DK 20 zostanie zamknięta i nie będzie nią dojazdu do Gdyni

{module do-reklamy-intertekst|none}

 

W trakcie budowy OMT i Trasy Kaszubskiej obecna DK 20 stanie się drogą bez przejazdu, a zamknięta zostanie na około 400 m przed stacją paliw w Chwaszczynie dla jadących w kierunku Gdyni. Jest jednakże alternatywa dla tej drogi – obecnie trwają prace przygotowawcze do opracowania projektu alternatywnej drogi. Historia drogi, która połączyła w latach 30-tych ubiegłego wieku Gdynię z Polską zakończy się za około 3-4 lata.

 

Po zjechaniu z ronda w Chwaszczynie w kierunku Gdyni obecna DK 20 po około 900 m stanie się drogą bez przejazdu, a jej oś przetnie OMT i Trasa Kaszubska która połączy się z fragmentem drogi łączącym się z tzw. Nową Kielnieńską w Gdańsku.


Problem zamknięcia obecnej DK 20 poruszany był wielokrotnie i wydawał się nie do rozwiązania. Jeszcze niedawno według projektantów OMT, aby dojechać do Gdyni należało udać się do Gdańska-Wysokiej i z stamtąd obwodnicą do Kacka Wielkiego. Problematycznym było również włączenie Nowej Kielnieńskiej w węzeł Chwaszczyno, gdyż krzyżowały się tu kompetencje kilku urzędów państwowych (GDDKiA, Zarządu Dróg Wojewódzkich, Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańsk). W najlepszym razie podróżujący chcący dostać się do Gdyni mogliby na granicy Chwaszczyna i Osowy wjechać na Nową Kielnieńską i wracając w kierunku Chwaszczyna zjechać ku Gdyni.

 

Obecnie są duże szanse na rozwiązanie tej wydawałoby się niemożliwej do rozwikłania sprawy. Jednakże pojawią się zapewne problemy natury finansowej, ale o tym za chwilę.

Z informacji jakie uzyskaliśmy podczas spotkania zorganizowanego przez Komitet Mieszkańców ulic Polna i Rewerenda siedzibie GDDKiA w Gdańsku w dniu 8 lutego br. można wysnuć kilka ciekawych informacji. Jak powiedział nam Leszek Leśniowski (Zastępca Naczelnika Wydziału Dokumentacji – przyp. red.):

Gminy Żukowo oraz Gdynia zapewniają ciągłość obecnej DK 20 i odbicie jej w kierunku północno-zachodnim. Droga zyska nowy przebieg i będzie zupełnie nową drogą. My nie możemy jej po prostu wpiąć w obecną sieć dróg w Chwaszczynie (w ul Polną, czy Rewerendę – przyp. red.). Gminy mają około 1,5 roku na przygotowanie projektu połączenia DK 20 z Gdynią. Obecnie trwają na ten temat rozmowy pomiędzy Żukowem, a Gdynią – mówił nam Leszek Leśniowski.

 

Jak ustaliliśmy w projekcie zmiany uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Żukowo znajdują się zapisy, które mają umożliwić budowę nowej alternatywnej drogi dla zamkniętej DK 20. Nowa droga powstać miałaby pomiędzy ulicami Polną, a obecną DK 20, dalej przekraczać miałaby Trasę Kaszubską. Po jej minięciu droga zbliżałaby się do obecnej DK 20, ale nie była by jednakże do niej włączona. Prowadziłaby równolegle do obecnej DK 20 w odległości około 50 m. Nowa droga przewidywana jest jako droga zbiorcza, czyli coś w rodzaju drogi gminnej, ale o odrobinę lepszym standardzie.

 

Najważniejszym jednakże problemem wydaje się finansowanie nowej drogi, gdyż wiele na to wskazuje, że odcinki od węzła Chwaszczyna wykonać będą musiały gminy Żukowo i Gdynia na własny koszt. Jednakże jest szansa, że jeśli odpowiednio szybciej GDDKiA otrzyma dokumentację, którędy może przebiegać nowa droga, to uda się włączyć jej budowę do OMT lub Trasy Kaszubskiej. Gdyż nie może stać się tak, że mieszkańcy gminy Żukowo z dnia na dzień utracą połączenie z Gdynią. Droga ta będzie musiała być wybudowana przez zamknięciem DK 20, aby przejąć obecny ruch pieszy i kołowy.

 

Wojciech AlbeckiRYS NR 2c SYSTEMY KOMUNIKACJI i INFRASTRUKTURY-DROGA-ROWEROWA-132


{gallery}2013/2013-02/dk20{/gallery}

 

{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

 

{module dol-artykulu|none}
Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.