Droga Karczemki – Tuchom została definitywnie zamknięta

{module do-reklamy-intertekst|none}

 

 

Końcowy odcinek drogi łączącej dwie gminy, a zarazem popularny skrót pomiędzy Karczemkami a Tuchomiem został dziś 28 sierpnia o 19:00 zamknięty. Jak okazuje się status prawny ulic Tuchomskiej i Dobrzewińskiej nie jest do tej pory uregulowany. Miarka przebrała się, gdy jeden z kierowców uszkodził sobie samochód w wyrwie w jezdni.


Poszkodowany kierowca zgłosił się do Urzędu Gminy Szemud w którym zażądał pokrycia kosztów naprawy pojazdu. W Urzędzie został skierowany nie do zarządcy drogi, lecz do właściciela gruntu pod… drogą. Eugeniusz, mieszkaniec Karczemek miał mu pokryć koszty naprawy pojazdu. To spowodowało dzisiejsze zamknięcie drogi przez jej właściciela.

 

Jak powiedział dziś Eugeniusz, mieszkaniec Karczemek: o tym, że grunty pod drogą są moje wiem od kilku lat, ale o tym, że mam odpowiadać za szkody powstałe na drodze wiem od dwóch tygodni. Ja chcę się tego wyzbyć, gdyby dziś był tu prawnik to już dziś bym to sprzedał te 1400 m2.

 

O opinię spytaliśmy również w-ce przewodniczącego Rady Gminy Szemud radnego Tadeusza Hasse: uważam, że ta droga powinna być droga powiatową, gdyż nie ma komu odśnieżać, nie ma komu dbać o tą drogę. Taka droga powinna mieć 1 lub 2 zarządców, a nie jak teraz aż tylu. To jest nieuzasadnione, żeby było aż tylu właścicieli. 31 mamy sesję Rady i ta sprawa na pewno stanie. Gdy gmina ma 700 km dróg to trzeba jakąś decyzję podjąć, konieczna jest zmiana budżetu, od ręki przecież nie załatwimy tej sprawy.

 

Na miejscu pojawił się patrol policji skierowany z powiatu (z Wejherowa). Policjanci obecni na miejscu zażądali okazania aktu notarialnego przez właściciela. Po sprawdzeniu dokumentów w miejscu zamieszkania Eugeniusza już nie pojawili się więcej. Zamknięty został końcowy odcinek drogi długości około 150 m na końcu drogi, ulicy Tuchomskiej przy skrzyżowaniu z DW 218 oraz w kierunku Tuchomia około 150 m od DW 218 patrząc w kierunku Tuchomia. Krańcowe odcinki zostały zamknięte przegrodami z tworzywa sztucznego, a około 50 m od DW 218 ustawione zostały betonowe słupy w poprzek jezdni.

 

Czy Urzędy Gmin nie miały w ciągu ponad 30 lat czasu na załatwienie tego typu spraw? Jak ustaliliśmy droga ta od 1976 roku (po zlikwidowaniu gminy Kielno Chwaszczyno włączono do Żukowa, a resztę miejscowości do Szemudu) należy administracyjnie w północnej części do gminy Szemud, a w południowej części do gminy Żukowo.

 

Wojciech Albecki

{gallery}2012/2012-08/skrot-karczemki-tuchom{/gallery}

{module Autor-Wojciech-Albecki|none}{module dol-artykulu|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.