali pierwsze miejsce: Wojtek Brzeski z kl.2a, Olek Werochowski z kl.2a, Michał Kartonowicz z kl.3a oraz Jakub Konkel z kl.3a.

DSC 0205 1024x683

Dzień Kaszubski w szkole w Chwaszczynie / fot. nadesłane

Ten dzień pozostanie niezapomnianym przeżyciem, tym bardziej, że stał się okazją do spotkania dzieci z aktywistami kaszubskimi działającymi dla Małej Ojczyzny i społeczności Chwaszczyna. Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy.

Bogusława Gołąbek, nauczycielka języka kaszubskiego

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.