Decydujący wybór – czyli IV giełda szkół ponadgimnazjalnych

 

{module do-reklamy-intertekst|none}

W miniony piątek 27 kwietnia 2012 r. w chwaszczyńskiej szkole odbyła się IV Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych. Uczniowie wszystkich trzech roczników klas gimnazjum mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną szkół zasadniczych, techników oraz liceów. Na zaproszenie zespołu szkół w Chwaszczynie przybyło 28 grup przedstawicieli szkół ponadgimnazjalnych.


Pomysłodawczyniami giełdy szkół są dwie nauczycielki chwaszczyńskiej szkoły Małgorzata Jankowska oraz Katarzyna Niezgoda. Od początku, czyli od pierwszej giełdy zajmowały się one organizacją tej jak się okazuje co roku coraz większej imprezy. Jak ustaliliśmy obecna giełda szkół jest już czwartą, a nie jak podawano trzecią.


W rozmowie z nami obie nauczycielki Małgorzata Jankowska i Katarzyna Niezgoda przedstawiły nam charakter, sposób organizacji oraz cele giełdy szkół.


Ta impreza jest już niejako tradycją w naszej szkole. Odbywa się zawsze po egzaminach gimnazjalnych, w tym roku gościło u nas 28 szkół – w ubiegłym było ich 20. Zaproszenia wysyłamy drogą mejlową, na które zainteresowane szkoły odpowiadają również mejlowo, bądź telefonicznie. W tym roku odpowiedziało około 20 szkół, a jak widać przyjechało 28.


Są również przedstawiciele szkół znajdujących się dość daleko od Chwaszczyna – Rumia, Gdynia-Cisowa, Kartuzy, Technikum Łączności z Gdańska.

W tym roku po raz pierwszy patronat nad giełdą objął burmistrz gminy Żukowo. Szkoły przedstawiające swoją ofertę chwalą organizację tegorocznej giełdy.


Na sali zauważyliśmy absolwentów chwaszczyńskiej szkoły, którzy przyjechali do nas przedstawiać ofertę własnych szkół ponadgimnazjalnych. Bo kto jak kto, ale swój zawsze powie prawdę, czy warto do tej szkoły iść – można pomyśleć.


Jedną z absolwentek szkoły w Chwaszczynie jest Magdalena Ustarbowska, uczennica klasy II D X LO w Gdyni. Poprosiliśmy ją o kilka słów dla potencjalnych kandydatów starających się o przyjęcie do X LO w Gdyni.


Nasza szkoła jest fajna, jest to chyba jedyna szkoła w województwie w której trzeba nosić kapcie. Plusem mojego liceum jest to, że nie trzeba nigdzie chodzić – wszystkie sale znajdują się w jednym budynku na jednej kondygnacji. Jest u nas wysoki poziom matematyki, ale można również wybrać sobie inne rozszerzenia. Jak ja zdawałam próg przyjęcia (próg punktowy – przyp. red.) był u nas dość wysoki. Ale myślę, że nie powinno być tak strasznie teraz – mówiła Magda.


Aby być w miarę możliwości obiektywnym postanowiliśmy również porozmawiać z drugą stroną medalu, czyli z przedstawicielami kadry pedagogicznej jednej z szkół. Pod naszą lupę trafiły Państwowe Szkoły Budownictwa w Gdańsku. Jeden z jej przedstawicieli Ryszard Oleńczuk z-ca kierownika warsztatów szkolnych zgodził się z nami porozmawiać.


Na rynku pracy jest ciągłe zapotrzebowanie na specjalistów w budownictwie, nasi absolwenci niemalże od razu znajdują pracę, ale mam na myśli solidnych absolwentów – nie mówiąc o fuszerach. Zapoznajemy naszych uczni z najnowszymi technologiami, kilkanaście znanych dużych firm dostarcza nam swoje produkty (celem sprawdzania i zapoznawania się z nimi uczni oraz stosowania ich w praktyce budowlanej – przyp. red.). Mamy uprawnienia do udzielania certyfikatów, jak na przykład Pracowni Akademii Technik Malarskich – złoty certyfikat malowania. Obejmuje on wszystkie techniki malowania wnętrz, elewacji, tapet z włókna szklanego.

Mamy opracowane wzorcowy model współpracy z firmami „Best Gdańsk” oni dają nam swoje produkty, szkolą na nich naszych uczni oraz nauczycieli – mówił Ryszard Oleńczuk.


Pomyśleć można, są targi, ktoś je zorganizował, a co sądzi o nich dyrektor szkoły? Porozmawialiśmy również z nim. Dyrektor Zespołu Szkół Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Chwaszczynie Robert Zochniak przedstawił nam swoje spojrzenie na giełdę szkół.


