Droga bez przejazdu – co w sprawie drogi Karczemki – Tuchom mówi urzędnik gminny

 

 

{module do-reklamy-intertekst|none}

28 sierpnia Eugeniusz Stefanowski właściciel części ulicy Tuchomskiej w Karczemkach zamknął własny jej odcinek. Zdaniem wielu słusznie, bo co najmniej od 1918 roku nikt tą drogą z ramienia gminy, starostwa, czy gromady się nie zainteresował. Od ponad 90 lat nie było czasu nauregulowanie jej statusu prawnego – tak myśli wielu.

 

Skoro droga jest zamknięta to wypada ją odpowiednio oznakować – wystarczy ustawić w Tuchomiu na ulicy Dobrzewińskiej w pobliżu DK 20 znak informacyjny D-4a „droga bez przejazdu”. W tej sprawie nasza Redakcja zwróciła się do urzędnika w urzędzie gminy Żukowo.


Główny specjalista do spraw zabezpieczenia technicznego i utrzymania dróg Wojciech Jaworowski podczas rozmowy telefonicznej, jaką z nim przeprowadziliśmy 6 września, czyli 10 dni po zamknięciu drogi Tuchom-Karczemki na nasze pytanie czy i kiedy zostanie ustawiony znak „droga bez przejazdu” w Tuchomiu na początku zamkniętej drogi stwierdził, że: my jako urząd gminy wystąpiliśmy do Starostwa Powiatowego w tej sprawie w celu zatwierdzenia oznakowania tej drogi poprzez ustawienie znaku droga bez przejazdu na drodze Karczemki-Tuchom w Tuchomiu. Na pytanie naszej Redakcji co ma starostwo do gminnej drogi otrzymaliśmy odpowiedź, że: gmina nie może sama sobie stawiać znaku.


Wojciech Jaworowski pytany przez nas o to kiedy znak „droga bez przejazdu” zostanie postawiony w Tuchomiu, czyli na terenie gminy Żukowo w celu ułatwienia przemieszczania się pojazdów stwierdził: tydzień temu wysłaliśmy pismo, a kiedy starostwo nam odpowie nie wiem.


Jak się później dowiedzieliśmy starostwo ma 30 dni na odpowiedź…


Załóżmy, że list wysłano 31 sierpnia, dziś jest 6 listopada, a więc ponad 2 miesiące od dnia zamknięcia ulicy, a znaku wciąż nie ma!

Jeśli Gmina nie jest w stanie załatwić tak prostej sprawy, jak ustawienie znaku na gminnej drodze to co dopiero mówić o odblokowaniu tej drogi.


Spytaliśmy się również głównego specjalisty do spraw zabezpieczenia technicznego i utrzymania dróg Wojciecha Jaworowskiego co gmina zrobi w kwestii odblokowania tej drogi? – Droga jest zamknięta na terenie gminy Szemud, więc nie będę się wypowiadał na temat tej sprawy – powiedział nam Jaworowski. Najwidoczniej problem setek kierowców, którzy stoją w korkach nie dotyczy żadnego z mieszkańców gminy Żukowo.


Jak ustaliła nasza Redakcja znak B-2 „zakaz wjazdu” ustawiony w Tuchomiu na ulicy Dobrzewińskiej stał tam, ponieważ ustawiła go tam firma Strabag – wykonująca modernizację DW 218. W sierpniu droga była zamknięta z uwagi na układanie warstwy bitumicznej i nie był możliwy wjazd na DW 218 od strony Tuchomia. Znak pozostał, ale już go nie ma – widocznie zabrali go pracownicy Strabagu. Obecnie nie ma tam żadnego znaku dla kierowców informującego o zamknięciu drogi.


Dziś znaku już w tym miejscu nie ma, zabrali go prawdopodobnie pracownicy firmy Strabag.


Na koniec przypomnimy kilka informacji dotyczących urzędu gminy Żukowo. W urzędzie gminy Żukowo zatrudnionych jest według stanu ujętego w BIP 105 osób + 8 osób w Gminnym Ośrodku Kultury. Planowane jest zatrudnienie drugiego wiceburmistrza odpowiedzialnego za oświatę oraz powołanie nowych i reorganizacja starych referatów. Wydatki budżetu gminy Żukowo to 101,98 mln zł po zmianach z czego na administrację publiczną wydaje się po zmianach 8,82 mln zł.


Wojciecha Jaworowskiego, czyli głównego specjalistę do spraw zabezpieczenia technicznego i utrzymania dróg można zastać pod służbowym numerem telefonu 58-685-83-13 w godzinach jego urzędowania.


Wojciech Albecki

 

 

{gallery}2012/2012-11/tuchomska{/gallery}

 

 

 

{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

 

 

 

{module dol-artykulu|none}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.