Giełda szkół na na celu stworzenie młodym ludziom możliwości dotarcia do najlepszych ofert edukacyjnych. Często dostęp do szkół ponadgimnazjalnych celem zapoznania się z ich ofertą jest utrudniony ze względu na odległość. Trzeba pamiętać, że przecież są też zajęcia, nie można ot tak sobie pojechać. Te targi dają możliwość dotknięcia, zobaczenia tych szkół. Impreza z roku na rok się rozrasta, coraz więcej szkół przyjeżdża. Uczniowie mówią, że to ma sens, często właśnie tego dnia dokonują ostatecznego wyboru. Również klasy I i II gimnazjum mają teraz możliwość obejrzenia ofert, łatwiej im będzie za rok lub dwa dokonać wyboru.


Szkoły ponadgimnazjalne widzą potrzebę takich targów. Bardzo nas cieszy, że burmistrz gminy objął patronat nad giełdą. W imieniu burmistrza zaszczycili nas radny Jerzy Formela przewodniczący komisji oświaty oraz Joanna Piołowska kierownik referatu społecznego UG Żukowo – mówił Robert Zochniak.


Autor Wojciech Albecki
 

Sprawozdanie nadesłane przez organizatorów IV Giełdy Szkół (nadesłane przez Emilię Czerniawską)

Gimnazjaliści poprzez indywidualny kontakt z reprezentantami różnych szkół mogli pogłębić wiedzę na temat interesujących ich placówek oświatowych, co ma pomóc im w podjęciu trudnych decyzji edukacyjnych i zawodowych.

 

Odwiedzili nas reprezentanci ponad 20 placówek oświatowych, między innymi :

 

1. Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące CONRADINUM

 

2. Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w KARTUZACH

 

3. IV Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku

 

4. Zespół Szkół Zawodowych nr 9 w Gdańsku

 

5. Zespół Szkół Ekologicznych w Gdyni

 

6. Zespół Szkół Administracyjno – Ekonomicznych w Gdyni

 

7. Zespół Szkół Budownictwa Okrętowego w Gdańsku

 

8. X Liceum Ogólnokształcące w Gdyni

 

9. Technikum Transportowe w Gdyni

 

10. Zespół Szkół Energetycznych w Gdańsku

 

11. Pomorskie Szkoły Rzemiosł – Gdańsk

 

12. V Liceum Ogólnokształcące w Gdyni

 

13. Zespół Szkół Ekologicznych w Gdyni

 

14. LO w Żukowie

 

15. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Technikum im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Przodkowie

 

16. Zespół Szkół Łączności w Gdańsku

 

17. II LO w Sopocie

 

18. Państwowa Szkoła Budownictwa

 

19. Zespół Szkół Mechanicznych

 

20. VI LO Gdańsk

 

21. XIII LO w Gdyni

 

22. Technikum Architektury w Gdańsku

 

 

Serdecznie dziękujemy wszystkich szkołom za tak liczne przybycie i ciekawe przedstawienie swojej oferty edukacyjnej oraz gościom.

 

Chcemy podkreślić, że Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych odbyła się w naszej placówce już po raz czwarty. Jest wydarzeniem, które zapisało się na stałe w kalendarz imprez naszej szkoły i zawsze odbywa się na wiosnę. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współpracy.


 


gielda-szkol-chwaszczyno-2012-dsc02381


gielda-szkol-chwaszczyno-2012-dsc02382
giełda wzbudziła duże zainteresowanie


gielda-szkol-chwaszczyno-2012-dsc02384
ZSP Przodkowo


gielda-szkol-chwaszczyno-2012-dsc02385


gielda-szkol-chwaszczyno-2012-dsc02386
PSB w Gdańsku na zdjęciu Ryszard Oleńczuk


gielda-szkol-chwaszczyno-2012-dsc02387
za mundurem panowie sznurem? – IV LO im. Marynarzy Wojsk Ochrony Pogranicza w Gdańsku


gielda-szkol-chwaszczyno-2012-dsc02388
Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku


gielda-szkol-chwaszczyno-2012-dsc02389
Magda Ustarbowska z X LO w Gdyni – jedynej szkoły z kapciami


gielda-szkol-chwaszczyno-2012-dsc02390
Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące „Conradinum”


gielda-szkol-chwaszczyno-2012-dsc02392
Pokaz doświadczeń chemicznych w wykonaniu uczennic ZSPSiCh w Gdańsku


gielda-szkol-chwaszczyno-2012-dsc02393
ZSPSiCh w Gdańsku


gielda-szkol-chwaszczyno-2012-dsc02396
Uczennice ZSZ nr 9 z Gdańska w sposób praktyczny pokazują zdobyte umiejętności


gielda-szkol-chwaszczyno-2012-dsc02399
Od lewej Wojciech Albecki, Katarzyna Niezgoda, Małgorzata Jankowska


{module Autor-Wojciech-Albecki|none}


{module dol-artykulu|none}Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.